Gürgünoğlu, iddialara yanıt verdi

17.9.2019
815 kez Okunmuştur.

Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkan Vekili Orhan Gürgünoğlu son zamanlarda bazı medya kuruluşlarında yer alan iddialarla ilgili basın açıklaması yaptı.

Özel bir otelde gerçekleşen toplantıda iddiaları cevaplayan Gürgünoğlu, yöneltilen iddiaların gerçekle hiçbir ilgisi olmadığını, suçlamaların iftira boyutunda olduğunu söyledi ve Tokat OSB’ de Nisan 2018-Eylül 2019 döneminde yapılan bazı çalışma özetlerini paylaştı.

İddialara ilişkin yasal süreci başlattığını belirten Gürgünoğlu, suçlamaları başlıklar halinde cevapladı.

İlk olarak Ticaret Sanayi odasının tadilatında Orhan Gürgünoğlu`nun birtakım işleri fahiş fiyatlarla kendisinin yaptığı suçlaması başlığı altında açıklamalarda bulunan Gürgünoğlu, şunları kaydetti:

2009 yılında Tokat TSO yönetimine seçildikten sonra, Tokat TSO yönetimi olarak, personelimizin sağlıklı çalışma koşullarında hizmet verebilmesi, üyelerimizin de sağlıklı koşullarda hizmet alabilmesi için, `Aslan yattığı yerden belli olur` düsturundan hareketle hizmet binasının yenilenmesine karar verdik. Hizmet binamızın yeniden yapılması ya da yenilenmesi, Tokat TSO’ nun kurumsallaşabilmesinin de ön şartı haline gelmişti. Yönetimimiz binanın yeniden yapılmasını değil, mevcut koşullarda ve çağdaş bir tarzda yenilenmesi kararını aldı.

Yapılan yenilemeyle, hizmet birimleri katı, elektronik alt yapı çalışmaları ve bina dış cepheleri yenilendi. Bu yenileme çalışmaları, hizmeti sunacak olan personelle bire bir görüşülerek ve doğabilecek muhtemel ihtiyaçlar düşünülerek en ergonomik biçimde yapıldı.

Tokat TSO’nun eski halini bilenler, yönetim olarak ne denli başarılı bir çalışma yaptığımızı, üyelerimize ve şehrimize yakışır bir hizmet binasıtaya çıkardığımızı takdir etmektedirler.

İnşallah bir gün, bir yönetim de gelir, yeni çağdaş ve çok güzel bir Tokat TSO Binası yapar, biz de onları ayakta alkışlar, şükranlarımızı sunarız.

            Öncelikle Rahmetli Orhan Sarıtaşlı döneminde, tadilat fikrine karşı çıkmamızın sebebi, tadilata gerek olmadığı için değil, seçimlere 3 ay gibi kısa bir zaman kalmasından ve bu tasarrufun yeni seçilen meclis ve yönetim tarafından kullanılmasının daha uygun olduğunu düşünmemizden kaynaklanmıştır.

Hissedarı olduğum ve 5taktan oluşan Diva Ahşap ve İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş.nin;

27.04.2009 tarihinde meclis toplantı salonu ile ilgili, kestiği fatura 3.983,10 liradır. 03.07.2009 tarihinde idari birim ile ilgili kesmiş olduğu fatura 10.835,50 liradır. 29.12.2009 tarihinde başkanlık makamı ile ilgili kesmiş olduğu fatura tutarı da, 16.542,12 lira olmak üzere, toplamı 8 aylık dönemde 31. 360, 72 liradır. Bunun haricinde yaklaşık 2 yıl sonra 19.07.2011 de 13.360.69 liralık, dükkan altı bodrum katta arşiv dolapları yapılmıştır.

Bununla birlikte 2009 da başlayıp, 2011 de biten yenileme aşamasında kesilen toplam fatura tutarı 44. 721, 41 lirasıdır.

Bu tadilatlar esnasında bir takım farklı ahşap imalatların tedariki de yine farklı firmalardan sağlanmıştır. Yapılan işlerin ayakta ve hala kullanılıyve rayiç değerinin hesaplanabilir olması en büyük güvencemizdir.

Rakamlarla oynayarak 1’ e 10 kazanç suçlaması yapanları, kanun önünde ispata davet ediyoruz. Halepadaysa arşın burada…

Seyirtepe’deki bir takım ahşap işlerinin Seyirtepe’nin müteahhidi tarafından Gürgünoğlu’na verildiği, böylece Gürgünoğlu’nun hem işveren hem müteahhide iş yapan konumunda olduğu suçlaması başlığı altında ise şunları söyledi:

Seyirtepe Tesisleri’nin 10 yıl süre ile işletme ve kullanım hakkı, yap-işlet devret yöntemiyle Tokat İl Özel İdaresi tarafından Tokat Ticaret ve Sanayi Odası’na verilmiştir. Tokat Ticaret ve Sanayi Odası, Seyirtepe yatırımı için, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’na bir proje sunmuş ve proje OKA tarafından kabul görmüştür. Proje bedeli 1.520.882.72 TL olan Seyirtepe Tesisi için; Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) na sunulan proje karşılığında 42anında mali destek sağlanmış ve kalan kısmı da Tokat Ticaret ve Sanayi Odası eş finansmanı ile yapılmıştır.

Bu çerçevede OKA’nın ilgili biriminin görevlendirdiği yetkilikler nezaretinde ihaleye çıkılmış ve ihalesi OKA gözlemcilerinin gözetiminde yapılmıştır. İhale, ÖZ-MİM İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nde kalmıştır.

Ortağı olduğum Diva Ahşap ve İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş. olarak, daha önceden; 27.04.2010 ve 19.06.2010 tarihlerinde, 8.172,46 Liralık, iki kez iş yaptığımız Öz-Mim İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Diva Ahşap Firması’nın yaptığı bu işlerden memnun kalarak ve ihale ile üstlendiği yükümlülüklerini karşılama yeterliliğine sahip olan Diva Ahşap firmasından 2013 yılında bir teklif istemiş ve Diva Ahşap tarafından sunulan teklif Öz-Mim İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketince uygun bulunmuştur.

Öz-Mim İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından istenilen işin imalatı Diva Ahşap ve İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından gerçekleştirilerek Öz-Mim İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne teslim edilmiştir. Diva Ahşap ve İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından kesmiş olduğumuz faturanın tamamı, toplam 42.500 liradır.

Yine yapılan imalatlar ayaktadır ve derdi adalet olan herkes için incelemeye açıktır.

İleri sürüldüğü gibi 10 liralık iş 100 liraya yapılmamıştır.

Zaten Seyirtepe inşaatını üstlenen yüklenicinin, 10 liralık işi 100 liraya yaptırması “Kârlılık Rasyoları açısından” mümkün olmadığı gibi, pratikte de mümkün değildir. Bunu sanayici olduğunu ifade şahsın bilmemesi bir talihsizliktir. Ne kadar iyi, dürüst sanayici olduklarını, yine kendileri ile çeşitli ticaret yapan Tokat esnafı çok iyi bilmektedir. Yukarıda ifade ettiğim gibi ahşap işleri için Diva Ahşap tarafından kesilen fatura toplamı 42.500 liradır. Yani ahşap işlerinde bir artış söz konusu olmamıştır.

Projedeki fiyat artışları, Seyirtepe inşaatı ile ilgili keşif aşamasında öngörülmeyen; verandanın büyütülmesi, taş kaplama işi, markiz ve rampa işi, kiriş ve çatı demir işleri, çevre ve peyzaj işleri, bina dış cephe kaplaması gibi ilk ihalede yer almayan ancak yapılması zorunlu işlerin ikinci bir ihaleye çıkması yani proje tadilatı nedeniyle oluşmuştur.

Söz konusu proje tadilatında, artan kapı adedindeki değişiklikten dolayı, 5.823,27 Liralık bir iş ilave edilmiştir. Bu ahşap işlerinde fiyat artışı değil, yapılan işin miktar artışıdır. Bu rakam da yukarıda belirttiğimiz 42.500 Liralık faturaya dâhildir. Yine Seyirtepe Tesislerinde birçok ahşap imalat, yüklenici firma tarafında uygun görülen başka ahşap üreticilere verilmiştir. Kısacası ahşap işlerinde ne bir usulsüzlük ne de bir fiyat artış talebi olmamıştır.

Gürgünoğlu, 24 Mart 2018 tarihinde yapılan Genel Kurul’da OSB Müteşebbis Heyetinde görev alacak 8 sanayici seçilmiş, Tokat Sanayi ve Ticaret Odası seçimleri yapılmış, Tokat İl Özel İdaresi ve Tokat Belediyesi Müteşebbis Heyetinde yer alacak temsilcilerini bildirmiş ve ilk OSB Müteşebbis Heyeti toplanarak, ilk gündem maddesinde yer alan heyet başkanlık seçimi yapılmış ve tek aday olarak dönemin Valisi Ömer Toraman Müteşebbis Heyet Başkanı seçilmiştir. Gündem maddesinin ikincisi olan Tokat Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu’nun seçimine geçilmiştir.

Dönemin Valisi Ömer Toraman, yönetim kurulunda yer alacak 5 üyeden 3’ ünün kurumlardan (Tokat İl Özel İdaresi, Tokat TSO ve Tokat Belediyesi), 2 kişinin de sanayicilerden oluşturulmasını istemiştir. Bunun üzerine ben söz alarak, OSB Uygulama Yönetmeliği’ne göre Yönetim Kurulu’nun 3 üyesinin sanayicilerden, 2 üyesinin de kurumlardan oluşturulması gerektiğini dile getirdim., Sayın Valimizin Müteşebbis Heyet Başkanlığı yapıp, yönetim kuruluna kurumlardan; Tokat Belediye Başkanı ile Tokat TSO’ yu temsilen de Oda Yönetim Kurulu Başkanının katılmasını önerdim. Ancak Vali Ömer Toraman `yönetiminde olmadığım bir kurulun denetiminde olmam` diyerek, Müteşebbis Heyet Başkanlığından çekildiğini beyan etmiştir. Bunun arkasından Belediye Başkanımız da Vali Beyin olmadığı heyette ben de görev alamam şeklinde görüş beyan etmiştir. Bu gelişmeler neticesinde Müteşebbis Heyet Başkanlığına yeniden seçim yapılmış ve Tokat TSO temsilcisi Sayın Dr. Ali Çelik oy birliği ile Müteşebbis Heyet Başkanı seçilmiştir. Daha sonra Yönetim ve denetim kurulları seçimi yapılmış ve OSBÜK temsilcileri belirlenmiştir.

Yönetim Kurulu; Başkan Dr. Ali Çelik, Başkan yardımcısı A. Orhan Gürgünoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Er, Sabri Dökülen, Tuğran Arı olmak üzere 4 sanayici bir kurum temsilcisinden oluşturulmuştur.

Daha sonra Vali Sayı Ömer Toraman tayin olup gitmiş, yerine Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı gelmiştir.

Sayın Valimize yaşanan gelişmeleri anlatmamız üzerine, “Ben önceki vali gibi düşünmüyorum. Özel İdareyi temsilen bizzat ben katılacağım” demiştir. Bunun üzerine yapılan Müteşebbis Heyet toplantısında Sayın Valimiz Dr. Ozan Balcı Müteşebbis Heyet Başkanı seçilmiştir.

Tokat OSB Yönetiminin arsaların kullanımanları, ruhsat alım miktarları, pozitif yönde arttıkça sanayiciye geçtiğini ifade eden şahsın, OSB Uygulama Yönetmeliği çerçevesinde Müteşebbis Heyetin ve Yönetim Kurulu’nun nasıl oluşturulması gerektiğini bilmemesi büyük bir gaflettir.

Biliyda, buna rağmen genel kurulda oldubitti ve bir takım ayak oyunları ile Vali ve belediye başkanını küstürdüğümüz yalanının arkası sığınarak, gerçekle hiçbir ilişiği, dayanağı olmayan kuru iftiralara bel bağlıyorsa, bilmelidir ki, bu davranışı, kendi imajını sergilediği bir aynaya dönüşmüştür.

Tokat OSB yönetimi olarak, kurumsallaşma yönündeki eksikliklerimizi gidererek, yönetimi ve bölge müdüründen hizmetlisine kadar özveri ile hareket etmektedir.

Gürgünoğlu son olarak şunları kaydetti:

Bu konuda şahsıma suçlama yöneltenleri, Organize Sanayi Bölgesi’nde, Diva Ahşap A.Ş. ye ait, 2060 ada, 2 no.lu parseldeki Diva Ahşap ve İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş. adına tahsisli parselin inşaatı aşamasında, OSB Müdürlüğü tarafından hafriyatının alındığını ispat etmeye davet ediyoruz. Diva A.Ş kendisine tahsisli parseldeki hafriyatı, bedelini bizzat ödemek suretiyle yaptırmış olup, söz konusu hafriyatı, 2010 tarihinde ( ki o dönemde Tokat OSB’nin yönetiminde de değilim) 78.800 TL ödeme yaparak kendi mali kaynaklarıyla gerçekleştirmiştir. Bu hafriyatla ilgili ödemenin 44.300.- lirası Sansaroğlu Hafriyat ve Taş Ocağı İşletmesine, 20.100.- lirası Murat Keskin’e, 14.400.- Lirası da Tosunoğlu hafriyata ödenmiştir. OSB yönetimi 14.10.2010 tarihinde aldığı bir kararla, Organize Sanayi Bölgesi’nde Diva Ahşap ve İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş. ’nin bulunduğu 2060 ada 1, 2, 5, 6, 8, 9, 11, 12 (Meka Gıda Lokum, İpek Kuruyemiş, Ahmet Arısoy, Emin Genç, Ece Dekor, Ömer Pen, Diva Ahşap ve Topçam Küp Şeker) nolu parsellerin bulunduğu adada Topçam Küp Şeker karşısı yeşil alan olan, 2 parsel ve Önder Oto parseli, yaşanan toprak hareketlerinin yatırımı engelleyecek olması nedeniyle ve işin aciliyetine binaen Jeotem Mühendislik tarafından ön raphazırlanmasına ve bu rapora göre de gerekli çalışmanın başlatılasına karar vermiştir. Çıkan rapsonrası da öngörülen işlemlerin başlamasına karar alınmıştır. Aynı toplantıda alınan diğer kararla Topçam Küp Şeker, Ece Dekor, İpek Kuru Yemiş firmalarının arka kısmında meydana gelen dolgu toprağın çökmesiyle ilgili olarak hafriyat yapılması kararı alınmıştır.

Bu kapsamda, firmamız, yapılacak işlerle ilgili olarak, firmamızdan talep edilecek işlerin firmamız tarafından yapılması ile ilgili olarakganize bölge müdürlüğüne taahhütte bulunmuştur.

Bu çerçevede, sınırımızdan yaklaşık 15 metre içeriden, 3 metre 30 cm yüksekliğinde, yaklaşık 100 metre uzunluğunda perde duvar yapılması, perde duvar yapıldıktan sonra temelin ön ve arka kısımlarına drenaj yapılması, bu yapıldıktan sonra da, arkada bıraktığımız arsa toprağımızın kontrolü bir şekilde alınarak taş balan dolgu ile (istifli) doldurulması yapılarak taahhüdümüz yerine getirilmiştir.

Bu çalışmalara ilaveten doğumuzda kalan ve o tarihte Ömer Pen’e tahsisli komşu parselle olan sınırımıza taahhüdümüzde olmamasına, hiçbir zorunluluğumuz bulunmamasına rağmen, Ömer Pen yetkilisinin ricası ve komşuluk hukuku gözetilerek, 95 metre uzunluğunda, 2 metre 90 cm yüksekliğinde perde duvar yapılmış ve temelin ön ve arkalarına drenaj sistemi tesis edilmiştir. O dönemde, bu yapım maliyetinitaklaşa (beraber) karşılayacağını taahhüt eden Ömer Pen yetkilisinin, yani şahsıma bu suçlamaları yönelten şahsın, bu duvarla ilgili ödemeyi, üstün hesap anlayışınızla güncelleyerek, tarafımıza yapmasını sabırla bekliyoruz.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 17.09.2019
Güncelleme Tarihi : 17.09.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar