VATANDAŞIN ZAM İSYANI

DOĞALGAZA ZAM HABERİ SONRASI VATANDAŞ; “KIŞ AYLARINA BATTANİYELERE SARILARAK MI ISINACAĞIZ ?”

4.9.2019
508 kez Okunmuştur.

Bakanlar Kurulu kararıyla elektriğe, doğalgaza ve sigaraya getirilen zamlar, vatandaşları ayağa kaldırdı.

 Zam açıklamalarının ardından halkın “ödeyemeyiz” isyanı büyüyor. Vatandaşlar, hükümetin geri adım atmasını istiyor.

En son 1 Ağustos`ta zamlanan doğalgaz ve elektrik fiyatları 1 Eylül`de de zamlandı. Doğalgaz fiyatlarına konutlarda yüzde 9, sanayide yüzde 14 zam geldi. Elektrik fiyatlarına ise yüzde 15 zam yapıldı. Böylelikle 1 ay içinde konutlarda kullanılan doğalgaz toplamda yüzde 18, elektrik ise yaklaşık yüzde 25 zamlandı.

Doğalgaza yapılan yüksek zam, vatandaşları isyan ettirdi. Tokatlılar, doğalgaza yapılan son zamlardan sonra kışın üşüyeceklerini belirtti.

Doğalgaza bir ay içinde yapılan önce yüzde 15, sonra yüzde 14.90’lik iki yüksek zam toplumun tüm kesimlerinde tepkiye neden oldu.

 

VATANDAŞLARDAN DOĞALGAZ ZAMMINA TEPKİ

Doğalgaza zam haberi sonrası vatandaşlar, son zamlardan sonra kış aylarında doğalgazla ısınmak yerine battaniyelerle ısınacaklarını söylediler. Emekli Erhan Savur, “Ben ve eşim emekliyiz. Aldığımız maaştada. Seçimden sonra iğneden ipliğe zam geldi. Doğalgaza yapılan zam ciddi boyutta. Şimdiden üşümeye başladık. Kış aylarında ne yapacağımız düşünüyoruz. Yalnızken bir odada battaniyenin altında oturabiliriz. Ama çocuklarımız, torunlarımız gelince ne yapacağız” ifadelerini kullandı.

Eşi çalışmayan Mustafa Talan da yaptığı açıklamada, “Ben işçiyim. Eşim de çalışmıyor. Son aylarda çaydan şekere, elektrikten doğalgaza, tüm temel tüketim maddelerimize zam geldi. Zamanı da öyle az buz da değil. Üstelik bir de kirada oturuyoruz. Şu anda Eylül ayındayız. Kış yaklaşıyor. Üstümüze kabus çöktü” tepkisini verdi.

Üniversite mezunu Beril Devran ise; “Kış yaklaşıyor, doğalgaza zam yapıldı. Bu zaten beklediğimiz bir şeydi yani bence normal. Bizim üretemeyen ekonomimiz, her şeyi dışarıdan alan bir ekonomimiz var. Bu kadar masrafa ne dayanır. Zaten artık bu zamlara karşı sesimizi de çıkaramıyoruz. Geçinemiyorum, zamlar belimizi büktü desek hemen hükümete hakaretten içeri atarlar. İnsanlar zamları tartışmaktan bile korkar durumda artık. Gerçi artık geçim derdi yüzünden kimsede tartışacak, karşı çıkacak güç de kalmadı. Hayatta kalmaya çalışıyoruz. Allah yardımcımız olsun” diye konuştu.

Doğalgaz zammına isyan edenlerin yanı sıra zammı normal karşılayan vatandaşlar da oldu.

Emekli Halil İbrahim Paksoy; “Kışın zorlanacağız. Faturalar ödeme gücümüzün üstünde gelecek gibi gözüküyor. Ben emekliyim gelirimiz de belli ama zam bu devirde normal. Yani şimdiki Türkiye’de zam artık normalleşti. Devletin de geçinmesi lazım. Devlet nereden, nasıl geçinecek bunları da düşünmek lazım. Allah devletimize zeval vermesin ne diyelim” ifadelerini kullandı.

Tokat’ta yaşayan Emekli Şükrü Yıldırım; “Ne kadar zam gelirse gelsin sigara hariç insanlar elektriği, doğalgazı kullanmak zorunda. Sigara gerekli bir şey değil, bir keyif işi ona gelen zam hakkında yorum yapmayacağım zaten kullanmıyorum. Elektriğe ve özellikle doğalgaza gelen zam da bence normal ve gerekli. Herkes kızıyor, isyan ediyama devletin de kendini geçindirmesi lazım. Bu da zamlarla oluydemek ki. Yani zamsız olmuyor, mecburen zam olacak. Ben de emekliyim ama ben doğalgaz kullanmıyorum. Açıkçası kullanırsanız fatura ödersiniz ben doğalgaz kullanmıyorum. Elektrik de kullandığım kadar geliyor. Faturalarım da çok yüksek değil. Ayağımı yorganıma göre uzatıyorum. O yüzden benim zamlarla ilgili bir sıkıntım yok” dedi.

 

“ZAMLARA ALIŞTIK TASARRUFA YÖNELİYORUZ”

Döviz kurlarındaki yükselişle gelen zam furyasından elektrik ve doğalgaz da nasibini aldı. En son 1 Ağustos‘ta zamlanan konut ve sanayide kullanılan elektrik ve doğalgaza yeniden zam geldi.

Elektriğe zam haberinin ardından zamlara alıştıklarını ifade eden emekli öğretmen Nuri Kılınç; “Napalım artık alışkanlık oldu bu zamlar sürekli geliyor. Tepki veremez hale geldik. Kimsede tepki verecek güç de cesaret de kalmadı. Asgari ücretli, emekli nasıl geçinecek Allah bilir. Esnaf da alıştı, işçisi de, memuru da alıştı. Artık insan fark etmiykimse geçinemiyor. Bu zamlar normal burası Türkiye” diye konuştu.

Zamlardan sonra mecburen tasarrufa yöneleceklerini belirten Tokatlı İhsan Sönmez; “Bence bu zamları güçlerini gösterme için yapıyorlar. Özellikle seçimlerden sonra gelen zamlar bana bunu düşündürtüyor. Son seçimlerde üç büyük il iktidar tarafından kaybedildi. Sanki zam yaparak hırslarını alıyorlarmış gibi hissediyorum. Artık evde uzun uzun televizyon izleyemeyeceğiz anlaşıldı. Aynı anda birkaç makine çalıştırmamaya da dikkat etmek lazım. Zamların azalacağı yok mecburen biz tasarruf yöntemleri bulacağız” dedi.

 

“ARTIK TOPLUCA SİGARAYI BIRAKACAĞIZ”

Ağustos aynın zam şampiyonu ise sigara oldu. Ağustos ayı başında zamlanan sigaraya Eylül ayında da zam gelmesi bekleniyor. Tokat’ta Tiryakilerin tedirgin bekleyişleri sürerken, bazı vatandaşlar da sigarayı bırakacaklarını belirtti.

Zamlar yüzünden mecburen sigarayı bırakacağını ifade eden Emekli İşçi Cahit Sarı; “Ülkemizde her şeye olduğu gibi sigaraya da zam geldi. Bu gidişle mecburen onu da bırakacağız. Bu hükümette bu zam gayet normaldir. Biz de artık topluca sigarayı bırakacağız ne yapalım. Fiyatlar aşırı yükseldi. Bir yılda bu kadar zam normal bir şey değil. Emekliyiz aldığımız para belli fiyatlar bu haldeyken sigara almamız mümkün değil artık. Mecburen bırakacağız”

Sigaraya gelen zammın insanları açık tütüne yönlendirdiğini söyleyen Üniversite Öğrencisi Furkan Gür; “Sigaraya gelen zamlara gerçekten hayret ediyorum artık. İçmesek iyi olur tabi ama içiliyişte. Son zamlardan sonra ben her zaman kullandığım sigarayı bıraktım. Artık tütün alıyorum. Tütün bayağı ucuz. Cebi fazla etkilemiyor. Ama sigarayla da bir değil. Ne diyelim zamlara olumlu yönden bakıp inşallah sigarayı bırakırız diyorum” ifadelerini kullandı.

Sigara zammıyla ilgili fikirlerini aktaran Halil İbrahim Destebaşı; “Ben maalesef sigara kullanıyorum. Geçtiğimiz ay sigaraya zam geldi. Bu ay da sigaranın tekrar zamlanacağı söyleniyor. Şaştık kaldık sigara zararlı bir şey olduğu için fiyatına çok fazla sesini de çıkaramıyorsun. Ama ne yapalım içiyoruz işte. Şimdi içtiği sigarayı bırakıp tütün alanlar var. Ben onu da yapamıyorum. Zamlı fiyatından alıp içmeye devam ediyorum. Emekliyim zorlanıyorum ama elimizden bir şey gelmiyor. Sonuçta bu sigara keyif işi savunamıyorsun. Ayrıca doğalgaza elektriğe gelen zamlara da razı değilim, keşke hiç zam gelmeseydi ama ona da yapacak bir şey yok. Kullanmaya mecburuz. Kullandığımız için de faturalarımızı ödemeye mecburuz. İnşallah bu yıl bitmeden bir zam haberi daha duymayız”  dedi.

Sigara zammını desteklediğini belirten Mustafa Kaymak ise şöyle konuştu; “Bence sigaraya yapılan zam çok az. Sigara fiyatları daha da artırılmalı. Keşke sigaralar daha pahalı olsa da insanlar bırakmak zorunda kalsa. Sağlıklarını düşünmüyorlar bari ceplerini düşünseler de içmeseler. Sigaraya yüzde yüz zam yapsalar ben çok demem. Keşke kimse içmese, kimse kendine zarar vermese. Tütünün satışı da yasaklansa zamdan canı yananlar tütün de içemese çok güzel olur”

 

“MAZOT ZAMMI TAKSİCİYE ZARAR”

Ayrıca Ağustos ayı içerisinde motorinin litre fiyatına 17 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 6 kuruş zam geldi.

Tokat’ta hizmet veren taksi şoförleri zammı değerlendirdi.

Benzin ve motorin zammının kendilerini olumsuz etkilediğini ifade eden taksi şoförleri; “Son gelen zamlar yüzünden bizim durumlar kötü. Taksimetreden 10 lira alıyorsak yakıtı bize 2 liraya geliy8 lira zararımız oluyor. Bu yüzden de her yer sıkıntı oluyor. Özellikle de kısa mesafelerde sıkıntı oluyor. Mazot zammı bizi tamamen olumsuz etkiliyor. Yakıt zammının bizim için olumlu bir yanı olamaz zaten. Araba yakıyama müşteriden aldığımız kısa mesafe yani 10 lira. Uzun mesafe bile gitsek yine kurtarmıyor. Bu zam cebimize, bütçemize, arabamıza hep zarar.  Mazot ne kadar pahalı olursa biz o kadar zarara gireriz” dediler.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 4.09.2019
Güncelleme Tarihi : 4.09.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar