4 Farklı Ülkeden 22 Genç Erasmus+ Gençlik Değişim Programıyla Tokat’ta Buluştu

24.8.2019
1159 kez Okunmuştur.

17-25 Ağustos 2019 tarihleri arasında Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığının K-1 kapsamında Young Entrepreneurs From Orphanage Youth Group tarafından hazırlanan “EVS02.01 Youth Drama” isimli projesinde 4 farklı ülkeden gençler Tokat’ta buluştu.

Romanya, Makedonya, Sint Maarten ve Türkiye’den 22 gencin dahil olduğu proje, yetiştirme yurtlarında yaşanan zorluklara çözüm üretilmesi vetak ülkelerdeki yetiştirme yurtları sistemleri hakkında bilgi paylaşmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, girişimcilik hakkında gençleri bilgilendirmek ve fikir alışverişinde bulunmak da projenin amaçları arasında yer almaktadır. Projeye dahil olan katılımcılar aynı zamanda ilimizde bulunan çocuk evlerini ziyaret edeceklerdir. Projenin konusu ile ilgili yerinde gözlem yaparak kendi ülkemizdeki yetiştirme yurdu sistemini diğer projetaklarına tanıtacak. Katılımcıların Tokat kültürünü daha yakından tanımaları açısından ilimizde bulunan önemli turizm merkezlerinden Ballıca Mağarası, Taşhan, şehir müzeleri vs gibi yerleri ziyaret etmeleri planlanmıştır. T.C. 3413 sayılı Sosyal Hizmetler kanunu kapsamında kendilerine tanınan bir hak olarak devlet kadrolarında istihdam edilmeyi tercih etmekte, girişimciliğe veya kendi işlerini kurmaya yönelmeyi tercih etmemektedir. Bu kapsamda geçen sene Mayıs ayında Yurtlu Genç Girişimciler Grubu tarafından EvsO 1.0 (Girişimcilik vs Yurt Çocukları 1.0: İlk Adımlar | Entrepreneurship vs Orphans 1.0: Baby Steps) Avrupa Birliği Erasmus+ Gençlik Değişimi projesi Tokat’ta hayata geçirilmişti. Proje sonrasında, Yetiştirme Yurtlarında kalan gençlerin girişimcilik konusuna yönelmesinin önündeki engellerin en büyüğünün yurtlarda kalan gençlerin günlük hayatta maruz kaldıkları zorluklar ve başarılı girişimcilerle etkileşmemeleri olduğu tespitinden yola çıkılarak Entrepreneurship vs Orphans 2.0: Youth Drama (EvsO2.0) Avrupa Birliği Erasmus+ Gençlik Değişimi projesi için başvuru yapılmıştır.

Proje Yasal Temsilcisi Atila BAŞTÜRK, EVSO 2.0 projesi ile ilgili “Tokat’ta uygulanan EvsO 1.0 projesiyle yetiştirme yurtlarında kalan gençlerin girişimciliğe neden yönelmediğini işledik. Şimdi ise EvsO 2.0 ile sorunun kaynaklarına inerek gençlerin girişimciliğe yönelmeleri için elimizden geleni yapacağız. ” dedi.

Proje koordinatörü Yağmur Bayındır ise proje uygulama metodolojisi hakkında şu bilgileri verdi: “EvsO 2.0 kapsamında 9 gün boyunca yurtdışından gelen katılımcılarla girişimcilik konusunu işleyeceğiz. Bu kez yaygın eğitim metotları ile drama tekniğinden yardım alacağız. Bu sayede katılımcılar arasındaki dil engeli biraz olsun aşılmış olacaktır. Projemizde yaygın eğitim tekniklerinden atölye çalışmaları, simülasyon, forum tiyatro ve sunumlar kullanılarak farklı ülkelerdeki yetiştirme yurdu sistemleri, yetiştirme yurdundan çıkmış olup girişimcilik başarıları elde etmiş kişilerin başarı hikayeleri vefanafobi (yurtta kalmış gençlere yönelik nefret söylemleri) konuları işlenecektir. Bu sayede yetiştirme yurtlarında kalan gençlere yönelik önyargıları yıkmayı ve Tokat’ta daha fazla AB Erasmus+ Programının yaygınlaştırılmasını öngörüyoruz.”

EVSO 2.0 Projesi 17-25 Ağustos 2019 tarihleri arasında 4 farklı ülkeden [ Youth Alliance - Krusevo (Kuzey Makedonya), Caribbean EducationCulture Foundation (Karayip Adaları, Hollanda), Associata Eurodemos (Romanya) ve Yurtlu Genç Girişimciler Grubu (Türkiye) 24 kişilik katılımcı grubu ile Tokat’ta uygulanacaktır.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 24.08.2019
Güncelleme Tarihi : 24.08.2019
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar