Sağlığı Yerinde Olmayan hacıların Hac Kayıtları Fetvası yayımladı

14.1.2020
184 kez Okunmuştur.

Tokat İl Müftülüğü bu sene Hac Kurası çıkıp, sağlığı yerinde olmayanlarla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığının Fetvasını yayımladı.

Hacca gitmek üzere kesin kayıt hakkı elde eden vatandaşların Hacca gidebilmeleri için İl Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığına konu ile ilgili yazı yazıldı.

İl Müftülüğünden yapılan açıklamada, “Hacca gitmek üzere kesin kayıt hakkı elde eden vatandaşlarımızdan Alzheimer, panikatak, depresyon gibi ruhsal ve psikolojik hastalığa yakalanmış, kendi işini göremeyecek derecedetopedik engelli olan,  tekerlekli sandalye,  felçli,  yarı felçli, kanserin son evresine gelmiş ve buna benzer müzmin hastalıklara müptela olmuş  kişilerin hac ile ilgili yükümlülüklerinin    dini açıdan hükmünü sıkça ve yüksek sesle kamuoyunda dile getirme  zaruretinin  elzem  hale  gelmesi  sebebiyle,  konu  istitaat  çerçevesinde değerlendirilerek  görüş  bildirilmek  üzere,  ilgili  yazımızla  Başkanlığımız  Din İşleri  Yüksek Kurulu Başkanlığına sunulmuştur. Konu ile ilgili Din İşleri  Yüksek  Kurulu  Başkanlığının  cevabi  görüş  yazısında  Hac, İslam`ın beş temel esasından biri olup hem bedeni hem de mali yönü bulunan bir ibadettir. Hac ibadeti, sağlık, mali yeterlilik ve yol emniyeti yönünden haccetme imkanına sahip, hür, akıl sağlığı yerinde ve erginlik/ buluğ çağına ermiş her Müslümana farzdır. Haccın kimlere farz olduğunu bildiren Al-i İmran suresinin 97. Ayetindeki istitaat/güç yetirebilme şartının beden sağlığını da kapsadığını ifade eden İmam Ebu Hanife ile İmam Malik, hac ile ilgili diğer şartları taşıdığı halde sağlığı elvermeyen ve bedeni güce sahip olmayan kişilere haccın farz olmadığı kanaatindedirler.

 Hanefilerden İmameyn de dahil diğer iki mezhep ise bu durumda olanlara haccın farz olduğunu ancak bizzat gidememeleri halinde bedel göndermeleri gerektiği görüşünü benimsemişlerdir. Hac kendilerine sağlıklı iken farz olduktan sonra bunu eda etmeyen ve sonrasında sağlığını kaybedenlerin bedel göndermek suretiyle bu ibadeti vekaletle eda etmeleri gerektiği konusunda ise alimlerin görüş birliği vardır. Açıklanan gerekçelerle Kurulumuz, İmam Ebu Hanife ile İmam Malik`in görüşleri istikametinde, kendi başlarına vasıtaya binip-inemeyecek ve hac menasikini yapamayacak durumdaki hasta, yaşlı, kötürüm, felçli ve engelli kimselere haccın farz olmadığı görüşünü tercih etmektedir. 

Diğer taraftan kendisine hac farz olduktan sonra, yaptığı ibadetin manasını, mahiyetini ve rükünlerini kavrayamayacak ve kendi işlerini göremeyecek derecede sağlığını kalıcı olarak yitiren kişilerin sorumluluktan kurtulmak için bu ibadeti bedel/vekalet yoluyla yaptırmaları gerekir. denilmektedir. Ayrıca  daha  önce 2020  yılı  hac ganizasyonu  talimatında  belirtildiği  üzere;  Kesinkayıt hakkı elde edenlerden; sağlık durumu sebebiyle hacca gidemeyeceği en az üç doktimzasını  taşıyan  rapor  (kanser  hastaları  için  epikriz  raporu)  ile  belgeleyenlerin  adlarına vekaleten hac yapmak üzere kendisi/vasisi/vekili tarafından noterden vekâletname verilen bir kişiye, daha önce hacca gidip gitmediğine ve kura listelerinde olup olmadığına bakılmaksızın  65 yaş altında  ve  sağlıklı  olması  koşuluyla,  kesin  kayıt  hakkı  verilecek, bu  şekilde gidişler arşiv  bilgisi  olarak  değerlendirilmeyecek,  vekâlet  verenin  ise  hac  arşiv  kaydı  tutulacaktır. hükmü yer almaktadır.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 14.01.2020
Güncelleme Tarihi : 14.01.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar