Vali Balcı;“TOKAT’A ENGELLİ YAŞAM MERKEZİ KURULACAK”

3.12.2019
341 kez Okunmuştur.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Tokat’ta bir dizi program düzenlendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında farkındalık etkinliği gerçekleştirdi.

Engelli vatandaşların ve ailelerinin katıldığı programda, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir yaptı.

Programa katılan Vali Ozan Balcı ise konuşmasında şunları söyledi; “Bugün Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir araya geldik. Öncelikle bu önemli etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen bütün arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. Biz bir aile olarak yaşıyoruz. Biz engelli ailelerin sorunlarını biliyoruz. Yaşadıkları zorlukları biliyoruz. Yaşam mücadelesinde neler yaşadıklarının farkındayız. Onların her zaman yanındayız. Biz bu ailelerin her zaman destekçisiyiz. Yalnız olmadıklarının bilinmesini istiyorum. Devletimiz uyguladığı sosyal politikalarla engellilerin yaşamını kolaylaştırmaya devam ediyor. Allah’a şükür devletimizin uyguladığı bu politikalarla engellilerimizin yaşamı kolaylaştı. Bu sayede sosyal yaşama daha aktif olarak katıldılar. Ama elbette bu yetmez. İnşallah ilerde devletimizin imkanları genişledikçe, arttıkça engelli ailelerimizin yüklerini daha da azaltacağız. Problemlerini çözmek için daha çok mücadele edeceğiz. Bu mücadeleyi yapmaktan da mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bunun yanında Belediye Başkanımızla ve engelli kardeşlerimizle beraber bir karar verdik. Valilik ve Belediye olarak engelli ailelerinin işleri olduğu zaman çocuklarını bırakabileceği, engelli çocukların değişik meşgalelerle uğraşabileceği bir yaşam merkezi kuracağız. Onun dışında ben engelli dostu bir vali olarak şunu belirtmek istiyorum; şehrimizde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve İl Müdürü Mahmut Özdemir koordinesinde yürütülen Sosyal Destek Hızır Projemiz var. Hiçbir engelli kardeşimiz ailesiyle kendisini yalnız hissetmesin. Valiliğin koordinesinde Mahmut Bey’in yürüttüğü proje kapsamında bir ihtiyacınız, bir derdiniz olduğu zaman biz yanınızdayız. Engellilerin hayatını kolaylaştıracak her türlü işi yapmaya biz hazırız. Belirttiğim gibi engelli dostu bir vali olarak sorunlarınızı biliyorum ve sıkıntılarınızı yürekten hissediyorum. Ama bilmek ve hissetmek yetmez iş yapmamız lazım. Problemlerinizi halletmek, sizlere yardımcı olmak, hayatınızı kolaylaştırmak için hiçbir imkanları kullanmaktan çekinmeyeceğimizin de bilinmesini istiyorum. Yalnız değilsiniz. Her zaman yanınızdayız”

Yapılan konuşmaların ardından Turhal Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi sakinlerinden Hatice ve Sevgi Ağır kardeşler şiir okudu.

Program, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, Özel Hayat Bakım Merkezi ve Özel Sağlık Bakım Merkezi sakinlerinden oluşan koronun sunduğu müzik dinletisi ile devam etti.

Türkiye Sakatlar Derneği Tokat Şubesi üyeleri de Neler OluyHayatta isimli eseri işaret diliyle icra ettiler.

Ardından Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) üyelerinden oluşan halk oyunları ekibinin dans gösterisi izlendi.

Gösterilerin sonrasında özel sporculardan2019 Görme Engelliler B-1 Gülle Atma ve Disk Atma Türkiye Şampiyonu Salih Karadeniz’e, 2019 Özel Sporcular Disk Atma Türkiye Rekortmeni ve Türkiye Şampiyonu Süleyman Sarı’ya, 2019 Özel Sporcular 800 metre ve 1500 metre Türkiye Şampiyonu Burak Özer’e ve 2019 Para-Tekvando Türkiye Şampiyonu Soner Anas’a ödülleri takdim edildi. Etkinlik, özel sporculara ödüllerinin takdim edilmesiyle sona erdi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 3.12.2019
Güncelleme Tarihi : 3.12.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar