Korona Bayram Alışverişine engel olamadı

21.5.2020
162 kez Okunmuştur.

Tüm dünyada ve ülkemizde etkisini sürdüren korona virüs ile mücadele devam ediyor.

Virüs tehdidinin kontrol altına alınmasıyla bazı tedbirler esnetilmiş olsa da yetkililer vatandaşları önlem almaları ve gerekmedikçe dışarı çıkmamaları konusunda uyarıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da korona virüs ile mücadele tedbirleri kapsamında Ramazan Bayramı dolayısıyla 4 günlük sokağa çıkma yasağı getirileceğini duyurmuştu.

Sokağa çıkma kısıtlamasının duyurulmasının ardından vatandaşların bayram alışverişine 4 günlük ev alışverişi de eklendi, çarşıda yoğunluk yaşandı. Tokat’ta bayram alışverişi yapmak için dışarı çıkan vatandaşları korona virüs tehdidi de sıcak hava da durduramadı. Vatandaşlar, maske takma kuralına dikkat etse de sosyal mesafe çoğu zaman unutuldu. Bayram alışverişinin yanı sıra evde kalacakları günler için de alışveriş yapan vatandaşlar, çarşıda kalabalık oluşturdu. Tokatlılar kuruyemiş, şeker, çikolata ve bayramlık almayı ihmal etmedi.

Tokat’ta hizmet veren kuruyemişçi Bayram Kahraman, yaşanan yoğunluğu değerlendirerek şunları söyledi; “Bu virüs ile hepimiz hep birlikte mücadele ediyoruz. Bu süreçte herkes olumsuz şekilde etkilendi. Bayramlarımız bizim değerlerimiz, kültürümüz. Evet şu an çarşı kalabalık, alışveriş yoğun. İnsanlar 4 gün sokağa çıkamayacakları için de alışveriş yapıyorlar aslında. Kuruyemiş ve bayram şekeri satıyoruz. İnsanlar bayramda misafir ağırlayamayacak olsalar da bu şekeri, çikolatayı alıyorlar. Çünkü dediğim gibi bu bizim kültürümüz, değerimiz. İnşallah bu virüs tehlikesi bir an önce geçer”

Bayram alışverişi yapan Erhan Güleryüz ise; “Bayram alışverişine çıktık. Bu bayram dışarı çıkamayacağız, misafir de gelmeyecek insan üzülüyor. Bunları bile bile çıktık şeker, çikolata aldık. Alışkanlık olmuş demek ki. Bayram deyince akla bunlar geliyor. Bir de çocuklara ayakkabı bakacağız. Bayramda şeker toplamaya giderken giyemeseler de yasaklar bittiğinde, korona geçtiğinde dışarı çıktıklarında giyerler artık. Maskemizi, eldivenlerimizi taktık kurallara uymaya çalışıyoruz ama çarşı gerçekten kalabalık sosyal mesafeye pek dikkat edilmiyor. Ben de hemen alışverişimi tamamlayıp oyalanmadan eve döneceğim” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 21.05.2020
Güncelleme Tarihi : 21.05.2020
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar