Vali Balcı: Dokunmadık köy bırakmayacağız

8.11.2019
263 kez Okunmuştur.

Tokat Valiliğince hayata geçirilen Her Köye Bir Kurs (Köyler Hayat Oluyor) projesinin açılış programı il genelinde eşzamanlı olarak yapıldı.

Tokat Valiliği ve Tokat Halk Eğitim Müdürlüğü, Tokat Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından Eğitim Tokat Projesi kapsamında Her Köye Bir Kurs (Köyler Hayat Oluyor) projesi başlatıldı. Proje ile kırsal kesimin hayat boyu öğrenmeye katılımına katkı sunma, kırsal alanda kurslar yolu ile sosyal kültüreltamlar oluşturma, kırsal alanda yaşayan vatandaşların eğitim ihtiyacını karşılama amaçlanıyor. Proje ile kırsal alanlarda kurslar yoluyla sosyal ve kültürel alanlar oluşturulması sağlanacak. Ayrıca tarım ve hayvancılık şehri olan Tokat`ın alanları ile ilgili işlerin daha bilinçli ve belgeli yapılmasına yardımcı olunacak. Projede Tokat`ta bulunan toplam 613 köyden 565`inin taraması yapıldı ve kursiyer belirlenen köylerde toplam 248 kurs açıldı. Köylerde açılan Halk Eğitim merkezlerinde ziraat, en sanatları, okuma-yazma, adabı muaşeret, insan hakları, kadın hakları, çocuk hakları gibi çeşitli hayatın her alanına dair kurslar açılacak.

Merkeze bağlı Gözova Köyünde açılış programına katılan Vali Ozan Balcı, eş zamanlı olarak kaymakamlarımız öncülüğünde bu açılışları bugün yaptıklarını ve dokunmadık köy bırakmayacaklarını söyledi.

Vali Balcı, “Kurs açılmadık köy bırakmayacağız. Amacımız, insanlarımıza çocuklarımıza, kadınlarımıza destek vermek. Onları yüreklendirmek, çalışmalarında yanlarında olduğumuzu ifade etmek. Biz bunu yapmaya devam ediyoruz ve devam edeceğiz. İşi büyüteceğiz. Yazın kadınlarımız tarlada çalışıyorlar işleri bittikten sonra köyde olacaklar. Onlara yaşam alanı yapmış olacağız. Kadınların istekleri doğrultusunda güzel kurslar açacağız. Elim üzerinde ilin valisi olarak destekliyorum. Milli Eğitim Müdürümüze, halk eğitim müdürlüğümüze, öğretmenlerimize ve bu kursları yüreklendiren Tokatlı hanımefendilere ve o hanımları destekleyen beyefendilere teşekkür ediyorum. Beyefendilerden isteğimizde hanımlara destek vermek ve destek vermeye de devam etmek. Hanımlarımızı bu kurslara yönlendirelim. Kurslara giderek yeni şeyler öğrensinler. Kendilerini geliştirsinler. Bu da çocuklarının eğitimine ve gelişimine katkı demektir” dedi.

Murat Küçükali kadınları bilinçlendirme adına kadın, çocuk hakları, ev ekonomisi, çocuk bakımı gibi alanlarda da kurslar açıldığını sözlerine ekledi.

Daha sonra köy okulundaki güreşçi öğrenciler, Tokat Halk Eğitim Merkezi halk oyunları gösterisinin ardından köydeki halk eğitim merkezinin açılış kurdelesi kesildi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 8.11.2019
Güncelleme Tarihi : 8.11.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar