Büro Memur-Sen Tokat İl Başkanı İrfan Kucur; “Yayımlanan genelge bütün kurumlarda uygulanm

25.3.2020
251 kez Okunmuştur.

Büro Memur-Sen Tokat İl Başkanı İrfan Kucur; “Yayımlanan genelge bütün kurumlarda uygulanmalı”

 

 

COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler” konulu 2020/4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi 22 Mart 2020 tarih ve 31076 mükerrer sayılı Resmi Gazete ile yayımlandı. Ancak Genelgenin özellikle adliye ve maliye birimlerinde uygulanmasına ilişkin sıkıntılar olduğunu belirten Büro Memur-Sen Tokat İl Başkanı İrfan Kucur, basın açıklaması yaptı.

GENELGE BÜTÜN KURUMLARDA İVEDİLİKLE UYGULANMALI

Genelge ile kamu kurum ve kuruluşlarında uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yönteminin kullanılacağını anımsatan Kucur, “Yayımlanan genelge çok önemli ancak şuana kadar bütün birimlerde uygulanmaya başlanmadı. İçişleri, Hazine ve Maliye, Ticaret, Gençlik ve Spor, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlıkları birimlere yazı göndermedi. Kurum amirleri henüz yazı gelmedi gerekçesiyle personelin ayrılmasını sağlamış değiller. Alınan kararın biran önce hayata geçmesini bekliyoruz. Tüm bakanlıkların ivedilikle kurum amirlerine yetki devri vermesi gerekiyyoksa alınan kararların bir faydası olmayacak” dedi.

Kucur, korona virüs salgını ile mücadele kapsamında kamuda çalışanlara serbest kıyafet uygulamasının getirilmesi gerektiğini de belirtti.

KURUMLARDA SİRKÜLASYONU YÜZDE 80 ORANINDA AZALACAK

Yayımlanan genelge ile kamu kuruluşlarında sirkülasyonun yüzde 80anında azalacağını belirten Büro Memur-Sen Tokat Şube Başkanı İrfan Kucur, “Bu genelge çerçevesinde kamuda personelin idari izinli sayılması ile devlet kurumlarına gelen personelin yüzde 80’ni evlerinde kalmış olacak. Yani yüzde 20 civarında personel çalışacak. İlgili birimin yetkilileri inisiyatifinde belirlenen gün ve günler dahilinde personel dönüşümlü çalışacak. Bu kamu kurumlarında sirkülasyonun yüzde 80anında azalmasını sağlayacak. Böylece korona virüsün hızlı yayılmasının önüne geçilmiş olacak. Bu sadece kamu kurumların içerisinde değil şehir içi trafiğinde ve toplu taşımalarda da sirkülasyonu daha aşağı çekmiş olacak. Bu çerçevede alınan önlemler vardı. Bu önlemler ilgili dairelerdeki iş ve işlemlerin elektroniktama taşınması yönünde çalışmalar yapıldı. Bunlar gerçekleşti. Yani vatandaşlarımızın da bu kurumlara gitmesine gerek kalmadan internettamında işlemlerini yapmaları sağlanmış olacak. Bu çerçevede virüsün yayılması engellenmiş olacak. Bu açıdan alınan karar çok önemli. Bundan dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

İVEDİLİKLE UYGULANMASI GEREKİYOR

Alınan kararların ivedilikle uygulanması gerektiğini belirten İrfan Kucur, “Genelge yayımlanmasına rağmen bürokrasi maalesef yavaş çalışmakta. Kurum amirleri henüz yazı gelmedi gerekçesiyle personelin ayrılmasını sağlamış değiller. Özellikle vergi dairlerinde yakın temasta çalışma mevcut. Personel ile vatandaşlar arasındaki mesafe bir metre bile değil. Personel korkuyla çalışıyor. Tüm bakanlıkların ivedilikle kurum amirlerine yetki devri vermesi gerekiyor. Alınan genelge kararların biran önce uygulanmaya koyulmalı, yoksa alınan kararların bir faydası olmayacak.”  şeklinde konuştu.

VATANDAŞLARA ELEKTRONİK ORTAMA DAVET

Kucur, vergi dairesinde yapılan bütün işlemlerin internettamında yapıldığının altını çizerek, “Yani vatandaşlarımız vergi dairesine gelmeden trafik cezasını, idari para cezasını gibi parasal işlemlerini hepsini halledebiliyorlar. Bununla birlikte bütün defterdarlıklara ait mal müdürlüklerinde yapılması gereken iş ve işlemler de elektroniktamda bankaya aktarılması sağlanmış durumda. Vatandaşlarımızın vergi dairesine, defterdarlıklara gelmesine gerek kalmadan elektroniktamda bütün işlemlerini yapabilecekler. Ancak hala vergi dairelerine gelip elden para yatırmaya çalışan vatandaşlarımız var. Sosyal güvenlik kurumu ve nüfus birimlerinde internet üzerinden işlemler yapılmaktadır. Vatandaşlarımızın bütün işlemlerini evden elektroniktamda yapılmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

KAMUDA SERBEST KIYAFET UYGULAMASI GETİRİLMESİ GEREKİYOR

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında kamuda çalışanlara serbest kıyafet uygulamasının getirilmesi gerektiğini belirten Kucur, “Şuanda kamu kurumlarında takım elbise ve kravat kullanılması zorunlu. Takım elbiselerin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi zolduğundan dolayı kamuda serbest kıyafet uygulamasının getirilmesi gerekiyor. Bu süreçte bütün kamu kurumlarında sivil kıyafet serbestliğin biran önce getirilmesi gerekiyor. Bu corona virüs salgının önlemesinde önemli katkı sağlayacak” diye konuştu.

Kucur, “Son olarak bazı kurumlarımızda Genelge’nin ruhu ve mantığı ile bağdaşmayan uygulamaya dair yazıların yazıldığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Tüm kurumlarımızın ve Genelgeye ilişkin uygulamanın takipçisi olacağımızın, aksi uygulamaları ilgili Bakanlıklara taşıyacağımızın bilinmesini isteriz.” dedi.

 

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 25.03.2020
Güncelleme Tarihi : 25.03.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar