SÜTLÜCE’DE ÖRNEK CEVİZ ORMANI

9.10.2019
128 kez Okunmuştur.

Turhal Sütlüce’de 2012 yılında 6 hektarlık sahada 1750 adet çeşitli türde cevizden oluşan

ağaçlandırma alanında köylüye ve üreticiye örnek çalışma modeli sunarak köylünün ceviz

yetiştiriciliğine teşviki hedefleniyor.

 Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda 2023 Tokat kapsamında Tokat Valiliğimiz gözetim, denetim, yüreklendirmesi, koordinasyonu ve liderliğinde Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Orman Tokat kapsamında “Ceviz Ağaçlandırma Ormanı” oluşturuluyor.

2023 Tokat Vizyonu doğrultusunda Tarım Tokat ve Orman Tokat projelerini yürüten kurum müdürleri  İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, Orman İşletme Müdürü Mehmet Sandalcı, Fidanlık Şefi Salih Eraydın, OKTAM Müdürü Ahmet Boz, TKDK Müdürü Fevzi Çiçek Turhal Sütlüce’deki cevizağaçlandırma sahasında incelemelerde bulundular.

 

Orman İşletme Müdürü Mehmet Sandalcı ve Fidanlık Şefi Salih Eraydın, Sütlüce Ceviz Ağaçladırma sahasında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdiler. Bilgilendirmede Turhal Sütlüce’de başlanılan farklı türde cevizlerin bulunduğu ve bölgede yaşayan insanlara yeni bir gelir kapısı sunacak proje çalışmasında cevizlerin bakımından ve damlama sulama yöntemine, budamadan aşılamaya, ceviz bakımından ürün hasadına kadar yapılan çalışmalarla her yıl nasıl verimde artış sağlanacağı ile ilgili uygulamalı olarak yöre halkına, köylülere ve çiftçilerimize yönelik örnek bir proje yürütüldüğü kaydedildi.

Fidanlık Şefi Salih Eraydın, Sütlüce’de 2012 yılında 750 ceviz ağacı dikilmesi ile oluşturulan

ağaçlandırmanın örnek bir çalışma olduğunu,man köylerimizde yaşayan köylülerimizin gelirinin artması için bu tür çalışmalara devam edileceğini ve köylülerimiz tarafından yapılacak çalışmaların da destekleneceğini kaydetti. Eraydın, “İnsanlarımız, köylümüz, üreticimiz birtakım çalışmaları görmeden inanmıyorlar. Bunu biz görsel olarak üretimle göstermek istiyoruz. Başarılı bir çalışma yaparak da köylümüzü bu konuya teşvik etmek istiyoruz.” dedi.

Orman İşletme Müdürü Mehmet Sandalcı, Tokat’ta ceviz üretiminin artırılmasını önemsediklerini ifade ederek 70 bin ceviz fidanı dikildiğini, bunların köylülerimize ve üreticilerimize verileceğini onların zenginleşmesinin ve Tokat’ın ekonomisine katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 9.10.2019
Güncelleme Tarihi : 9.10.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar