TARİHİ OSMAN PAŞA KONAĞI RESTORASYONUNDA SONA GELİNDİ

5.2.2020
908 kez Okunmuştur.

Bey Sokağı’nda zamana meydan okuyan tarihi Osman Paşa Konağı restore ediliyor. Yürütülen restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Konak, çevre düzenlemesinin bitmesinin ardından hizmete hazır hale gelecek.

Tokatlı Aleybeyoğlu Osman Paşa tarafından yaptırılan konak, tarih boyunca pek çok devlet kurumuna ev sahipliği yapmış.

Geçmişte Orman Müdürlüğü, İmam Hatip Lisesi Pansiyonu, Körler Okulu ve Tokat Merkez Kız Kur’an Kursu olarak hizmet veren Osman Paşa Konağı, restorasyon çalışmalarının bitmesinin ardından kamulaştırılacak.

Restorasyon çalışmalarını yakından takip eden Soğukpınar Mahallesi Muhtarı Rasim Yılmaz, konak hakkında bilgiler vererek; “Tokatlılar tarafından bilinenin aksine konağın Plevne Kahramanı Gaziosmanpaşa ile bir ilgisi yok. Konak, Aleybeyoğlu ailesine ait. Osmanlı mimarisini en iyi şekilde yansıtan konağımız, Tokat’ın tarihsel kimliğinin en önemli temsilcisi olma özelliği taşıyor. Tarihi Osman Paşa Konağı aslına uygun şekilde, tüm özellikleri korunarak restore ediliyor. Osman Paşa Konağı geçmişte de pek çok devlet kurumunu bünyesinde barındırarak hizmet vermiş. Bu konak tipik bir Tokat evinden de fazlası. Oda sayısı yaklaşık olarak 11. Bir de altında çok büyük bir mahzen var. Bu yapı şehrimiz için gerçekten çok önemli. Konağı yaptıran Aleybeyoğlu Osman Paşa’dır. Oğlu da Havacı Paşa olarak bilinen Sami Aleybeyoğlu’dur. Şu anda restorasyon çalışmalarında sona gelindi. Konağımızın bir tek çevre düzenlemesi kaldı. Düzenleme çalışmaları da bittikten sonra konağımız hizmet vermeye başlayacak” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 5.02.2020
Güncelleme Tarihi : 5.02.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar