Vali Dr. Ozan Balcı; Hedef 5 Yılda 100 Bin Koyun

3.2.2020
841 kez Okunmuştur.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı Hürsöz Gazetesini ziyaret etti.

Vali Balcı ziyaretinde Tokat için geliştirilen projeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Tarım, hayvancılık ve sanayi ile ilgili projeler hakkında bilgiler veren Vali Balcı; “Tokat’ın menfaati her şeyin üzerindedir” dedi.

Tokat’ta 5 yılda 100 bin koyun hedefleri olduğunu belirten Vali Balcı; “Ben tarımda bir sistem kurmaya çalışıyorum. Türkiye’ye örnek bir sistem yapmaya çalışıyorum. Bizim yapacağımız sistemde banka krediyi koyun alacak olan kişiye verecek. Yalnız biz ipoteği kaldırıyoruz. Kefil olacak ama ipotek yok. Tarım ve Orman Bakanlığının koyun isnaf  projeleri var. O projeden kuzu alıp veriyoruz. Koyun değil, kuzu veriyoruz. Bu sistemde dişi kuzu kesimine de engel olmuş olacağız. Çiftçiyi de sözleşmeli çiftçi haline getiriyoruz. 100 koyundan elde edilen erkeklere kesim garantisini biz veriyoruz. Dişileri de biz alıp başkalarına veriyoruz. Devlet koyun başına 100 TL para veriyor. 100 koyuna yıllık 10 bin lira da destek veriliyor. Sistem böyle bir sistem. Ben çiftçiye ve Tokat’ın tarımına yardımcı olmak istiyorum. Benim görevim bu. Zaten şu an bizim koyun isnaf projesinde 24 bin koyunumuz var. Ben bunu 50 bine çıkartmaya çalışıyorum. 50 bin olunca tarım kredi kesim garantisi veriyor. Dişileri de sürekli halde sisteme sokacağız. Kredi garanti fonu da ipotek yerine bize kefil oluyor. Köylü ipotekle falan uğraşmamış oluyor. Koyun işini çok önemsiyorum. Şu anda kredi garanti fonunun onayını bekliyoruz. Yani iş bitti geriye bir tek onay kaldı.  Biz sözleşmeli koyunculuk yapacağız. Bu sistem ile koyun sayısı 5 yılda 100 bin olacak. Hedefimiz bu. Bu proje Türkiye’ye örnek olabilir. Tokat’ı seviyoruz, memleketin derdini dert ediniyoruz. Hep beraber çalışıyoruz” dedi.

“Bir Yılda 250 Bin Ceviz”

Vali Dr. Balcı, il genelinde ceviz üretimini geliştireceklerini vurgulayarak; “250 bin de ceviz dikiyoruz. Bir yılda 250 bin cevize 250 bin daha ekledik. Artı 60 bin tane daha cevizimiz var. Ona da sadece özel Niksar bahçelerinden çubuklarını bulup onları aşılayacağız. Bu diktiklerimizi piyasaya yönelik yapıyoruz ama Tokat’ın geleneksel cevizini de koruyoruz. Her çiftçiye dağıtıyoruz. Herkes evine, bahçesine diksin. Şimdi çileği yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Seraları yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bu konuda da elimden geleni yapıyorum” ifadelerini kullandı.

“OSB Devletin, Milletin, Hepimizin”

Organize Sanayi Bölgesi çalışmalarına da değinen Vali Dr. Ozan Balcı; “Bir şehre sadece kültür, turizm, tarım yetmez. Sanayiyi de geliştirmemiz lazım. Bunun için OSB’yi geliştireceğiz. Orada da 5 bini 10 bin yapmamız lazım. Ben bunu da çok önemsiyorum. İşsizliğe çare bulmamız lazım. Esnafımıza, ticaretimize katkı sağlamamız lazım. Sanayicinin işini kolaylaştırmamız lazım. Yani ekmeği büyütmemiz lazım. OSB’ye anaokulu, cami yaptıracağız. Alt yapı sorununu çözeceğiz. Alanı genişleteceğiz. En önemlisi de istihdamı artıracağız. Ben şehrin valisi olarak bunlara kayıtsız kalamam. Orası devletin ve milletin. Benim bu işlerde hiçbir menfaatim yok. Ben hayır duası alsam bana yeter. İş yapacağız. Ne kadar değer üretirsek kardır. Derdimiz Tokat’ın eğitimi, tarımı,manı, sporu, kültürü, turizmi, sanayisi ve sağlığıdır. Kısacası derdimiz Tokat ve Tokatlının geleceğidir” şeklinde konuştu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 3.02.2020
Güncelleme Tarihi : 3.02.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar