Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Belirtileri Ve Tedavisi

23.12.2019
4705 kez Okunmuştur.

MedicalPark Tokat Hastanesi Psikoloğu Özge Merve Elmas Dikkat eksikliği, hiper aktivite belirtileri ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Dikkat eksikliği – hiperaktivite bozukluğu (DEHB), okul öncesi ve okul dönemi çocuklarda kendini gösteren bir bozukluktur. Çocuğun davranışlarını kontrol etmesinde ve dikkatini vermesinde sorun vardır. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

(DEHB) yaşam boyu sürdüğü anlaşılan önemli bir nöropsikiyatrik bozukluktur.

Bu çocuklar, yerinde duramayan, hayallere dalan, düşünmeden davranan, dalgın, unutkan ve benzeri davranışlar sergiler. Bu tür davranışlar genellikle çocuklarda görülen bir durum olduğu için, öyle her çocukta hiperaktivite bozukluğu var denilemez. Bu durumun tanısı uzman bir psikiyatrist tarafından konulur.

Dikkat eksikliği 4-8anında görülen bir durumdur. Yani 25-30 kişilik bir sınıfta en az 2 çocukta dikkat eksikliği gözlenmektedir. Hiperaktivite bozukluğu son yıllarda tanınmaya başlanmış olsa da, uzun yıllardır bilinmekte ve her yıl bu durum hakkında araştırmalar yapılmaktadır.

 

Dikkat eksikliği – hiperaktivite neden olur?

 

Dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu nedenleri arasında beynin kimyasal yapısındaki sorunların üzerinde duran araştırma sonuçları vardır. Beyinde mesajların iletimini sağlayan dopamin, serotonin, norepinefrin gibi maddeler ile ilgili araştırmalar halen devam etmektedir.

 

Dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu teşhisi konulan çocukların birinci dereceden akrabalarının 25’inde de aynı problemler görüldüğü saptanmıştır. Bu tespit sonucuna göre de, genetik faktörler önemlidir.

 

Bunların dışında bazı çevresel faktörler de dikkat eksikliği – hiperaktivite bozukluğununtaya çıkmasında etkilidir. Dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu nedenleri hamilelik dönemi ve doğum sırası ve sonrası şeklinde iki ana gruba ayrılır.

 

Hamilelik dönemi hiperaktivite bozukluğu nedenleri : Hamilelik döneminde sigara, alkol kullanımı, kötü beslenme, kimyasal zehirlere maruz kalma, çoğul gebelik ve ilaç kullanımı gibi faktörler DEHB’ye neden olabilmektedir.

 

Doğum sırası ve doğum sonrası hiperaktivite bozukluğu nedenleri : Doğum sırasında zdoğum, doğum sırasında ya da sonrasında yaşanan sağlık sorunları, erken doğum, eksik kiloda doğmak, merkezi sinir sistemi enfeksiyonları, demir eksikliği ve kimyasal zehirler (kurşun gibi) faktörler dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluklarına yol açabilir.

 

Dikkat eksikliği – hiperaktivite bozukluğu belirtileri

 

Hiperaktivite bozukluğu belirtileri : Yerinde duramama, oturması gerektiği halde oturamama, sessiz sakin oynamayı başaramama, yerli yersiz koşmalar ve tırmanmalar, çok fazla konuşma, bir soru sorulduğunda soru bitmeden hemen cevap verme, sürekli bir şeyler ile uğraşma, sırasını beklemede güçlük çekme, olaylara veya konuşmalara müdahale etme gibi belirtiler hiperaktivite bozukluğunda görülen belirtilerdir.

 

Dikkat eksikliği belirtileri : Yönergeleri başından sonuna kadar takip edememe, yaptıkları işlerde, oynadıkları oyunlarda odaklanma sorunu yaşama, evde ya da okulda yapacakları işler veya aktiviteler için gerekli malzemeleri kaybetme, aile büyükleri ya da öğretmenleri konuşurken dinlemiyormuş gibi görünme, detayları gözden kaçırma, düzensiz görünme, uzun süre zihinsel uğraş gerektiren işleri yapmakta zorlanma ve bu işlerden kaçınma, unutkanlık, ilgisinin sürekli başka taraflara kayması gibi belirtiler de dikkat eksikliği belirtileridir.

 

Dikkat eksikliği – hiperaktivite bozukluğu tedavi edilir mi?

 

Dikkat yetersizliği ve hiperaktivite sorunu olan çocukların büyük bir çoğunluğu düzgün hayatlara sahip yetişkinler olabilirler. Fakat bu çocukların bir grubu yaşamları süresince dikkat yetersizliğinin ve hiperaktivitenin sıkıntılarını yaşayabilirler.

 

Bu grup çocuklar ileri ki yaşlarında girdikleri işlerde, seçtikleri eşte mutlaka problemler yaşarlar. Bunu en aza indirmek adına, genetik olanların genlerini değiştirmek mümkün olmadığı için hiç yoktan adapta etmek adına tedaviler uygulanabilir.

 

Eğer çocuğun dikkati toplamasındaki moleküllerde bir eksiklik var ise bir ilaç tedavisi gerekebilir. Lakin davranışların kontrollerinde bir problem var ise davranış terapilerinden fayda sağlanabilir. Bu teşhis konduktan sonra çocuk, yetişkinlikte normale bile dönse akademik başarı için bu bireyin tedavisi ve takibi devam ettirilebilir.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 23.12.2019
Güncelleme Tarihi : 23.12.2019
SAĞLIK
Yazarlar
En Son Yorumlar