NEDEN NORMAL DOĞUM YAPILMALI ?

17.1.2020
493 kez Okunmuştur.

Tokat İl Sağlık Müdürü Op. Dr. H. Ahmet Sümbül, normal doğumun önemi ve faydaları hakkında açıklamalarda bulundu.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgiler yer aldı; Normal doğum, günümüzde pek çok anne adayına korkutucu gelse de aslında tercih edilmesi gereken ilk ve en sağlıklı doğum yöntemidir. Normal doğumun faydaları saymakla bitmez, adından da anlaşılacağı gibi doğum normal bir eylemdir. Normal doğum ile anne adayının ve bebeğin sağlığı riske atılmadan doğum gerçekleşir. Günümüzde sıklıkla tercih edilen sezeryan, aslında normal doğumun yerine geçebilecek bir yöntem değildir. Sezeryan Doğum anne ve bebeğin hayatı tıbbi açıdan risk altında olduğunda hekim tarafından karar verilerek uygulanmalıdır. Normal doğumun faydalarından bahsedecek olursak;

1) Bebekler doğum kanalından geçerken bazı faydalı bakteriler ile karşılaşacak ve bu da bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

2) Bebeğin akciğerlerindeki sıvı daha erken temizlenecektir.

3) Anne ve bebeğin hastanede kalış süresi kısalır ve annenin iyileşme süresi daha hızlı olur,

4) Normal doğumla anne adayı emzirmeye erken başlayacak, anne ve bebeğin duygusal bağlanması daha güçlü gerçekleşecektir.

5) Gelecekteki gebeliklerde hayati tehli-keoluşturan olumsuz tıbbi durumların olma olasılığı daha düşük olacaktır.

6) Bebeğin başta astım , alerjik hastalıklar, gelecekte obezite gelişme riski azalacaktır.

7) Doğum sonu kanama ve enfeksiyona yakalanma riskleri azalacaktır.

8) Anneye ameliyat uygulanmayacağı için narkoza ihtiyaç duyulmayacaktır, annenin bilinci açık olacak ve bebeğini daha rahat ve sorunsuz bir şekilde emzirebilecektir.

Sezeryan ile dünyaya gelen bebekler normal doğumla dünyaya gelen bebeklere göre dünyaya daha zadapte olur, Sezeryan sonrası kanama daha fazla olur. Anne bebek bağlanması geç başlayacağından anne sütü geç gelecek, emzirme gecikecektir. Hastanede kalış süresi uzayacak , anne ve bebek enfeksiyonlara daha yatkın olacaktır. Sezeryanla doğum sayısı da kısıtlanacaktır. Primer sezaryananlarının 15`e indirilmesi Bakanlığımızın 2023 hedefleri içerisindedir. Anne ve bebek açısından daha sağlıklı olan normal doğumanının arttırılması ve mecbur kalmadıkça sezaryen doğuma başvurulmaması büyük önem arz etmektedir.

Önceki yıllarda olduğu gibi 2019 yılında da İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı hastanelerde görev yapan anne adaylarını normal doğuma teşvik eden ve primer sezaryananları Sağlık Bakanlığı hedeflerine uygun olan Zile Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Haşim Barın, Tokat Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Süleyman Barın ve Niksar Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Nur Betül Arslan’a başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür belgeleri takdim edildi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 17.01.2020
Güncelleme Tarihi : 17.01.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar