Vekillerin Havalimanı 2020 yılına yetişecek söylemleri ne oldu?

TOKAT HAVALİMANI İNŞAATI DURDU 5 VEKİLİMİZDEN DE SES YOK

2.9.2019
1486 kez Okunmuştur.

Tokat Havalimanı projesi 1976 yılına kadar süren bürokrasi mücadelesiyle başladı. Tokat Milletvekili Ali Şevki Erek’in yoğun talebi, dönemin bakanı Nahit Menteşe’nin Fee Der-Lines projesine dahili ile gündeme geldi, milletvekili seçimleri ve hükümet değişiklikleri ve akabinde 1980 darbesiyle rafa kalktı.

 1987`de dönemin Tokat Valisi Recep Yazıcıoğlu’nun gayretleriyle 1700 metrelik tamamlanan pist inşaatı ile Tokat Havalimanı, tamamlanamayan, fiili, hukuki, mali sebeplerden dolayı bir işçi tarafından korunan bir duruma geldi. 1995 açılan Havalimanı 2001 krizinde tasarruf tedbirleri nedeniyle kapatıldı. 2006 yılında tekrar açıldı, ama sorunları hala çözülmedi... Tokat’a yeni ve modern havalimanı yapılması için çalışmaların yürütüldüğü bugünlerde 40 Yıllık Hayal; Tokat Havalimanının bilinmeyen trajikomik hikayesi bu günlere kadar geldi.

YENİ HAVALİMANI ÖDENEKLERİN BİTMESİNDEN DOLAYI ÇALIŞMAYI DURDURDU

Tokat Havalimanı`na büyük gövdeli uçakların inişine elverişli olmaması nedeniyle yapımına başlanan yeni havalimanı inşaatı, ödeneklerin bitmesi nedeniyle durdu. Ödeneklerinin ne zaman açılacağı belli olmayan Havaalanı, yaklaşık 115 milyon TL`ye ihale edilen yeni havalimanında başlayan pist, apron ve taksi yolu yapımına gelindiğinde inşaat çalışmaları durdu. Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin işlerine son verildi.

Tokat’ın 5 vekili Tokat’ın sorunlarını çözemiyor

Yaklaşık 115 milyon TL`ye ihale edilen yeni havalimanında inşaat çalışmaları sona yaklaşırken ödeneksizlikten durdu. 2020 yılında bitmesi planlanan havalimanında çalışmalar durmasından sonra Tokat’ın 5 milletvekili konu ile ilgili açıklama yapmadı. Çalışmalar vekiller tarafından takip edildi mi sorusu soruluyor. Vekillerin Havalimanı 2020 yılına yetişecek söylemleri ne oldu?

Kamulaştırma için 16 milyon 639 bin 139 lira para harcandı.

Yeni Tokat Havalimanı kamulaştırma işlemlerinde, 157 kişiye 16 milyon 639 bin 193 TL ödendi. Tokat Havalimanı yakınlarında bulunan Söngüt ve Çerçi köyleri çevresindeki yaklaşık 2 bin 200 dönüm arazi üzerine yapımı başlayan yeni havalimanı için kamulaştırma yapılmıştı. Bu kapsamında anlaşma sağlanan hak sahipleri ile tapu devir işlemlerinin ardından ödeme işlemleri yapıldı. DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından hak sahiplerine ödendi ve inşaat çalışmaları başlamıştı.

 

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 2.09.2019
Güncelleme Tarihi : 2.09.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar