“Engelilere Karşı Hepimizin Sorumluluklarımız Var”

3.12.2019
140 kez Okunmuştur.

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Erdoğan Dal 3 Aralık Engelliler Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamasında, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kutlanmaktadır. Çalışma hayatı ve sosyal yaşam engelli arkadaşlarımızın için ne kadar rahat hale getirilebilirse, zorluklar kolaylıkla aşılır, sorunlar çabuk çözülürse gerçek anlamda engelli bireylerimizi topluma kazandırmış olabiliriz.

Sivil toplum örgütleri olarak hem bizim hem de devletimizin önemli bir sorumluluğudur. Bu sorumluluk ile her zaman hareket edilmelidir.

Örneğin kamuda engelli istihdamı konusunda yüzde 3 kuralı hala tam anlamıyla uygulanabilmiş değildir.

Bu haftada engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları sorunlar ve bunların çözüm yolları tartışılmalıdır.

Onların sosyal hayatta işlerini kolaylaştırmak için neler yapılacağı konuşulmalıdır. Çalışma hayatında, istihdam ve çalışma şartları ile ilgili karşılaştıkları sorunlara çözüm olacak adımlar atılmalıdır.

Engelli kontenjanı kapsamında bugün kamuda 52 bin 617 engelli arkadaşımız görev yapmaktadır. Fakat kontenjanda hala 7 bin 119 açık vardır.

Ülkemizde 2 milyonun üzerinde çalışabilecek durumda engelli vatandaşımız varken 1 tane bile kadronun boş durmaması gerekir. Kamu yüzde 3 kontenjanının üstüne çıkmalıdır ki bu konuda özel sektöre de örnek olabilişin.

 

Tabi ki mesele sadece istihdam değildir. Çalışma hayatında kolaylıkla hizmet üretebilecekleritamlarda tesis edilmelidir. Engeliler için asansör, rampa ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlar noksansız olmalıdır.

 

Aynı şekilde sosyal hayatta da zorluklar mutlakatadan kaldırılmalıdır. Toplumsal yaşama adapte olmaları onlara sunulacak hizmetlerle kolaylaştırılmalıdır.

 

Kısacası bu konuda devlete, millete düşen görev engelli vatandaşlarımıza engel olma durumunutadan kaldırılmasıdır. Bunun için el birliği ile çalışmalıyız. Çözüm üretmeliyiz. Çünkü bu durum ülkemizde yaşayan herkesin, her kurumun sorumluluğudur.

 

Bu temenniler ile tüm engelli arkadaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyor, kendilerine mutlu ve sağlıklı bir hayat diliyoruz.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 3.12.2019
Güncelleme Tarihi : 3.12.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar