Koronavirüs Toplu Taşıma Kullanımını Da Etkiledi

17.3.2020
345 kez Okunmuştur.

Koronavirüs Toplu Taşıma Kullanımını Da Etkiledi

 

 

 

Tokat`ta koronavirüs önlemleri kapsamında vatandaşın toplu olarak kullandığı alanlarda dezenfeksiyon çalışmalarına hız verildi. Bu kapsamda Tokat Belediyesi ekipleri, halk otobüsleri ve otobüs duraklarını da ilaçladı.

Tokat S.S. 3 No.lu Şehiriçi Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Mahmut Öztürk, konuyla ilgili yaptığı açıklamada koronavirüse karşı halk otobüslerinde dezenfekte çalışması yapıldığını söyledi.  Şehirde faaliyet gösteren tüm araçların dezenfekte edildiğini belirten Öztürk, “Koronavirüse karşı toplu ulaşım noktasında duyarlılığımız göstermek zorundayız. İki günde bir araçlarımız dezenfekte ediliyor. 90 tane aracımızın tamamını dezenfekte ettik. Virüstadan kalkana kadar belli periyotlarda biz araçlarımızı dezenfekte etmeye devam edeceğiz” dedi.

TOKAT’TA TOPLU TAŞIMA KULLANIMI YÜZDE 60 ORANINDA DÜŞTÜ

Koronavirüs sebebi ile toplu ulaşım kullanmaanının düştüğünü belirten Öztürk, “İnşallah bu virüs sorunu uzun sürmez. Esnaf olarak biz çok zdurumdayız şuanda. Vatandaş dışarıya ve çarşıya çıkmıyor. Pazartesi günü hafta başı olması sebebi ile işlerimizin çok yoğun olması gerekirdi ama olmadı. Şuanda bizim işimiz yüzde 60anında düştü. Yani bu durum uzun sürerse esnafımız iflas aşamasına gelir çünkü yüksek maliyetli iş yapıyesnaf. Belli giderlerimiz var, şu anda tahminen araçlarımız yakıt ücretini dahi çıkaramayacak durumda. Çarşı boş, vatandaş tedirgin ama fazla da panik yapmamak ve abartmamak gerekir. Tokat Belediyesi ve Kooperatif olarak biz her türlü tedbirleri aldık.  Vatandaşlarımız toplu ulaşım araçlarını kullanmakta bir tereddütleri olmasın çünkü her türlü tedbiri aldık.  Normalde mesai saatleri içerisinde araçlarımızın beş dakikada sırası vardı. Biz araçların sıralamalarında kısıtlamaya gittik. Çünkü araçlar çok fazla yakıt yakıyor, maliyet yüksek oluyor. Araçlar boş gidip geliyor. Yani bu durum uzun sürecek olursa gerçekten esnaf olarak biz sıkıntıya düşeceğiz. Burada çözüm olarak bizim elimizden gelen bir şey yok. Burada devreye devletimizin girmesi lazım.  Herkesin bankaya borcu, kredisi, sigorta primi, vergisi var. Esnafa sahip çıkılmalı. Devlet destek vermezse gerçekten esnaf bitebilir. Koronavirüsüntaya çıkmasından itibaren işlerimiz yüzde 60-70anında geriledi.” Şeklinde konuştu.

 “YAŞLILAR DİKKAT ETMELİ”

Koronavirüsün yaşlıları daha çok tehdit ettiğini belirten Öztürk, “Şuanda toplu taşımayı ücretsiz kullanan 65 yaş üstü yolcularımızınanında bir düşüş olmadı. Yaşlılarımızın bu süreçte mecbur kalmadıkça evden çıkmamasını, toplu taşımayı fazla kullanmamalarını tavsiye ediyoruz.” Dedi

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 17.03.2020
Güncelleme Tarihi : 17.03.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar