Zile Belediyesi`nden Sıfır Atık Projesi İçin Büyük Adım

19.11.2019
3835 kez Okunmuştur.

Zile Belediyesi, “Sıfır Atık Projesi” için önemli bir adım daha attı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ülke genelinde başlattığı ve çevre sağlığı ve temizliği için yürütülen çalışmaların başında gelen “Sıfır Atık Projesi”, Zile Belediyesi’nin de katkılarıyla sürüyor.

Sıfır Atık Köşesi Olmayan Binaya Ruhsat İzni Yok

Zile Belediyesi meclis kararı ile yeni yapılacak olan binalarda sıfır atık köşesi zorunlu hale getirilirken mevcut binalara da konulması için uyarı yazısı zabıta müdürlüğü tarafından tüm apartman yöneticilerine gönderildi.

Özel Geri Dönüşüm Kutuları

Zile Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Birimi, geri dönüşüm çalışmalarına hız vererek, ilçenin farklı noktalarına geri dönüşüm kafesleri yerleştirdi. Yerleştirilen geri dönüşüm kafeslerinde toplanan atıklar, ambalaj atıkları toplama ve ayırma tesisinde ayrıştırılarak geri dönüşümü sağlanıyor. Geri dönüşüm kafeslerine kağıt, karton, plastik ve metal atıklar atılabiliyor.

İnsana, doğaya ve tüm canlılara saygılı bir belediyecilik çerçevesinde vatandaş ve çevre odaklı, çağdaş belediyecilik anlayışıyla çalışmalarını sürdüren Zile Belediyesi, atıkların geri dönüşümü ve geri kazanımına büyük önem veriyor.

Kâğıt atıklar, metal atıklar, plastik atıklar ve geri dönüşmeyen evsel atıklar için ayrı ayrı konulan atık kutuları, Zile Belediyesi ana hizmet binasının yanı sıra okul ve resmi kurumlara ve zorunlu olarak binalara da yerleştiriliyor.

Personel Bilinçlendiriliyor

Zile Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Birimi yetkilileri, tüm müdürlük ve birimlerdeki çöp kovalarının kaldırılarak yerlerine yerleştirilen özel atık kutuları ile ilgili, personeli bilgilendirme çalışmaları gerçekleştiriyor. Çöplerini ayrıştırarak atmaya özen gösteren belediye personeli, çevre ve insan sağlığı için geri dönüşüm sürecine katkı sağlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade ediyor.

Başkan Sargın: “Sıfır Atık Projesi Kapsamında Pilot İlçe Olmayı Hedefliyoruz”

Zile Belediyesi içerisinde hayata geçirilen çöp ayrıştırma uygulaması ile ilgili konuşan Başkan Şükrü Sargın, çevrenin korunması, kirliliğin önlenmesi ve çevre sorunlarının çözümü konusunda çok hassas olduklarını belirterek “Sıfır Atık Projesi”ne Zile Belediyesi personeli ile destek verdiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Çöplerin ayrıştırılması ve geri dönüştürülmesi, çevreyi koruma adına atılacak en önemli adımlardan biri. Bu konudaki toplumsal hassasiyetlerin farkındayız ve bu bizi oldukça mutlu ediyor. Hemşehrilerimizin çevre konusundaki duyarlı ve bilinçli tavrı, bizim de kararlılıkla bu konuda takipçi ve icracı olmamızda motivasyon kaynağı oluyor. Biz de Zile Belediyesi olarak tüm bina ve tesislerimizde bu uygulamaya geçerek atık kutularımızı yerleştirdik. Personelimizin de bilinçli davranışları ve desteğiyle çöplerimizi doğru bir şekilde ayrıştıracak ve vatandaşlarımıza örnek olacağız. Bu uygulamanın şehrimizdeki diğer kamu binaları ile iş yerleri ve evlerde hayata geçirilmesi için Zile Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Birimi bünyesinde çalışmalar yapacağız. Temennimiz ve gayretimiz sıfır atık konusunda örnek bir belediye ve örnek bir şehir olma yönünde.

Doğamızı ve çevremizi koruyarak çevre kirliliğinin oluşmadan önlenmesi ve azaltılmasına yönelik bir yönetim anlayışı içerisinde misyonumuz `Temiz Zile, Temiz Çevre ve Temiz Nefes`. Çalışmalarımıza bu anlayışla devam edeceğiz.” dedi.

Çevre Mühendisi Polattimur, “Belediye olarak ilkleri yapıyoruz”

Zile Belediyesi Çevre Mühendisi Ayşegül Polattimur, Türkiye`de,talama bir kişinin günlük 1 kilonun üzerinde çöp ürettiğini, çöplerin de yüzde 20’sinin ambalaj atıkları olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi; “Doğal kaynakların israfının önlenmesi, oluşan atıkların geri dönüştürülerek yeniden kullanılabilirliğinin sağlanması, gelecek nesillerimize temiz ve gelişmiş bir Türkiye bırakılması amacıyla, projenin öncülüğünü üstlenen Cumhurbaşkanı`mızın eşi Sayın Emine Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından `Sıfır Atık Projesi` başlatılmıştır. Bu proje kapsamında Zile Belediyesi, ekonomiye önemli katkı sağlamaktadır. Proje ve çalışmalarımızla bölgede ilklere imza atıyoruz. Çalışmalarımız hızla devam edeceğiz” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 19.11.2019
Güncelleme Tarihi : 19.11.2019
İLÇELER
Yazarlar
En Son Yorumlar