CHP’li Durmaz’dan “Kız Çocuklarını Yok Sayan” Projeye Tepki

13.1.2020
240 kez Okunmuştur.

CHP Tokat Milletvekili, TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz Devlet desteğiyle düzenlenen bir bilim projesinin kız öğrencilerin başvurusuna açık olmayışını yazılı bir önergeyle TBMM gündemine taşıdı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafında desteklenen Lider Eğitim Gençlik ve SpKulübü Derneğinin “ ufukta bilim var “ projesi için başvuru koşullarında erkek öğrenci olma şartı konulmuş, proje kız çocuklarının başvurusuna kapatılmıştır. İlgili proje tanıtım afişin de de bu ibare açıkça belirtilmiştir.

CHP’li Durmaz” Bilim Projesinde Kız Çocukları Yok Sayıldı! “

Konuyu yazılı bir önergeyle TBMM gündemine taşıyan Durmaz, devlet kurumlarınca desteklenen bir bilim projesinin kız çocuklarının başvurusuna kapalı olmasının;  insan haklarına, eşitlik ilkesine ve bilimin evrenselliğine aykırı olduğunu, bu ayrımı yapan bir kurumun bilim üretme biçiminin sorgulanması gerektiğini söyledi.

Önergeyi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle veren Durmaz, “bilim projesine katılmada cinsiyet ayrımı yapan kurumun bilim üretme biçimi sorgulanmalı ve kuruma sağlanan devlet desteği çekilmelidir. Bu projeden yola çıkarak ilgili derneğin diğer faaliyetleri de incelenmelidir.  ” dedi. 

Önergede yer alan sorular şöyle;

1-      Lider Eğitim Gençlik ve SpKulübü Derneği’nin “ufukta bilim var” projesinin amaç ve kapsamı, uygulama detayları nelerdir?

2-      Lider Eğitim Gençlik ve SpKulübü Derneğinin bugüne kadar yaptığı hangi çalışmalara bakanlık desteği verilmiştir?

3-      Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ve İstanbul Kalkınma Ajansının ilgili projeyi desteklediği bilgisi doğru mudur?

 

4-      Projeye destek veren diğer kurumlar hangileridir?

 

5-      Projenin tanıtım afişinde, erkeklere yöneliktir ibaresi bulunmaktadır. Projenin sadece erkek öğrencilerin başvurusuyla sınırlandırıldığı bilgisi doğru mudur?

 

6-      Bir bilim projesinde kız öğrencilerin dışarıda tutulmasının nedeni nedir?

 

7-      Bilimsel gelişimi hedefleyen bir projede neden cinsiyet sınırı konulmuştur?

 

8-      Bakanlığını destek verirken projenin sadece erkek öğrenciler için olduğu bilgisine sahip midir?

 

9-      Sadece erkek öğrencilerin başvurusuna açık bir proje devlet kurumlarınca desteklenmeye devam edecek midir?

 

10-   Derneğin faaliyetlerinde cinsiyet ayrımı yapmasının çocukların psikolojik ve sosyolojik gelişimine olumsuz etkilerini araştırmayı düşünüymusunuz?

 

11-   Devletçe desteklenen bir kurumun cinsiyet ayrımı yaparak bilim üretmeye çalışması doğru mudur? İlgili kurum hakkında idari soruşturma ve inceleme yapmayı planlıymusunuz?

 

12-   Bilimsel projede cinsiyet sınırlaması getiren bir derneğin çalışma yapısını ve bugüne kadar uygulanan projeleri incelemeyi düşünüymusunuz?

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 13.01.2020
Güncelleme Tarihi : 13.01.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar