İdlib’den acı haber

28.2.2020
228 kez Okunmuştur.

İdlib’de Rusya destekli rejim tarafından TSK unsurlarına hava saldırısı düzenlendi. Hain saldırı sonucu 33 Mehmetçiğimiz şehit olurken, yaralı askerlerimiz Hatay’da tedavi altına alındı.

REJİM UÇAKLARI SALDIRDI

Mübarek kandil gecesinde milletçedumuzun muzafferiyeti için dua ederken acı haber İdlib’den geldi. Hatay Valisi Rahmi Doğan, “İdlib’de rejim kuvvetleri tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları hava saldırısına uğramıştır. Bu saldırı sonucu 33 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur” dedi.

YARALILAR HATAY’A GETİRİLDİ

Vali Doğan, saldırı sonucu yaralı askerlerimizin olduğunu da belirterek, “Yaralılarımızın tamamını Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye aldık. Tedavileri devam ediyor. Yaralılarımızdan durumu ağır olanlar var. Gerekli tüm müdahale yapılıyor. Milletimizin başı sağ olsun” diye konuştu.

33 ŞEHİT 32 YARALI

Dün gece saatlerinde önce Hatay`da bir hareketlilik yaşandı. Özellikle sosyal medyada paylaşılan bilgilerden yola çıkan vatandaşlar Hatay`da hastanelerin önünde toplandı. Bu gelişmelerin ardından Hatay Valisi acı haberi verdi. İdlib`de Esed Rejimi`nin düzenlediği hava saldırısı sonucunda 33 askerimiz şehit oldu. Yaralı 32 askerimizin tedavisi ise hastanelerde devam ediyor.

 

İDLİB`DE DAHA ÖNCE 21 ŞEHİT VERDİK

Türkiye, 33 şehidinden önce İdlib`de 21 şehit verdi. Rejim uçaklarının hedef aldığı Türk askeri 3 Şubat`ta 8, 10 Şubat`ta 5, 20 Şubat`ta 2, 22 Şubat`ta 1, 26 Şubat`ta 2 ve 27 Şubat`ta 3 silah arkadaşını kaybetti.

 

SON 45 YILDAKİ TEK SEFERDE YAŞANILAN EN BÜYÜK KAYIP

Her canın, her askerin bile kaybı Türkiye`nin yüreğini dağlamaya yeterken bir anda gelen 33 şehit haberi adeta kara bulut gibi çöktü.

 

Yurt içinde PKK`yla mücadele edip teröristlerin kökünü kazıyan, sınır ötesinde Fırat Kalkanı Harekatı, Zeytin Dalı Harekatı ve Barış Pınarı Harekatı`yla terör örgütleri DEAŞ ve YPG`yle mücadele eden Türk Ordusu bu derece büyük bir kaybı yaşamamıştı.

Türk Ordusu`nun dün akşam yaşadığı kayıp, Kore Savaşı ve Kıbrış Barış Harekatı`nın ardından son 45 yılda yaşanan en büyük kayıp olarak tarihte yerini aldı.

2000`Lİ YILLARDA TEK SEFERDE ŞEHİT VERDİĞİMİZ ASKERLERİMİZ

Son yıllardaki TSK`nın yaşadığı en büyük kayıplardan bazıları maalesef şunlar; 18 Ekim 2011`de Hakkari Çukurca`da 26 askerimiz şehit oldu, 3 Ekim 2008`de Şemdinli Aktütün`de 15 askerimiz şehit oldu, 7 Ekim 2007`de Şırnak Gabar`da 13 askerimiz şehit oldu, 21 Ekim 2007 Hakkari`nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca`da 12 askerimiz şehit oldu.

HAREKATLARDAKİ KAYIPLARIMIZ

Öte yandan uzun soluklu olan Zeytin Dalı Harekatı`nda 71 günde 52 askerimiz şehit olurken, Fırat Kalkanı Harekatı`nda ise 216 günde 67 vatan evladı şehit oldu.

İdlib`de şehit düşen kahraman Mehmetçiklerimizin isimleri;

 

Ali Taşöz – Piyade Uzman Onbaşı – Kayseri

Halil İbrahim Akkaya - Piyade Uzman Onbaşı – Gaziantep

Cuma Bağatur – Tank Sözleşmeli Er – Batman

Güven Kurtulmuş – Bitlis

Turgut Burkay Korkmaz – Antalya

Ahmet Alpaslan – İzmir

Emre Baysal – Manisa

Recep Bekir – Hatay

Ahmet Saygılı – Kahramanmaraş

İbrahim Tüzel – Mersin

Selman Cankara – Adana

Süleyman Şahin – Piyade Yüzbaşı – Afyonkarahisar

Tolga Can Yılmaz – Muğla

Piyade Uzman Çavuş Adem Akın – Tokat

Ali Turgut – Uşak

Bayram Olgun – Piyade Teğmen – Konya

Tayfun Pekel – İstanbul

Akif Akçadağ – Kahramanmaraş

Emin Yıldırım – Hatay

Mehmet Orhan – Adıyaman

Mehmet Muhammet Akay – Mersin

Birhan Er – Tekirdağ

Osman Ak – Mersin

Mustafa Bayrakdar – Hatay

Batuhan Tank – Osmaniye

Muharrem Öğütcü – Bingöl

Nihat Kara - Kırklareli

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 28.02.2020
Güncelleme Tarihi : 28.02.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar