TOKAT’TA MERA ÇALIŞMALARI İKİ YILDA BİTİRİLECEK

13.2.2020
126 kez Okunmuştur.

TOKAT’TA MERA ÇALIŞMALARI İKİ YILDA BİTİRİLECEK

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 2019 yılının değerlendirilmesi ve 2020 yılı için 4342 sayılı Mera Kanunu kapsamında yürütülecek tespit tahdit ve tahsis çalışma programının hazırlanması amacıyla, ilçe müdürleri ve  mera teknik ekiplerinin katılımıyla toplantı düzenlendi.

İl Müdürü Orhan ŞAHİN toplantının açılış konuşmasında: Meralar ilimiz ve ülke hayvancılığı açısından hayvanların temel besin deposudur. Hayvancılığı geliştirmek ve hayvansal ürünlerde fiyat istikrarını sağlamak istiyorsak bunun en kolay ve maliyeti düşük yolu mera ve yaylaklardan en iyi şekilde faydalanmaktan geçmektedir. Mera Kanunu da bu düşünceyle çıkartılmış bir kanundur. Malumunuz 2019 yılında III. Tarım Orman Şurası yapıldı. Şuranın ana gündem maddelerinden biri Mera alanları olmuştur. Bakanlığımızın şura kararları doğrultusunda 2020 yılı Eylem Planı içerisinde ``Mera, Yaylak ve Kışlakların Tespit ve Tahdit Çalışmalarının Tamamlanması`` yer almaktadır. Tokat il Müdürlüğü olarak bu eylem planı kapsamında ilimizde 2 yıl içerisinde mera çalışmalarını tamamlamayı planlıyoruz. Bu doğrultuda  2019 yılını ilimizde mera tahsis yılı olarak belirledik ve yürütülen mera tespit, tahdit ve tahsislerinde program ve hedeflerin üzerinde tamamlanmıştır, 2019 yılı hedeflendiği gibi Mera yılı olmuştur dedi.

İl Müdürü Şahin konuşmasının sonunda; “2020 yılında da Başçiftlik, Zile, Turhal ve Erbaa ilçesinde tespit ve tahdit çalışmalarını bitirmeyi planlıyoruz ki yaklaşık 50 köyümüzde çalışmamız gerekiyor, tespit ve tahdit çalışmaları biten mera alanlarında ise tahsis çalışması yapılacak” dedi.

Açılış konuşması sonrasında 2019 yılı değerlendirilmesi yapılarak 2020 yılı programına 500 hektar alanda tespit, 6000 hektar alanda tahdit ve 7000 hektar alanda ise tahsis yapılması planlandı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 13.02.2020
Güncelleme Tarihi : 13.02.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar