Tokat Müzesi Yerli ve Yabancı Turistleri Çekiyor

8.10.2019
490 kez Okunmuştur.

Anadolu’nun ilk müzelerinden olan Tokat Müzesi, şehir merkezinde yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Müze bünyesinde bulunan nadide parçalar, meraklıların yoğun ilgisine neden oluyor. İçerisinde 40 binden fazla eser barındıran Tokat Müzesi, özellikle yaz mevsiminde kente gelen turistlerin akınına uğradı.

Anadolu’nun ilk açılan müzelerinden biri olan Tokat Müzesi, 2012 yılında Arastalı Bedesten’e taşındı. Müzede 40 binden fazla eser mevcut. Müzenin ayrıca etnografya ve arkeolojik kısımları da var. 1191 tarihli bir Kur’an-ı Kerim de müzede sergileniyor.

ARASTALI BEDESTEN

Cumhuriyet Dönemi müzelerinden olan Tokat Müzesi müzecilik faaliyetlerine 1926 yılında Anadolu Selçuklu Dönemi`ne ait bir tıp medresesi olan Gökmedrese binasında başladı. Yıllar içinde eser sayısının artmasıyla depolar yetersiz kalmaya başladı ve depolarda biriken eserlerin daha sağlıklı şartlarda korunması, müzeye kazandırılan yeni eserlerin çağdaş müzecilik anlayışı çerçevesinde sergilenmesi gerekliliği ve mevcut binanın restorasyona ihtiyacı olması nedeniyle Tokat Müzesi, şehir merkezindeki tarihi Sulusokak’ta bulunan ve bir Osmanlı yapısı olan Arastalı Bedesten`e 3 Mart 2012 tarihinde taşındı.

Arastalı Bedesten`in ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmiyor. Günümüze gelebilen kalıntılardan ve tarihi kaynaklardan 15 ve 16’ncı yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Bedesten kesme taştan yapılmış cephesi tuğla dizileri ile bölümlere ayrılarak hareketlendirilmiş. Kuzey-güney yönünde, kareye yakın dikdörtgen planlı olup, kuzey ve güneyde dışarıya dikdörtgen çıkıntılı, yuvarlak kemerli birer kapısı bulunuyor. İçerisi üç sıra halinde üçer paye ile bölümlere ayrılmış ve bunların üzeri de yuvarlak dokuz kubbe ile örtülmüş. Bedesten kuzey ve güneyinde alt sırada birer, üst sırada da üçer küçük pencere ile aydınlatılmış. Bedestenin iki yanında ince uzun dikdörtgen planlı iki de arastası bulunuyor. Bu arastaların da kuzeyi ve güneyinde dikdörtgen söveli üzerinde birer dikdörtgen pencere bulunan kapıları da mevcut. Dükkânları oluşturan bu bölümünta noktasına da birer küçük kubbe yerleştirilmiş.

ARKEOLOJİK ESERLER YAPININ BEDESTEN KISMINDA SERGİLENİYOR

18 Eylül 2012 tarihinde açılışı yapılan Tokat Müzesi`nde arkeolojik eserler yapının bedesten olarak adlandırılan kısmında teşhir ediliyor. 1976 yılında Tokat Müze Müdürlüğünce kazıları yapılan ve Tokat tarihi kronolojisinin Geç Kalkolitik Dönem`e (M.Ö.4000-3000) kadar indiğini kanıtlayan Turhal Ulutepe buluntuları ile kronoloji başlıyor. Teşhirin büyük bir kısmını oluşturan Zile İlçesi sınırları içerisinde bulunan ve 1973-1984 yılları arasında Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından kazısı yapılan Hititler`e ait idari ve askeri işlerin görüldüğü saraya ait kalıntıların açığa çıkarıldığı Maşathöyük buluntularıyla devam ediyor. Roma Dönemi`ne ait figürlerin sergilendiği vitrinde yer alan Zile İlçesi Ağılcık Köyü`nde bulunan bronz heykel grubu ünik eserler olarak görülüyor. Teşhirde Roma Dönemi`ne ait takı ve süs eşyaları,ölü gömme geleneğinin göstergesi urneler, pişmiş toprak testiler, ayrıca bir tapınağa ait olabileceği düşünülen pişmiş toprak aplikler, kandiller, cam eserler ve Doğu Roma Dönemi`ne ait haçlar, mühürlerin sergilendiği vitrinler de yer alıyor. Aynı salonda Klasik Dönem`den başlayarak, Zela(Zile), Komana Pontika(Tokat), Cabeira(Niksar) antik kentlerine ait Helenistik, Sebastopolis(Sulusaray), Neocaiser(Niksar), Zela(Zile) antik kentlerinde basılmış Roma Şehir, Roma İmparatorluk,Bizans ve İslami dönemlere ait sikkelerin sergilendiği sikke teşhiri de bulunuyor.

ETNOGRAFYA SALONU

Yapının batı cephesinde yer alan arasta kısmında halkın hayat tarzını, kültürünü temsil eden bakırcılık, yazmacılık, dokuma, tekstil, halı, kilim, giyim-kuşam,erkek ve kadın takıları, aydınlatma araç-gereçleri, kapı tokmakları, silahlar, barutluklar, hamam ve mutfak eşyalarıyla Osmanlı Dönemi`ne ait tarikat eşyaları, el yazması kitaplar, yazı takımları, Hristiyanlık Dönemi`ne ait eserler ve Anadolu’nun ilk Türk Beyliklerinden Danişmentliler Dönemi`ne ait bilinen en eski Kuran’ı Kerim’in sergilendiği Etnografya Salonu bulunuyor. Tek kattan ibaret olan müzenin giriş kısmında yer alan ön bahçenin sağ tarafında ise Roma Dönemi`ne ait taş eserler sol tarafında ise Doğu Roma ve İslami Dönem mezar taşları sergileniyor.

ROMA DÖNEMİ HEYKELLERİ

Ayrıca Tokat müzesinde sergilenen dikkat çeken tarihi buluntular arasında dünyada benzeri bulunmayan Roma Dönemine ait; Apollon, Poseidon, Nike ve hayvanlarından oluşan bronz heykellerini görmek isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Zile’de 2002 yılında yapılan havuz kazı çalışması sırasında bulunan ve Tokat Müzesinde sergilenen Roma dönemine ait; Apollon, Poseidon ve Nike ile hayvanları tasvir eden bronz heykellere ilgi artarak sürüyor.

2000 YILLIK İSKELETE YOĞUN İLGİ

Tokat Müzesi`nde sergilenen 2 bin yıllık lahit ve içerisinde bulunan iskelet, müzeyi ziyaret eden vatandaşların yoğun ilgisini çekiyor.

Müzede sergilenen tüm eserlerin yanı sıra ziyaretçilerin dikkatini, en çok Eski Roma Dönemi’ne ait olan pişmiş topraktan yapılmış lahit ile içerisinde bulunan 2 bin yıllık insan iskeleti çekiyor.

MÜZEDEKİ ALTIN AĞIZ VE GÖZ BANDI DA DİKKAT ÇEKİYOR

Tokat Müzesinde, Roma döneminde vefat edenlerin defnedilirken ağız ve gözüne kapatılan altın bant dikkat çekiyor. Tüm eserlerin içinde ise lahitteki 2 bin yıllık insan iskeletinin yanı sıra Roma döneminde ölenlerin defnedilirken gözü ve ağzına kapatılan altın bant ile sikke ve kolyeler de ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 8.10.2019
Güncelleme Tarihi : 8.10.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar