Tokat Yazma Desenleri Çinileri Süslüyor

9.7.2019
159 kez Okunmuştur.

Tokat`ta hobi olarak başladığı çini sanatını mesleğe dönüştüren Ömür Özfalay, küçük sermayelerle açtıkları sanat atölyesinde çalışmalarını sürdürüyor. Çini ve Seramik Sanat Atölyesi Sahibi Ömür Özfalay ve Nişanlısı Ozan Büyükkayalar, çini sanatını Tokat’a özgü değerlerle harmanlıyor.

Tokat’a özgü tahta baskı yazma desenlerini çini sanatına uygulayan Ömür Özfalay ve Ozan Büyükkayalar’ın özgün çalışmaları Tokat Şehir Müzesinde sergileniyor.

Yazma desenli çinileri ve yaptıkları çalışmaları anlatan Ömür Özfalay; “Aslında Tokat’ın bir çini geçmişi var. Çini sanatı, aslı bozulmamış, çok nadir bir sanattır. Küplerin, sürahilerin üzerinde çini sanatı vardır. Bir teze göre de çok eskilerde Tokat çinicilikle meşhurmuş. Daha sonra çinideki eserler yazmalara aktarılmış. Tabii çininin yapımı daha zolduğu için aslında bu çini desenleri yazmalara aktarılmış. Zamanla da bu bir ticarete dönüşmüş. Bu ticaret yazmayla devam etmiş. Biz de bu işe ilk başladığımızda zaten amacımız, Tokat’ımıza özgü ne varsa onları çiniye aktarmaktı. Tabii yazma desenlerimiz de bizim çok önemli değerlerimiz. Bu nedenle Tokat’a özgü yazma desenlerini çiniye aktarmaya çalıştık. Bir de bizim yazma desenlerimiz anonim olduğu için bu desenleri çiniye aktarırken en uygun olanını seçmemiz gerekti. Desenler, tahta baskı deseni olduğundan daha anonim. Çini biraz daha incelik isteyen bir sanat olduğundan dolayı yazma desenlerini çiniye aktarmak zbir işti. Amataya güzel çalışmalar çıkardığımızı düşünüyorum. Biz birçok çalışma yaptık. Çiniye uyguladığımız bir desenimizin adı hançeri modeli. Aynı zamanda bu desene horoz kuyruğu da deniliyor. Tescillenmiş Tokat yazma desenlerinin bulunduğu minyatür kolaj çalışmamız da mevcut. Çini sanatını bu şekilde yazma desenleriyle birleştirerek özgün eserler oluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 9.7.2019
Güncelleme Tarihi : 9.7.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar