TOKAT’TA BİR İLK, ORGANİK TARIM PANELİ DÜZENLENİYOR

21.1.2020
454 kez Okunmuştur.

Tokat’taganik tarımı desteklemek amacıyla panel düzenleniyor.

TOKTÜRK (Organik Tarım, Ürün Üretimi ve Pazarlama Kooperatifi) tarafındanganik tarımı yaymak, tüketici bilinci oluşturmak, ekolojik yaşamı desteklemek, çiftçileri yerel ve milli tarımsal üretime teşvik etmek, gıda güvenliğini sağlamak amacıyla “Tokat Organik Tarım ve Ekolojik Yaşam Paneli” düzenlenecek.

Tokat Ticaret İl Müdürlüğü, Turhal Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, TOKTÜRK Organik Tarım Ürünleri, AKN Tarım, Supersol, BİOMEL, AKVET Veterinerlik iş birliği ile düzenlenecek olan paneldeganik tarımın önemi ve gerekliliği konuşulacak.

Tokat’ta bir ilk olma niteliği taşıyan panele Prof. Dr. Ali Kemal Ayan, Prof. Dr. Recep Kotan, Yüksek Ziraat Mühendisleri Meltem Acar, Erdal Güncü, Uğur Erdem ve İş Geliştirme Uzmanı Yüksel Tokuşçu katılacak.

24 Ocak tarihinde, saat 16:00’da, 26 Haziran Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşecek olan panele 500 çiftçiye yakın yoğun bir bekleniyor.

Tokat için büyük önem taşıyan panel ile ilgili bilgilendirme yapan TOKTÜRK Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Yılmaz; “Tokat Türkiye’deganik tarıma en uygun il. Biz de bu şansı şehrimiz için kullanmak istiyoruz. Çiftçilerimizle bir araya gelip, fuarlara katılıyoruz. Bu panel de Tokat’ta bir ilk olma özelliği taşıyor. Katılımcılarımız çok kıymetli ve alanlarında uzman kişiler. İşlenecek konular da ilimize büyük katkı sağlayacak. Biz panele 500’e yakın çiftçi kardeşimizin katılacağını ön görüyoruz. Bu ve bunun gibi yaptığımız tüm çalışmalar Tokat’ımız için, şehrimizin tarımını geliştirmek içindir. Biz, 2016 yılında girişimci çiftçilerimiz ile alt yapı çalışmalarına başlayıp 2018 yılında resmi olarak kurulmuş bir kooperatifiz. Faaliyetlerimiz kapsamında aynı yıl içerisinde Niksar İlçemiz Günebakan, Kiracı, Pazar İlçemiz Doğançalı köylerindeki üreticilerin ürünlerini İstanbul’da bulunan pazarlara ulaşımını sağlandı.  2019 yılı içerisinde Tokat Merkez İlçemiz Kemalpaşa, Altıntaş, Kayasuyu, Çamağzı, Kadıvakfı ve Yakacık köylerinde toplantılar tertip ederek katılımcılarganik tarım ve ekolojik yaşam konularında bilinçlendirildi. Samsun Bafra Sürmeli köyünde düzenlenen 7. Ekolojik Yerel Tohum ve Yaşam Şenliği ileganik üretim yapan çiftçiler arasında yerel tohum takas programına 30 çiftçi ile katılım sağladık. Bölgemiz çiftçilerin hem yerel tohum konusunda hem deganik tarım konusunda bilinçlendirilmesini sağladık.  İlimizi Ankara’ da açılan 3. Türkiye Kooperatifleri fuarında temsil ettik.  Turhal ilçemiz Buzluk ve Akbuğday köylerinin Organik Tarıma geçişini sağladık” dedi.

TOKTÜRK’ün hedeflerini anlatan Yılmaz, konuyla ilgili şunları söyledi; “Hali hazırda farklı köylerden yaklaşık 80 civarı çiftçileringanik tarımı geçmesi için çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Hedefimiz 2023 yılına kadar, 100 köyde 1071 çiftçiyiganik tarıma geçirmek. Üretilen tüm ürünleri katma değere dönüştürerek hem iç piyasada hem de dış piyasada tüketiciye ulaştırmak. Aynı zamanda yöremize ait tespit ettiğimiz ata tohumlarımızı tekrar çiftçiye kazandırmak amacıyla demonstrasyonlar kurarak, gerek arazi gezileri ile ve gerekse yapılacak tarla günleriyle kamuoyuna tanıtımını yapmak. Tokat İli, Organik Tarım ve Ekolojik Yaşam Paneli’ne ev sahipliği yapmaktayız. Panelimizin amacı bir farkındalık oluşturmak, ülkemizde bu tür çalışmaları çiftçilerimize anlatmak, tüketicilerimizi gıda güvenliği konusunda bilgilendirmek. Tokat’ta ilk kez düzenlenecek olan panele katılacak panelistlerimiz ise 19 Mayıs Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Ali Kemal Ayan, Atatürk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Recep Kotan, Ege Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Yük. Ziraat Mühendisi, Erdal Güncü, Yük. Ziraat Mühendisi Meltem Acar’dır.  Panelimize katılım yapan misafirlerimiz ise Yalova’dan Pulur Organik Tarım Firması  Sahibi Vahap Bektaşoğlu, Kahramanmaraş’tan Ziraat Mühendisi Ramazan Biricik, İstanbul’dan Ziraat Mühendisi Nuray Yücel, Ordu dan Gün Organik Tarım Firmasının sahibi Ziraat Mühendisi İbrahim Hakan, Samsun’ dan Obentar Tarım Firması Sahibi İsmail Çelikoğlu ve Bafra Sürmeli Köyü Organik Tarım Dernek başkam Süleyman Özata, İzmir’ den Oğuz Gübreci, Şırnak’ tan TARIMKON Konfederasyonu İl Başkanı, Bursa Kooperatifler Birliği Başkanı olacak.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 21.01.2020
Güncelleme Tarihi : 21.01.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar