Sağlık Tokat Projeleri Değerlendirildi  

6.1.2020
143 kez Okunmuştur.

Sağlık Tokat “Sağlıklı Kadınlar Sağlıklı Nesiller” projesi ve “Eğitimde Sağlık Hareketi” kapsamında yapılan çalışmalar Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında düzenlenen toplantıda değerlendirildi.

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıda Valiliğimiz koordinesinde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen Sağlıklı Kadınlar Sağlıklı Nesiller projesi kapsamında ilçelerde yapılan tanıtımlar ve proje kapsamında verilen eğitimlerle ilgili bilgi verildi.

Kanser taramaları ve kanser farkındalığı, tütün ve tütün ürünleri ile mücadele, obezite ile mücadele, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin önemi ve diyabet, kadın üreme sağlığı, sağlıklı annenin ve anne sütünün önemi, akılcı ilaç kullanımı konularında yapılan eğitimler ve taramalarla ilgili bilgi alan Vali Dr. Ozan Balcı, projeyi çok önemsediğini söyledi.

Eğitim Tokat ve Sağlık Tokat kapsamında halk eğitim kursları açılan tüm köylere ve Kur’an Kurslarına bir program dahilinde gidilerek Sağlık Kadınlar Sağlıklı Nesiller projesi ile ilgili kadınların bilgilendirileceğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Bir kişinin bile hayatına dokunmamız önemli.” dedi.

Kadınların iyi yetiştirilmesi gerektiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Hedefimiz kadın sağlığı konusundaki duyarlılığı arttırmak. Kadın sağlığı okuryazarlığını geliştirmek. Toplumun temeli aile. Ailenin temeli de annedir. Anne ailenin çatısıdır. Hanımları çok önemsiyorum.” dedi.

 

Sağlıklı Kadınlar Sağlıklı Nesiller projesi başladığından bu yana toplam 6 bin kadına ulaşıldığı, 979 kadına mamografi çekildiği, bin 996 kadından ise HPV numunesi alındığı belirtildi.

 

Toplantıda ayrıca Vali Dr. Ozan Balcı’ya Sağlık Tokat kapsamında okullarda yapılan sağlık taramaları ile ilgili de bilgi verildi.

 

2018-2019 eğitim öğretim döneminde toplam 14 bin 186 öğrenciye sağlık taraması yapıldığı, çocuklardan bin 879’unun göz, 251’inin KBB, 746’sının isetopedi servislerine sevk edildiği,  2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk döneminde ise 4 bin 394 öğrencinin sağlık taramasının yapıldığı, bunlardan 721’nin göz, 28’inin KBB’ye ve 128’inin isetopedi servislerine sevk edilerek takibinin yapıldığı belirtildi.

 

Toplantıya Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sümbül ile proje ekibi katıldı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 6.01.2020
Güncelleme Tarihi : 6.01.2020
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar