Profesörle Çalışan Tek Enstitü; TOKAT OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ

17.8.2019
693 kez Okunmuştur.

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Türkiye’de bir profesörle çalışan tek enstitü olma özelliği taşıyor.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Önal, kök boya alanında Olgunlaşma Enstitüsü ile birlikte çalışıyor. Bitkisel boyalar alanında uzman olan ve Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Doğal Boyalar Uygulama ve Araştırma Merkezi kuran Prof. Dr. Önal, kök boya geleneğinin geleceğe aktarılmasına yardımcı oluyor.

“BİR PROFESÖRLE ÇALIŞAN TEK OLGUNLAŞMA ENTİTÜSÜ BİZİZ”

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Filiz Vanlıoğlu, Prof. Dr. Adem Önal’la çalışmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek; “Biz Olgunlaşma Enstitüsü olarak geçmişte bu topraklarda hangi el sanatları, hangi giyim kültürü yaşandıysa bunları araştırmak ve gelecek nesillere aktarmak, günümüzle buluşturmak için çalışıyoruz. Kök boya tekniği de bu kültürün bir parçası. Türkiye’de 18 tane Olgunlaşma Enstitüsü var. Sadece biz bir profesörle çalışıyoruz. Bu durumdan çok gurur duyuyoruz. Adem Hoca’mızla çalıştığımız için çok mutluyuz. Türkiye’de böylesi bir uzmanla çalışan tek enstitü biziz. Prof. Dr. Adem Önal Hoca’mıza bizimle çalıştığı için çok teşekkür ediyorum. Kurumumuzda hocamızla birlikte kök boya çalışmalarımız devam edecek” dedi.

PROF. DR. ADEM ÖNAL KÖK BOYA ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Önal ise çalışmaları hakkında şunları söyledi; “Kök Boya, pamuk ve yün mamullerine renk vermek için bitki ve böceklerden elde edilen tabii boyalara verilen addır. Bitkilerin köklerinden elde edildiği için bu doğal boyanın ismi kök boya konulmuş. Gerçek kök boyası Türk kırmızısı dediğimiz bir bitkiden elde edilir. Bu bitkinin kökleri kırmızıdır. Türk kırmızısı Türkiye’nin hemen her yerinde bulunur. Tokat’ta da vardır. Bu bitki arsız bir bitkidir. Duvar diplerinde tarlalarda çokça çıkar. Bu bitkinin köklerinden bayrak kırmızısı rengini elde ederiz. Ama bu boya her şeyin kökünden elde edilmiyor. Soğan kabuğundan, ceviz kozasından ve yaprağından da kök boya elde edebiliyoruz. Ayrıca zerdeçal tozuyla çok güzel renkler elde ettik. Bu renkler çok kalıcı oluyor, bu yüzden zerdeçalı ilk sıraya koyduk. Hibiskus bitkisi ile de mbir renk elde ediyoruz. Kırmızı biber ve asma yaprağından da birbirinden güzel renkler elde ettik. Ayrıca vişne, kiraz, sarmaşık, gül gibi bitkileri de kök boya elde etmek için kullanıyoruz”

“KÖK BOYA KONUSUNDA 100’E YAKIN BİLİMSEL ÇALIŞMA YAPTIM”

Çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini aktaran Önal; “Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Sayın Filiz Vanlıoğlu`nun talebiyle yapılan protokol gereği, çalışmalarımız devam ediyor. Ben  25 yıldır Tokat’tayım. Bitkisel boyalarla çalışıyorum. Bu anlamda Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Doğal Boyalar Uygulama ve Araştırma Merkezi de kurduk. Bu konuda 22 yüksek lisans tezi, 4 doktora tezi ve 65 tane lisans tezi yaptırdım. Hakkari’de 600 bin dolarlık büyük bir proje yönettim. Orada bir işletme kuruldu ve Amerika’ya halı, kilim satıyorlar. Bu anlamda ayrıca 4 tane TUBİTAK projesi yaptık. 15 tane GAP projesi yaptık. Bazı öğrencilerimize staj yaptırdım ve kök boya konusunda 100’e yakın bilimsel çalışma yapıldı. Tokat Olgunlaşma Enstitüsünün de gayretleriyle kök boya çalışmalarımıza hızlandırarak devam ettireceğiz” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 17.08.2019
Güncelleme Tarihi : 17.08.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar