Kumrular, 7 yıldır aynı evin balkonuna yuva yapıyor

9.8.2019
115 kez Okunmuştur.

Tokat`ta ilkokul müdürü Ömer Faruk Aybek`in (63) 9 yıl önce satın aldığı evin balkonuna 7 yıldır kumrular yuva yapıyor. Aybek kumrular rahatsız olmasın diye o dönemlerde balkonu kullanmıyor.

İl merkezinde Alitepe Topçubağı İlkokulu müdürü olarak görev yapan evli, 2 çocuk sahibi Ömer Faruk Aybek, 9 yıl önce  Semerkant Mahallesi Süreyya Hoca Efendi Caddesinde bir apartmanın 3`ncü katındaki dairayi satın aldı. Aradan 2 yıl geçtikten sonra Ömer Faruk Aybek`in evinin balkonuna ve penceresinin önüne 2 çift kumru gelerek yuva yaptı. Kumruların yumurtalarından yeni yavrular çıktı. Sonrasında ise her aynı dönemlerde kumrular balkonda yuva yapıp yavru çıkarmaya devam etti. Aybek ise bu dönemlerde kumruların rahatsız olmaması için balkonunu kullanmamaya başladı.

Evi satın aldıktan onra kumruların balkon ve pencere camı önüne yuva yaptığını söyleyen Ömer Faruk Aybek, Eve taşındıktan sonra 2`nci yıldan itibaren hem balkonumuza hem de camımızın önüne ne hikmetse bu kumrular gelip yuva yapıyor. Biz de burada boş saksıyı onlar için bulunduruyoruz. Balkon camlarını açmıştık, birisi onların üzerine yuva yaptı  Aşağı yukarı 20 gündür balkon camlarını kapatmıyoruz. Camımızın önüne gelen kumru tek geldi. Buraya yumurtladı ve 14 gün boyunca hiçbir yere ayrılmadı. Yumurtaların üzerinde kuluçkaya yattı. Civcivlerini çıkardı. Biz eşinin olmadığını fark edince yem ve su verdik. İlk günler bizden kaçtı. Sonra bize alıştı ve güvendi. Yavruları da çok hızlı büyüy15 gün sonra uçuyorlar. Artık birbirlerine mi söylüyorlar bilmiyorum ama her sene gelip buraya yuvalarını yapıyorlar dedi.

Balkonu kullanmalarının sınırlı olduğunu ifade eden Aybek, Burada kumrular yumurtladı, kuluçkaya yattılar. Kuluçka süresince biz buraya çok az çıktık. Misafirlerimiz olduğu zaman balkona almadık, içeride ağırladık onları. Biz de eşim ile birlikte çok sessizce oturup içeriye geçtik. Çünkü yuvalarının yeri de çok sıkıntılı bir yer. Balkon camlarını açmıştık. Almus`a gezmeye gittiğimizde geldiğimizde yuva yaptıklarını gördük.  Oysa ki 7 yıldır balkonda ki saksıya yapıyorlardı yuvalarını bı defa farklı gördüler,aya yaptılar. Her yıl tekrar geliyorlar. Gelenler hangileri bilmiyoruz. Anne ve babaları mı geliyor, yoksa yeni çıkan yavruları mı geliyor. Burayı biliyorlar geliyorlar. Biz de rahatsız olmuyoruz. Balkonumuzu en az 1 ay onlara tahsis ediyoruz diye konuştu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 9.8.2019
Güncelleme Tarihi : 9.8.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar