Hem eğitim veriyor, hem de ücretsiz tıraş ediyor

6.8.2019
1160 kez Okunmuştur.

Tokat’ta erkek kuaförlüğü yapan Menderes Bayır (37) eğitim alan çalışanlarına işi öğretirken konu mankenliği yapan kişileri ücretsiz tıraş ediyor.

Kent merkezinde erkek kuaförü olarak 23 yıldır hizmet veren Menderes Bayır, 5 yıldır hem yurt içinden hem de yurtdışından kuaförlük öğrenmeye gelen vatandaşlara ustalık öğretiyor. Usta öğreticilik yapan Bayır, öğrencilerinin tıraş ettiği müşterilerinden ücret almıyor.

“Ben rekabet pazarı oluşturacak bir iş yapmıyorum”

5 yıldır bu şekilde hizmet verdiğini belirten Menderes  Bayır: “Ben rekabet pazarı oluşturacak bir iş yapmıyorum. 50-60 indirim yaparak öğrencilerin tıraş olabileceği bir imkan hazırlayabilirim ama bunun yapmam. Eğitimci olduğum için yurt içinden ve yurt dışından eğitime gelen sayısız öğrencim var. Bu zamana kadar bin beş yüzü aşkın öğrencim oldu. Eğitime gelen  öğrencilerimizin benden aldıkları teorik bilgiyi uygulama sahasına dökmemiz gerektiğinde öğrencilerin plastik mankenlerden ziyade birebir gerçek bir kişiyi tıraş etmeleri gerekiyordu. Bu süreçte ihtiyacı olan düşük gelirli bir ailenin çocuğunu veyahut burada Gaziosmanpaşa Üniversitesinde okumakta olan kardeşlerimiz aklımıza geldi. GOÜ sosyal medya platformların da zaman zaman paylaşım yaptırıp insanlara ulaştık. Hem işimizin zekatı olarak hem de bir nebze insanlara iyilik yapmak adına böyle bir projenin altına imza attık. Hem öğrencilere destek oluyoruz ücretsiz tıraşlarını oluyorlar, hem de eğitim alan öğrencilerimizin gelişimine destek oluyoruz. Bu projeye başladığımızdan beridir çok eleştiriler aldık ama bu noktada altını çizmek istiyorum, Ben rekabet pazarı oluşturacak bir iş yapmıyorum insanlara yardımcı olmak, hayır duası almak istiyoruz. Bu proje tamamen ücretsiz gönül işidir.” Dedi.

Sadece üniversite öğrencilerine değil, köylerimize de ulaşıyoruz

Üniversite öğrencilerinin dışında her hafta Cuma günleri köy okullarındaki ve kırsal yaşam alanındaki çocuklara da ücretsiz hizmet verdiklerini belirten Bayır;“ Köylerde, kırsal yaşam alanlarında maddi durumu kötü veya hiç olmayan ailelerimizin çocuklarına da elimizden geldiğince kendi imkanlarımızla ulaşmaya, tıraş etmeye çalışıyoruz. Bu bir gönül işidir, elimizden geldiğince fazla kişiye yardımcı olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Yaklaşık bin beş yüz kişiye eğitim verdik

Sektördeki çırak eksikliğini dile getiren Bayır, sıfırdan işi bilmeyen kişileri on beş gün ile bir ay arası gibi bir süreçte tam donanımlı bir şekilde işi bilen şahıslar yetiştirdiğini dile getirdi. Her yaş grubuna hitap ettiğini belirten kuaför Menderes Bayır: “Biz burada yirmi yaşından tutunda kırk yaşına kırk beş yaşına kadar olan insanlara eğitim verdik ve çok olumlu yanıtlar aldık” şeklinde konuştu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 6.08.2019
Güncelleme Tarihi : 6.08.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar