TOKATLILAR ŞEHİR İÇİ HALK OTOBÜSLERİNİN YENİLENMESİNİ İSTİYOR

21.1.2020
806 kez Okunmuştur.

Tokat halkı şehir içi otobüslerden şikayetçi. Vatandaşlar otobüslerin eski olması, seferlerin düzensizliği, yol ücretlerine yapılan zamlar, gibi konular nedeniyle isyan etti.

Özellikle araçların konforlu olmamasından yakınan vatandaşlar, Tokat’a yakışır halk otobüsleri istediklerini belirtti.

“ARAÇLAR TOKAT’A YAKIŞMIYOR”

Tokat’ta yaşayan Tuba Kök; “Paramızla rezil oluyoruz. Arabalar çok kötü durumda. Yaşlıysan, hastaysan, çocukluysan bu araçlarda rahat etmen imkansız. Yolda giderken acayip sesler çıkıyarabadan korkuyorum vallahi. Birkaç sefer de bindiğim araba arızalanmıştı. Bunların düzene girmesi için nasıl bir çalışma yapılıybilmiyorum. Ancak manzaratada ben her gün iki, üç kere otobüse binen bir insan olarak bu araçlardan şikayetçiyim. Keşke daha güzel, daha modern ve rahat arabalarımız olsa. Tokat’a da böylesi yakışır diye düşünüyorum” dedi.

“YAŞLILAR KONFORLU ARAÇ İSTİYOR”

Şehir içi halk otobüslerinin eski oluşundan şikayet eden yaşlı vatandaşlar otobüslerin bir an önce değişmesi gerektiğini belirtti.

Tokat’ta yaşayan Hüsamettin Güneş; Bu otobüslerden en çok biz çekiyoruz yaşlılar olarak. Bu arabalara binmesi zor, inmesi zor. Yavaş hareket ediyorsun şoför acele et diyor. Binmeye mecburuz ama gerçekten eziyet oluybazen. Daha konforlu, kolay binebileceğimiz arabalar olsa keşke” dedi.

Geyras Mahallesinde ikamet eden Fatma Ulaşoğlu ise; “Ben hem arabalardan hem şoförlerden şikayetçiyim. Yaşlılara hürmet hiç yok. Arabaya binerken korkar olduk. Ben yaşlıyım hızlı hareket edemiyorum. Arabaya binmem vakit alıyor. Şu yüksek merdivenler olmasa daha rahat ederiz. Çevre illerde hiç böyle değil. Eğer imkan varsa bu eski, rahatsız arabaları kaldırsınlar. Yaşlının, engellinin rahat binebileceği arabalar getirsinler. Özellikle engelli rampası olan araçlar istiyoruz. ” diye konuştu.

“MEMLEKETİMİZE DAHA İYİ ARAÇLAR GELSİN”

Araçların yüksek merdivenleri yüzünden sakatlık yaşadığını ifade eden Lale Tolav da şunları söyledi; “Benim hem yaşım geçti hem de boyum kısa. İnanın ki ben bu arabalara binerken birinden yardım almazsam binemiyorum. İnerken de aynı şekilde desteğe ihtiyacım oluyor. O merdivenlerden resmen atlamam gerekiyor. Çok yakın bir zamanda bu sebeple bir sakatlık geçirdim. Şoför bey beklemesin, kızmasın diye hızlı hareket edip hemen inmeye çalıştım. Haliyle atlamak zorunda kaldım. Bileğimi incittim. Bu merdivenler o kadar yüksek ki sadece yaşlılar değil çocuğu olanlar, elinde poşeti ,yükü olanlar da binemiybu arabalara. Ben gerekli mercilere şikayette de bulundum. Çocuklarım da benim adıma aradı şikayet etti. Ama bir sonuç alamadık. Ben bir vatandaş olarak kolaylığın zorluğa dönüşmesine karşıyım ve daha iyi araçların memleketimize gelmesini istiyorum”

Öte yandan araç şoförlerinden şikayet eden vatandaşlar ise, şoförlere iletişim konusunda eğitim verilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca Tokat’ta hizmet veren araçların da çok eski olduğu ve Tokat’a yakışmadığı da vatandaşlar tarafından dile getirildi.

 

 

“BİNİŞ ÜCRETLERİ DAHA UYGUN OLMALI”

Vatandaşlardan Özgür Bey ise şehir içi yol ücretlerine yapılan zammı eleştirerek ; “Benim evim merkeze uzak ama her gün merkeze gelmek zorundayım. Çünkü çalışıyorum. Günde ez az 2 kere otobüsleri kullanıyorum. Ama bu 2 biniş ile sınırlı kalmıyor. Havalar soğudu. Bazen yürüyebileceğim mesafelerde bile otobüse binmek zorunda kalıyorum. Bu da bütçeme büyük zarar veriyor. Ben asgari ücretle çalışan bir vatandaşım. Tamam hizmet var, bu hizmetten faydalanıyoruz ama gerçekten cebimiz de yanıyor. Keşke bu biletlerin fiyatı biraz daha uygun olsa. Tek binişlik kartlar 3 TL oldu. Normal Tokakart’lar da 2 TL 75 kuruş. Kartıma yüklediğim 10 TL ile iki gün idare edemiyorum. Benim tek şikayetim budur. Yetkililerden ricam buna bir çözüm bulsunlar. Hepimiz rahat edelim” diye konuştu.

“ŞOFÖRLERE İLETİŞİM DERSİ VERİLSİN”

Şoförlerin insanlarla iletişim konusunda eğitimden geçmesi gerektiğini söyleyen Serpil Hanım; “Ben de otobüsleri her gün kullanan bir vatandaşım. Her gün iki, üç kere bazen daha fazla dolmuşa bindiğim için bol bol gözlem yapabiliyorum. İster istemez bazı anlara şahitlik ediyorum. Bu gözlemlerimi birkaç kere de Beyaz Masa’ya ilettim ama bir sonuç alamadım. Benim anlatmak istediğim konu bazı şoförlerin saygısız davranışları. Bazıları diyorum asla hepsini suçlayamam. Çok kibar çok beyefendi şoförler de var. Ama zaten olması gereken de bu. Biz artık böyle insanlara hasret kaldık. İnanın insan korkuybazen araca binerken. Özellikle serbest kart kullanan vatandaşlara, yaşlılara öyle bir bakıyorlar ki korkuyorum bir şey diyecekler diye. Devletin verdiği ücretsiz biniş hakkından faydalanmak suç mu ? Trafikte çok agresifler mesela. Durmaları, kalkmaları arabanın içindeki insanları sersemletiyor. Ani frenler, hızlı kalkışlar elinde poşet olan insan, yaşlı, çocuklu insan ayakta sabit duramaz mümkün değil. Kalabalık arabalarda düşmeler de sık sık yaşanıyzaten. Neden bu kadar sinirliler anlamıyorum. Yolcu olarak bunun bizlere yansıtılması çok gergin bir durum. Bence bu insanlara eğitim verilmeli. Eğer böyle bir imkan varsa şoförlere diksiyon ve iletişim dersi verilsin isterim” ifadelerini kullandı.

“SEFERLER ARTIRILMALI”

Bazı vatandaşlar ise seferlerin azlığından yakındı. 5 yılı aşkın süredir TOKİ’de ikamet eden Ahmet Ak; “Benim evim merkeze uzak. Bu bilinen bir gerçek. İş yerim de tabi ki şehir merkezinde. Ben TOKİ’ye daha sık otobüs gelmesini istiyorum. Bir de bu seferlerin saatlerini tam olarak bir öğrensinler artık. Vallahi şoförler de bilmiysaati, dakikayı. Bizim otobüslerin saati yok. Ben bunu iddia ediyorum. Yani TOKİ arabaları 10 dakikada bir, 15 dakikada bir geliydiyemiyoruz. Kafalarına göre takılıyorlar bence. Bir yere acil yetişmemiz gerekiyorsa bu TOKİ arabaları ile asla mümkün olmuyor. Keşke arabamız olsa ama yok işte mecburen biniyoruz. Bunlar olmasa hiçbir imkanımız yok. Ama lütfen şu seferler artırılsın ve otobüslerin saatleri düzenlensin. Şoför kardeşlerimiz de bu kurala uysun” dedi.

Mesai başlangıç ve bitişlerinde ise yolculuğun çileye dönüştüğünü vurgulayan bir başka vatandaş; “İş saatlerinde, okul çıkışlarında otobüslerde balık istifi oluyoruz. Bu saatler içerisinde seferler çoğaltılsa ya da alınan yolcu sayısına sınırlama getirilse. Arkada insanlar nefes alamazken kaptan önden hala yolcu alıyçoğu zaman. İtiraz ettiğimizde de yer var diyorlar. Şu şoförlerin gördüğü boşlukları biz bir türlü göremiyoruz nedense. Ayakta yolculuk yapmak o kadar zki. Ben genelde ayakta kalıyorum. Elimde bir eşyam, poşetim, çantam varsa asla dengemi koruyamıyorum. Bazen nefes dahi alamıyorum. Daha çok yolcu almak kime ne kazandırıybilmiyorum ama bunun önüne geçilmesi lazım. Çoluk çocuk, genç yaşlı, kadın erkek fark etmiyezilme, boğulma tehlikesi geçiriyoruz. Buna bir cezai işlem istiyorum” dedi.

Tokat’ta toplu taşıma kullanan vatandaşlar özellikle araçların eski oluşu da dahil pek çok konuda şikayetçi oldu. Tokatlılar bu sorunların çözülmesini istiyve yetkililerden bir çalışma bekliyor.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 21.01.2020
Güncelleme Tarihi : 21.01.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar