CHP’li Durmaz’dan Soyluya menzil soruları

23.12.2019
5471 kez Okunmuştur.

Tokat Milletvekili TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı bir önerge verdi.  

Önergesinde; Emniyet teşkilatındataya çıkan sorunları, emniyet teşkilat yapısını, görevlendirmeleri ve son zamanlarda gündemi meşgul eden emniyetteki menzil yapılanmasını sordu.

Sayın Bakana yöneltilen Emniyetteki MENZİL yapılanmasına ilişkin soruda “Emniyet İçerisinde eğer 1 tane Menzil Tarikatına mensup çalışan varsa istifa ederim” demişti. Buna ilişkin bir araştırma yaptınız mı? Menzil denilen bir Tarikat yapılanması Emniyet içerisinde Var mıdır? Yok mudur? Eğer varsa sözünüzde duracak mısınız?

  1. Sınıf Emniyet Müdürlüğünden 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğüne terfiinin İçişleri Bakanının inisiyatifinde olması, Emniyet gibi bağımsız görünen bir teşkilattaki atama ve terfilerde, siyasileşmeyi doğurmaz mı?

Emniyet Teşkilatı içerisinde FETÖ Terör Örgütüne Üye olmak Suçlamasıyla, hapiste olan, açığa alınan veya meslekten atılan Emniyet mensuplarımızdan kaç tanesi geçmişte Takdir-Teşekkür ve Taltifle ödüllendirilmiştir? Sayısal olarak belirtir misiniz?

Yine 2002-2014 tarihleri arasında Emniyet Teşkilatı içerisinde yurtdışı kıyak göreve gönderilen polislerimizden kaçı görevde, kaçı açıkta, kaç tanesi ihraç, kaç tanesi hapiste olduğunu sayısal olarak belirtir misiniz?”

         Gibi önemli soruları yönelten Durmaz, bu önergenin cevaplanmasının; hem kamu vicdanını rahatlatmak hem de Emniyet içerindeki sorunlara çözüm bulmak açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Durmaz, gerekli cevabı acilen beklediklerini belirtti.

Durmaz’ın önergesinin bütünü şöyle;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

            Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu arz ederim.

1-      Polisin motivasyon eksikliği ve psikolojik sorunlarını gidermek için kurumsal olarak herhangi bir çalışma yapılıymu?

2-      Siyasi iktidarın da polise seçim vaatlerinin arasında söylediği 3600 ek gösterge sözü ne zaman gerçekleşecek? Bir sonraki seçimlere mi kaldı?

3-      Polislerimiz mevzuat anlamında jandarmayla aynı yasaya tabi oldukları hâlde özlük haklarına baktığımız zaman, polisin özlük hakları jandarmanın çok çok gerisinde olduğunu görmekteyiz, bunun için bir çalışma yapmayı düşünüymusunuz?

4-      Polislerin daha önce POLSAN`a kayıtlı olma zorunlulukları yoktu, sonradan yasayla zorunluluk getirildi. Peki POLSAN, OYAK gibi iyileştirilecek mi?   OYAK`ta nasıl düşük faizle kredi veriliyorsa, polislerin de bundan yararlanması sağlanacak mı?

5-      2. Sınıf Emniyet Müdürlüğünden 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğüne terfinin İçişleri Bakanının inisiyatifinde olması, Emniyet gibi bağımsız görünen bir teşkilattaki atama ve terfilerde, siyasileşmeyi doğurmaz mı?

6-      Emniyet Ateşesi olarak İçişleri Bakanlığı tarafından yurtdışına gönderilen personelde yabancı dil bilme şartı aranmıyolması doğru mudur? Eğer doğru ise ne amaçlanmak istenmektedir? Bu görevlendirmeler Uluslararası konjonktürde Türkiye’nin itibarını düşürmez mi?

7-      Sayın Bakana yöneltilen Emniyetteki Menzil yapılanmasına ilişkin soruda “Emniyet İçerisinde eğer 1 tane Menzil Tarikatına mensup çalışan varsa istifa ederim” demişti. Buna ilişkin bir araştırma yaptınız mı? Menzil denilen bir Tarikat yapılanması Emniyet içerisinde Var mıdır? Yok mudur? Eğer varsa sözünüzde duracak mısınız?

8-      Emniyet Teşkilatı içerisinde FETÖ Terör Örgütüne Üye olmak Suçlamasıyla, hapiste olan, açığa alınan veya meslekten atılan Emniyet mensuplarımızdan kaç tanesi geçmişte Takdir-Teşekkür ve Taltifle ödüllendirilmiştir? Sayısal olarak belirtir misiniz?

9-      Yine Emniyet Teşkilatı içerisinde yurtdışı kıyak göreve gönderilen polislerimizden kaçı görevde, kaçı açıkta, kaç tanesi ihraç, kaç tanesi hapiste olduğunu sayısal olarak belirtir misiniz?

10-  Yapılan akademik bir araştırmaya göre katılanların yüzde 83’ü, yaptıkları işin ekonomik karşılığını alamadıklarını, yüzde 10’u ise aldıklarını düşünürken, yüzde 64’ü polis olmak için uygulanan eğitim süresinin ve sisteminin yetersiz olduğunu ifade ediyor. Bu görüşe katılıymusunuz?

11-  2002-2014 tarihleri arasında görev yapan rütbeli personelden 1. Bölge ve 2. Bölge atama ve yer değiştirmelerde, görev süresini aşımına bakanlığınızca onay verilen personellerden kaç tanesi meslekten uzaklaştırılmıştır? Bu yasadışı duruma onay veren üst düzey yetkililer hakkında gerekli yasal soruşturma yapılmış mıdır?

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 23.12.2019
Güncelleme Tarihi : 23.12.2019
SİYASİ
Yazarlar
En Son Yorumlar