Niksar’da Okullar Ziyaret Ediliyor

17.12.2019
3424 kez Okunmuştur.

Niksar Kaymakamı İlhami Doğan’ın başkanlığında yapılan “Okullarda Güvenlik ve sağlıklı Eğitim” konusunda yapılan toplantıda “Okul Güvenliği Komitesi” kurulmasına karar verilmiş ve kurulan komite çalışmalara başlamıştır.

 Niksar’da okulların Huzur ve Güvenliği, öğrencilere iç ve dışarıdan sıkıntı yaratacak nedenlerintadan kalkması için yapılan çalışmalar devam ediyor.

 Niksar’da Okul Güvenliği Komitesine seçilen; Şakir Bolat, Cemalettin Bilgin, Aydın Güney, Kenan Yeteroğlu, Ahmet Unat okul ziyaretlerine başladılar.

 Niksar Kaymakamı  İlhami Doğan başkanlığında gerçekleşen 2019-20 eğitim ve öğretim yılının daha başarılı ve huzurlu geçmesi için yapılan çalışmalar kapsamında okul ziyaretleri başladı.

 Yeni eğitim yılında iyi bir eğitim yılı olması için eğitimcilere ve yöneticilere destek amacı ile oluşturulan “Okul Güvenliği Komitesi”  olarak çalışmalar 3 aşama olarak devam ediyor.

 

Gerçekleştirilen çalışma grubu okullarda ve çevresinde meydana gelen ve gelme ihtimali olan sıkıntıların giderilmesi Okul kantinlerinde öğrencilere zarar verecek sıkıntıların olmamasını için kontrol mekanizmasının oluşturulması amacı ile çalışmalar yapılıyor.

 

Önceki yıllarda okulların çevresinde öğrencilere yönelik dış baskıların olduğunu biliyorken,  ziyaretlerde  okul öğrencilerini  tehdit eden bir sıkıntıya şu ana kadar rastlamadı, okul dışında öğrencilere Bağımlılık yapacak  alışkanlıkları sağlayacak kişilerin olmaması eğitimin kalitesini yükseltecektir.

 

Niksar’da bütün okulları ilk önce çevresinde öğrenciyi tehdit edecek herhangi bir etken varmı?,  sonra okul kantinlerine çat kapı giderek öğrencilerin sağlığını tehdit eden her hangi bir ürün satılıymu?, çalışma komitesi olarak okul ziyaretinde en çok idareciler memnun,  onarla ciddi katkı sağlanmış oluyor.

 

Haftanın 3 günü okul ziyaretlerini yapılıyor, okul bölgesinde ve içinde öğrenciyi tehdit eden unsurların tespit edilmesi, anında yetkililerle konunun paylaşılması herkes için önemlidir, şu ana kadar bir sıkıntıya rastlamadı,  mahalle içlerinde olan okullar bazı “metruk evler” olarak görülen yerlerde sıkıntıların olduğunu tespit edildi,  sıkıntıların kurumlar arsındaki diyalog  ile çözülmesi bekleniyor.

 

Ziyaretler  sırasında TOKİ Melik Gazi Anaokulu bölgesi dikkat çekti, okulun bina olarak kullanıma çok elverişli olmasına rağmen, okul çevresindeki düzenleme  sıkıntılı okulun girişi hemen konutlara giden ana yolun önünde, okulun arka kısmına isabet eden büyük bir alan olmasına rağmen okul bahçesinin toprak yığınsısı altında kalması mühendislik rezaletinden başka bir şey değil, Ana Okulunun çevre düzenlemesi mutlaka yeniden ele alınıp sağlıklı ve güvenli bir eğitim devam etmelidir. 2 ve 3 cü TOKİ bölgesinde bulunan alanın sağlıklı hale gelmesi bölgedeki pek çok problemi çözecektir.

 

Ziyaretler  Prof. Dr. Erol Turaçlı Niksar Fen Lisesini ziyareti gerçekleşti,  Fen Lisesi okulu şehrin en hakim olduğu bölgede kurulan bu okul  erkek öğrenci yurdu olarak bir kampus oluşturmuş, Fen Lisesinin yanında bulunan “Muharrem Tuncel”  öğrenci yurdu önemli katkılar sağlıyor.

 

Muharrem Tuncel öğrenci yurdunun yapılmasının önemli hikayesi var, öğrencilik yıllarında yaşanan  yurt ve yiyecek kuru ekmekten başka bir şey bulamayan bir öğrencinin hayat hikayesi vardır.

 

Prof. Dr. Erol Turaçlı Fen Lisesinde 82 öğrenci yurtta kalmaktadır, okulda öğrenci sayısı 220 dir.

 

Prof. Dr. Erol Turaçlı Fen Lisesi  ziyaretinden sonra, Niksar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyareti ile devam edilmiş, okul geçmişeanla ciddi değişime uğramış,  okul müdürü Mehmet Yılmaz  eğitime hizmeti ile dikkat çekiyor.

 

Niksar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyareti esnasında ciddi çalışmaların olduğu dikkat çekti, okulun bahçesinde çok önemli çalışmalar var,  açık hava sahnesi ve öğrencilerin oturacağı türbinlerin yapılması, yapılan düzenlemede farklı çalışmaların hayat bulacağını görülüyor,  okulun yemek hanesi ve taşımalı eğitim öğrencilerine yemek servislerinin yapılması, okulda pişirilen yemeklerin öğrenciler ve öğretmenlerle birlikte yenildiğini  iyi bir eğitim görüntüsü veriyor.

 

Niksar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde  yapılan ve yapılması gereken çalışmaları okul müdürü  Mehmet Yılmaz tarafından anlatıldı,  mükemmel bir çevre düzenlemesitaya çıkıyor, çok güzel kantin düzenlemesi yapılmış, ön tarafında Halı sahası önemli hizmet veriyor, öğrenciler boş zamanlarında halı sahada enerjilerini sarf ediyorlar, tam bir ideal okul kampüsü, yapımı devam eden çevre düzenlemesine mutlaka destek vermek gerekiyor, Niksar Belediyesi yapılan çalışmaya mutlaka katkı sağlaması gerekiyor.

 

Niksar’da öğrenci sayısının her geçen gün düştüğünü görülüyor, bunun nedeni Niksar’da göçün hızla devam ettiğidir.

 

Niksar’da okulların hemen hemen hepsi özel kolej gibi, öğrenci sayısı az, her imkan fazlası ile var.

 

Eskiden eğitim; 5+3+3= 11 yıl idi, gayet de güzel eğitim gerçekleşiyordu, 2002 öncesi 8 yıllık “kesintisiz” eğitim dediler uygulamaya başladı koskoca nesillerin hayatı ile oynandı bir ülkenin ekonomik çöküntüsüne zemin hazırlandı!.

 

Niksar Gazi Osman paşa Mesleki  ve Teknik Anadolu Lisesi, yani Ticaret Meslek Lisesi, bu okulumuzda 324 öğrenci eğitim görmektedir, 78 taşımalı sistemle eğitim görüyor.

 

Niksar Gazi Osman Paşa Mesleki  ve Teknik Anadolu Lisesinde 3 bölüm bulunmaktadır. Büro Yönetim alanı- Muhasebe Finansman alanı- Pazarlama ve Perakende alanında eğitim devam ediyor, öğrencilerin son sınıfta çeşitli kurum ve kuruluşlara kurs için gitmeleri öğrencilerin hayata başlarken önemli katkılar sağlamaktadır.

 

Niksar Gazi Osman paşa Mesleki  ve Teknik Anadolu Lisesi (Ticaret Lisesi) uzun yıllar çeşitli binalarda eğitim görmüş sığıntı bir okul konumunda iken 4 yıldır okula tahsis edilen eski Ulucan İlk Okulunda eğitim görmektedir.

 

Niksar Gazi Osman Paşa Mesleki  ve Teknik Anadolu Lisesi Ulu Cami’nin yanında bulunan eski Ulucan İlk Okulu binasında eğitim görmektedir.

 

Niksar Gazi Osman Paşa Mesleki  ve Teknik Anadolu Lisesi çevre duvarında tehli-keolduğu dış duvarın sallandığı mutlaka kısa zamanda çözüm bulunması gerektiğini görülüyor, okulun Güvenli elemanı bulunuyor.

 

Dr. İsmet Sakarya İlk Okulu, eskinin en gözde okulları arasında idi, 8 yıllık kesintisiz eğitim darbe yiyen ilk okullar arasındadır.

 

Dr. İsmet Sakarya İlk Okulu 203 öğrenci ile eğitimine devam ediyor, şehrin merkezi yerlerinden bir bölgede Ulu Cami yan tarafında bulunuyor, bu bölgede asayiş biraz sıkıntılı gözüküyor, çevrede bulunan bazı olumsuzluklar velileri sürekli tedirgin ediyor, okulun her iki tarafında yol bulunuyburada yeni bir küçük düzenleme ile öğrencilerin okula giriş çıkışları daha sağlıklı hale getirilebilinir.

 

Aydınlık Evler Şehitler Ana Okulu, Aydınlık Evler mahallesi bölgesinde. Okul ilk önce İlk Okul olarak yapılıyzaman içinde okul Ana Okulu olarak eğitime katkı sağlıyor.

 

Aydınlık Evler Şehitler Ana Okulu 3-6 yaş grubu  80 ana sınıfı öğrencisi eğitim yapıyor, okulun konumu çok güzel bir alanda ancak Güvenlik personeli yok, mutlaka Güvenlik Personeli olmalı, Güvenlik personeli ile birlikte mutlaka personelin kalacağı küçük bir kulübe bahçeye konmalıdır.

 

Aydınlık Evler Şehitler Ana Okulu bölgesinde yani Aydınlık Evler mahallesinde Doğal Gaz olmasına rağmen neden okula Doğal Gaz verilmiyor?, bu sıkıntı mutlak giderilmelidir.

 

Aysel Nadide Başar YİBO; 227 öğrenci ile eğitime devam ediyor, O; 227 öğrenci ile eğitime devam ediyor, YİBO nun yurdunda 192 öğrenci barınıy1 ve 8 sınıf öğrencileri eğitim yapıyor. Okulda Güvenlik yok, Güvenliğin olması gereken önemli okullardan bir tanesi.

 

Aysel Nadide Başar YİBO da güzel çalışmalar var, okulun salon kısmında 1 den fazla Masa Tenisi konmuş çocuklar boş zamanlarında Masa tenisi oynuyor, bir başka güzellik ise okulun kapalı bir salonunda Voleybol sahası düzenleniş çocuklar Kış aylarında kapalı alanda Voleybol oynuyor, güzel bir uygulama, okulun ve Yurdun bahçesindeki Beton mutlaka yeniden yapılmalı berbat bir  saha görünümünden kurtulmalıdır.

 

Aysel Nadide Başar YİBO okulun şehirden uzak oluşu çocukların sık sık rahatsız olduklarında Ambulans hizmeti yapan personel biraz daha fedakar olmalı, birden fazla öğrenci rahatsızlandığında çözümsüzlük yaşanmamalıdır. Okulun Yangın merdiveni sıkıntısı deva ediyor, çok sayıda öğrenci gece Yurtta barınıyolası bir Yangında  felaket yaşanmamalıdır.

 

Aysel Nadide Başar YİBO pansiyonunun etrafında göçükler bulunuybunun nedeni araştırılmalıdır, Niksar’ın 1. derece Deprem bölgesi olduğu unutulmamalıdır. 27 öğretmenler eğitim gören okulun Yurdunda başka okullardan nöbet tutmak için gelen öğretmenlerin olduğunu görüldü.

 

Niksar İmam Hatip Orta Okulu; 153 öğrenci ile eğitimine devam ediyor, aynı binada Şehit Ferhat Kaya İlk Okulu da 150  öğrenci eğitim görüyor.

 

Niksar İmam Hatip Orta Okulu 24 derslik yeni bir okul, şehrin dışına yapılması dolayısı ile İmam Hatip Orta Okulunda öğrenci sayısının az olduğu ifade ediliyor, 90 tane öğrenci taşımalı sistemle eğitim görüyor, yeni pırıl pırıl bir okulda Asansörler çalışmıyor, Asansörlerin  çalışmamasının nedeni, binayı yapan firmanın teslim de sıkıntı yaratması olarak dikkat çekiyor.

 

Kırkkızlar Mesleki Anadolu Lisesi, Makbule Ölçen Rehabilatasyon Merkezi, Şehit Erem Diker Anadolu İmam Hatip Lisesi ve aynı binada ikinci bir İmam Hatip Orta Okulu ve öğrenci yurdu dikkat çekiyor.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 17.12.2019
Güncelleme Tarihi : 17.12.2019
İLÇELER
Yazarlar
En Son Yorumlar