Türkiye`nin Masalcı Dedesi Tokat’ta

2.10.2019
883 kez Okunmuştur.

Tokat’ta 3’üncü Kitap Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Öğrencilerin ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kitap fuarında imza günleri ve söyleşiler de düzenleniyor.

Kitap severlerin sevdikleri yazarlarla, şairlerle bir araya geldiği kitap fuarına il merkezinden ve ilçelerden de öğrenciler getiriliyor.

3’üncü Tokat Kitap Günlerinde okurlarıyla buluşan yazarlardan biri de Masalcı Dede Cemalettin Kavaklıgil’di.

Türkiye’nin Masalcı Dedesi Cemalettin Kavaklıgil, Kitap Günleri kapsamında öğrencilerle bir araya geldi. İlkokul öğrencileriyle buluşan Kavaklıgil, öğrencilere masalların yol gösteriliği hakkında bilgiler verdi ve masallar anlattı. Masalcı Dede’ye ve masallarına yoğun ilgi gösteren öğrenciler, söyleşinin ardından Kavaklıgil’e kitaplarını da imzalattılar.

3’üncü Kitap Günleri kapsamında Cuma gününe kadar Tokat’ta kalacak olan Kavaklıgil, her gün 10:30 ve 13:30’da fuar alanında söyleşi yapacak. Masalcı Dede ayrıca yine her gün 08:30 ve 15:00’da da belirlenen okullarda söyleşiler yapmaya devam edecek.

Masalcı Dede Cemalettin Kavaklıgil, kitap fuarındaki söyleşisinin ardından gazetemize de ziyarette bulundu.

Ziyaretinde masal yolcuğunu anlatan Kavaklıgil; “Ben daha 5 yaşındaydım. Köyümüze büyük masalcı Eflatun Cem Güney gelmişti.  Kendisini rahmet ve minnetle anıyorum. Köye geldiğinde hem masal anlattı hem masal dinledi. Ben de çok büyük bir hayranlıkla onu dinledim dediğim gibi 5 yaşındaydım. O gün karar verdim hatta köy meydanında da bağırdım ‘ben de masalcı olacağım’ tabi o zamanlar bir çocuk olduğum için gülündü geçildi. Benim asıl mesleğim öğretmenlik. Ama masalların büyülü dünyasından hiçbir zaman vazgeçmedim. Masallar benim hayatım oldu. Sonra ben de köy köy gezmeye masal anlatmaya başladım. Masal ustası ninelerden, dedelerden hiç duyulmamış, tadına doyulmaz masallar dinledim. Sonra oturup ‘şu masalları bir de ben anlatayım, yazayım da tadıyla, tuzuyla yoğurayım, kendi ocağımda pişireyim’ dedim. Hem anlattım hem yazdım. Dizi dizi kitaplarım oldu. Eşimle bile masal anlatmaya gittiğim bir köyde karşılaştım. O bana o köyde bir masal anlatmıştı. Şimdi bana masal anlatan o al yanaklı kız, torunlarımın ninesi. Anlayacağınız benim evliliğim bile bir masal. Anadolu’da yarım asır gezdim, masallar derledim. Kitaplar çıkardım. Şimdi de kitap günleri kapsamında Tokat’a geldim. İlgiden de çok memnun kaldım. Çocuklarımızın hepsi birer cevher. Cuma gününe kadar Tokat’tayım. Beni dinlemek isteyen, kitap imzalatmak isteyen herkesi kitap fuarına bekliyorum” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 2.10.2019
Güncelleme Tarihi : 2.10.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar