“Uyku Bozuklukları Vücudun Birçok Sistemini Olumsuz Etkiler”

12.11.2019
219 kez Okunmuştur.

Uyku Bozuklukları Tanı ve Tedavi Merkezi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde hizmet vermeye devam ediyor.

2011 yılında kurulan ve Tokat’ta 9 yıldır hizmet veren Uyku Bozuklukları Tanı ve Tedavi Merkezi, artırılan yatak kapasitesi ve genişlemiş kadrosuyla hastaların yaşam kalitesini artırıyor.

Uykuda gerçekleşen solunum hastalıklarının tespitinin ve tedavisinin yapıldığı merkezde, hastalara hafta içi 4 yatakla hizmet veriliyor.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Handan İnönü Köseoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Cemal Pazarlı Uyku Bozuklukları Tanı ve Tedavi Merkezinde verilen hizmetler hakkında açıklamalarda bulundu.

“UYKU, SAĞLIKLI BİR YAŞAMIN TEMEL UNSURLARINDANDIR”

Uyku bozuklukları konusunda yapılan çalışmaların halen büyük bir hızla devam ettiğini belirten Prof. Dr. Handan İnönü Köseoğlu; “İnsan hayatının yaklaşık üçte birlik bölümünü oluşturan uyku, sağlıklı bir yaşamın temel unsurlarından biridir. Vücudun dinlendiği bir dönem olarak algılansa da, uykunun belli dönemlerinde beyin ve birçok sistem son derece aktiftir. Hans Berger`in 1929 yılında ilk elektroensefalogra? kaydı yapması ile uyku tıbbında yeni bir sayfa açılmıştır. Son yıllarda, uyku bozuklukları konusunda yapılan çalışmalar büyük bir hızla devam etmektedir”  dedi.

UYKU APNE SENDROMU NEDİR ?

Dr. Köseoğlu, günümüzde seksen beş ayrı uyku bozukluğu tanımlanmış olduğunu söyleyerek; “İnsomni yani uykusuzluk, bu bozukluklar içinde en sık görülenidir. Görülme sıklığı bakımından ikinci sırayı uykuda solunum bozuklukları alır ki, bu grubun prototipi uyku apne sendromudur. Uyku apne sendromunun santral (beyin kaynaklı) ve obstrüktif  (tıkayıcı) olmak üzere iki tipi vardır. Toplumda en yaygın görülen tip tıkayıcı uyku apne sendromudur. Çalışmalar, bu tipin toplumun 2-4’ünde görüldüğünü belirtse de, gerçek rakamların bunun çok üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Tıkayıcı uyku apne sendromunda, gece uykuda iken, üst solunum yollarında tekrarlayıcı özellikte tıkanmalar meydana gelmekte, bunun sonucunda da kanda oksijen düzeyi azalmaktadır. Gece boyu yaşanan bu değişimler, kalp hastalıklarından inmeye, hipertansiyondan diyabete, böbrek problemlerine değin, vücudun birçok sistemini olumsuz etkiler. Bunun yanı sıra tekrarlayan nefes durmaları sık uyku bölünmelerine yol açarak, kişinin sağlıksız-kalitesiz bir uyku uyumasına sebep olur. Bu durum uyku apneli hastalarda sık gördüğümüz dinlendirmeyen uyku, sabah yorgunluğu, sabah baş ağrısı gibi şikayetlere yol açar” diye konuştu.

“UYKU APNE SENDROMU, TOPLUMSAL BOYUTU OLAN BİR SAĞLIK PROBLEMİDİR”

Uyku apnesinin hastasının günlük hayatını nasıl etkilediği konusunda da bilgiler veren Köseoğlu; “Gündüz uykululuk durumu bu kişilerin iş ve okul performanslarını olumsuz etkilemekle kalmayıp, dikkat eksikliğine yol açarak iş ve trafik kazalarının meydana gelmesiyle sonuçlanabilir. Yani uyku apne sendromu, toplumsal boyutu olan bir sağlık problemidir. Bu denli önemli bir sağlık problemine çözüm bulmayı amaçlayarak, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde 2011 yılında kurulan ve 9 yıldır hizmet veren Uyku Bozuklukları Tanı ve Tedavi Merkezimiz, artmış olan yatak kapasitesi ve genişlemiş kadrosuyla hizmetlerine devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“CPAP-BPAP CİHAZLARINI DEVLET ÖDÜYOR”

Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Cemal Pazarlı ise uyku bozukluklarının tanısı ve tedavisi hakkında şu bilgileri verdi; “Biz burada öncelikle halk arasında uyku testi denilen testi yapıyoruz. Bu şekilde uykuda gerçekleşen solunum hastalıklarını tespit ediyoruz. Buna göre hastaya tedavisini veriyoruz. Bazı hastaların horlaması, gündüz vakti uyuklaması, uykuda nefes durması gibi şikayetleri oluyor. Bu hastalarımıza hafta içi 4 yatakla hizmet veriyoruz. Hastayı bir gece burada gözlemliyoruz. Cihaza bağlanan hasta, bir gecesini  merkezimizde geçiriyor. Biz de sabaha kadar hastanın uykusunu gözlemiyoruz ve kaydediyoruz. Uykuda solunum bozukluğu çıkarsa bozukluğun ağırlığına göre hastaya CPAP-BPAP cihaz tedavisini öneriyoruz. Bu cihazlar, kalp ritmini düzenleyen, horlamayı ve nefes durmasını engelleyen cihazlar. Uykuda solunum sorunu yaşayan hasta yani uyku apne hastalığı yaşayan kişi, bundan sonraki hayatında geceleri bu cihazla uyuyor. Ayrıca bu hastalarımızın cihazlarını devlet ödüyor. Biz burada rapçıkartıyoruz. Hastalığın tanısını, derecesini ve hastasının hangi cihazı kullanması gerektiğini biz raporlayıp Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildiriyoruz. Bu şekilde hastalar ücretsiz bir şekilde cihazlarını alıp kullanıyorlar. Yaklaşık 3 ay sonra da hastayı tekrar kontrol edip şikayetlerinin geçip geçmediğine bakıyoruz”

“KADINLARDA MENOPOZ SONRASI UYKU APNE SENDROMU GÖRÜLEBİLİR”

Uyku bozukluklarının her bireyde görülebileceğini belirten Dr. Pazarlı; “Uyku bozuklukları çocuklar dahil tüm bireylerde görülebilir. Erkeklerde ve kadınlarda görülmeanı değişiklik gösterir. Erkeklerde uyku bozukluğunu daha fazla görürüz. Genel olarak yüzde 4anında görülüyor. Kadınlarda ise uyku bozukluğu menopozdan sonra sık görülebilir. Uyku apne sendromu kadınlarda hormonal dengelerin değiştiği bu dönemde artış gösterebilir” dedi.

“TOKAT’TA HASTA POTANSİYELİ YÜKSEK”

Ayrıca Tokat’ta hasta yoğunluğunun fazla olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Handan İnönü Köseoğlu; “Hasta potansiyelimiz oldukça yüksek, yoğunluğumuz çok fazla. Bu Türkiye’nin genelinde böyle. Tokat’ta tek uyku merkezinin bizim hastanemizde olması da bizim yoğunluğumuzu artırıyor. Bize ilçelerden de hastalar geliyor. Ülke geneline baktığımızda randevu tarihlerinin çok geç tarihlere verildiğini, bir sene sonrasına hastalara randevu verildiğini görüyoruz. Biz şu an en geç Şubat ayına randevu veriyoruz. 4 ay gibi bir zaman çok uzun bir süre gibi görünüyama ülke genelinde baktığımızda randevu tarihlerimiz kısa. Şu an merkezimizden randevu alabilmek için kullanılan bir uygulama yok. Telefonla ya da internetten randevu almıyhastalar. Ama muayene olmak isteyen kişiler salı, çarşamba ve perşembe günleri mesai saatleri içerisinde geldikleri takdirde her koşulda muayene olabilirler. Bugün sıra doldu muayene olamazsınız gibi bir durum söz konusu değil. Böyle bir sınır koymadık. Hastalar haftanın bu üç gününde, mesai saatleri içerisinde gelirlerse muayene olabilirler” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 12.11.2019
Güncelleme Tarihi : 12.11.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar