Tarım Sigortaları Bilgilendirme Toplantıları Yapıldı

28.2.2020
218 kez Okunmuştur.

TARSİM tarafından 2020 yılında kapsama alınacak riskler, ürünler ve bölgeler ile prim desteğianlarına ilişkin Cumhur Başkanlığı Kararı 1 Ocak`tan itibaren geçerli olmak üzere 24/12/2019 tarihli ve 30292 sayılı Resmi Gazetede yürürlüğe girdi.       

Bu kapsamda Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğününganizatörlüğünde TARSİM Giresun Bölge Müdürlüğü ile müşterek olarak çiftçileri bilgilendirme toplantıları düzenlendi.  24-25.02.2020 tarihleri arasında Tokat  Merkez, Niksar,  Erbaa,  ve Zile ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinin  işbirliği ile  2 günde 7 ayrı yerde 7 toplantı yapıldı ve toplantılara 365 çiftçi katıldı.

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) bilgilendirme toplantılarına Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Mehmet DEMİRKOL ve Şube Müdürlüğü teknik personeli, TARSİM Giresun Bölge Müdürü Bülent YAŞAROĞLU ve teknik personeli, sivil toplum kuruluş temsilcileri, çeşitli banka müdürleri, eksperler, tarım danışmanları, muhtarlar, çiftçi ve üreticiler katıldı.

Tokat Ziraat Odasında yapılan toplantıya Tokat Ziraat Odası Başkanı Ahmet DÖKÜLEN, Muhtar dernekleri başkanları, Arıcılar Birliği toplantı salonundaki toplantıya Arıcılar Birliği Başkan V. Faruk UÇAR, Şube Müdürü Selver TALİ, Z. Müh. Odası Tokat Şube Başkanı Cengiz DERTLİ, TOÇ BİR-SEN Tokat şube Başkanı Mustafa PELİT katıldı. Arıcılar Birliği toplantı salonunda yapılan TARSİM bilgilendirme toplantısı akabinde  Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü BÜBS Şube Müdürlüğü personeli ve aynı zamanda Ziraat Mühendisleri Odası Tokat Şube Başkanı Cengiz DERTLİ Zirai Mücadelede bal arılarının zarar görmemesi için dikkat edilecek hususlar  ile ilgili sunum yaptı.  Niksar ilçesindeki toplantılara  Niksar İlçe  Tarım ve Orman Müdürü Namık ÖZDÜZGÜN ve teknik personeli,   Erbaa  ilçesindeki  toplantıya İlçe Müdürlüğü teknik personeli ve Erbaa Ziraat Odası Başkanı Arif Köksal, Zile  İlçe Tarım ve Orman Müdürü Kemal OSMA  ve teknik personeli, tarım danışmanları, muhtarlar ve çok sayıda çiftçi ve üretici katıldı.

Niksar ilçesindeki  toplantıya 60,  Tokat Ziraat Odasındaki toplantıya 44  Tokat Arı Yetiştiricileri Birliği salonundaki toplantıya 50, Zile ilçesindeki toplantıya 86, Erbaa Ziraat Odası salonundaki toplantıya 70, Niksar Gökçeli Beldesinde 35 ve Gürçeşme Beldesinde 30 kişi  katıldı.

Toplantılarla ilgili olarak TARSİM Giresun Bölge Müdürü Bülent YAŞAROĞLU  Tokat İl Tarım Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Güzel bir çalışma oldu. 2019 yılı içinde Tokat ili genelinde yaklaşık 31.000. adet poliçe kesilmiştir.  Bitkisel ve Hayvansal Üretimde hasarlara karşılık olarak yaklaşık 10.000.000.TL`lik hasar ödemesi yapılmıştır. dedi.   

TARSİM ile ilgili toplantıların ardından bir değerlendirme yapan Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin ;  TARSİM Giresun Bölge Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Çok önemli bilgilendirmeler ve eğitimler yapılmış oldu.  Bu tür toplantılarda karşılıklı fikir alışverişi ile sahada karşılaşılan sorunların çözümünde önemli aşamalar kaydedilmektedir. Tarımsal üretimde doğal  ve meteorolojik olaylardan kaynaklanan riskler bulunmaktadır. Bu riskleri en aza indirmek için Tarsim sigorta havuzu çok önemlidir. Devlet sigorta yaptıran çiftçinin prim tutarının yarısını karşılamaktadır. Bölgede zşartlar altında üretim yapmaya çalışan çiftçimizi daima güçlü kılmak, emeklerinin karşılık bulmasını sağlamak ve herhangi bir afet durumunda mağduriyet yaşamalarının önüne geçmek için sigortacılık faaliyetlerine çok önem veriyoruz  dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 28.02.2020
Güncelleme Tarihi : 28.02.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar