TOGÜ’de  Covid-19 Tanı Kitinde Kullanılan Enzimlerin Üretimi başarılı oldu

29.3.2020
512 kez Okunmuştur.

TOGÜ’de  Covid-19 Tanı Kitinde Kullanılan Enzimlerin Üretimi başarılı oldu

 Kovid-19 tanı kitinde kullanılan enzimlerin üretimi yerli imkânlarla Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Teknopark işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Gökçe ve ekibi tarafından gerçekleştirilen tanı kiti enzimlerinin yerli üretimi için hastalığın ilk çıktığı günden itibaren TÜBİTAK MAM ile koordineli bir şekilde çalışılıyor.

 Bu kapsamda, Kovid-19 tespitinde kullanılacak yerli kitin enzimlerinin üretim görevini alan ekip yoğun bir çalışma temposu göstererek 2 haftalık bir süreçte virüs tanısında kullanılan Revers Transkriptaz ve DNA Polimeraz enzimlerini rekombinant DNA teknolojisini kullanarak üretimini gerçekleştirdiler.

Enziminin aktivite testlerini başarılı bir şekilde gerçekleştiren ekip bu enzimlerin öncelikle Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak şekilde büyük ölçekli üretim çalışmalarına başladı. Ekip çalışmalarına ek olarak, tanı kitinde süre ve maliyeti azaltabilecek nitelikte yeni bir enzimin üretilmesi için de çalışmalarını yürütüyor. Bu enzimin, hem revers transkriptaz hem de DNA polimeraz aktivitesini gösteren yüksek kaliteli biyoteknolojik yerli bir ürün olarak kullanıma kısa zamanda sunulması planlanıyor. Hali hazırda yurt dışından yüksek maliyetlerle ithal edilen söz konusu enzimlerin yerli imkânlarla üretilmesiyle, ülkemizin biyoteknoloji alanında dışa bağımlılığının azalarak ülke ekonomisine katma değeri yüksek bir kazanç sağlanacak. Tüm dünyanın içinden geçmekte olduğu bu zpandemi döneminde, bahsi geçen yerli ürünlerin etkili bir şekilde kullanıma sunulması için Prof. Dr. İsa GÖKÇE ve ekibi, sosyal izolasyon koşullarını araştırma laboratuvarı içerisinde sağlayarak çalışmalarına 7 gün 24 saat devam ediyor.

Prof. Dr. İsa GÖKÇE, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde birçok enzimi yerli olarak uzun zamandır üreten bir ekip olduklarını ve 2015 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Teknogirişim Sermaye Desteği Programıyla danışmanlığını yaptığı dört öğrencisinin destek aldığını belirtti. Bu kapsamda, yerli enzim üretimi üzerine 4 farklı firma kurulmuş; ardından, projelerini başarı ile tamamlayan bu firmaların KOSGEB’in İş Birliği Güç Birliği programından destek alarak Gökçe öncülüğünde ülkemizin enzim ihtiyacını karşılamak üzere HidroGen Biyoteknoloji Limited Şirketi kuruldu.

Kovid-19 yerli kiti için enzim üretiminde, Prof. Dr. İsa Gökçe başkanlığında HidroGen Biyoteknoloji Limited Şirketi kurucutakları (Bartın Üniversitesi Öğretim Görevlileri Dr. Öğr. Üyesi Dursun Kısa ve Arş. Gör. Rızvan İmamoğlu, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Görevlisi Arş. Gör. Dr. Hülya Kuduğ ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Arş. Gör. Özlem Kaplan) ile birlikte Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğretim elemanları Arş. Gör. Dr. Sema Bilgin, Öğr. Gör. Dr. Yahya Tayhan, Dr. Öğr. Üyesi Seçil Erden Tayhan ve Dr. Öğr. Üyesi Aykut Özgür ile Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Biyomühendislik ABD lisansüstü öğrencileri (Nazan Gökşen, Aslı Yıldırım, Şeyma Menevşe, Mustafa Songur, İbrahim İncir) gece gündüz çalışmalarına devam ediyor.

 

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 29.03.2020
Güncelleme Tarihi : 29.03.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar