11 yaşındaki İlayda’nın parmağı oyun parkında kopuyordu

19.6.2019
569 kez Okunmuştur.

Tokat’ta kardeşleriyle parkta oynadığı sırada parktaki ‘Uzay Yürüyüşü’ aletine parmağı sıkışan İlayda Yıldız’ın (11) parmağı ezilerek damarı patladı. Küçük İlayda’nın parmağı Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde 2 saat süren operasyonla dikildi.

 

Olay dün akşam saatlerinde kent merkezindeki Dudayev Parkı’nda meydana geldi. İlayda Yıldız ‘Uzay Yürüyüşü’ adlı alette oynayan abisi ve ablası Ahmet (15) ve Ayşe Yıldız’a (13) doğru koşmaya başladı. Küçük kız dengesini kaybederek ‘Uzay Yürüyüşü’ adlı aletin üzerine düştü. Hareket halindeki alete parmağı sıkışan küçük kızın başparmağının uç kısmı sıkışıp ezilerek atardamarın kopmasına neden oldu. Durumu gören baba Hamza Yıldız (40) çocuğunu, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine götürdü. Hemen ameliyata alınan İlayda Yıldız’ın parmağı 2 saat süren operasyonla yerine dikilerek iyileşme sürecini atlatması bekleniyor. Hastaneden yapılan açıklamada iyileşme olmaz ise parmağın ezilen kısmı kesilerek alınacağı belirtildi.

İlayda, “Ablam ve ağabeyim oyun oynarken bende oynamak istedim. Binmek isterken birden parmağım sıkıştı, koptu diyerek iyileşince bir daha parka gitmeyeceğini söyledi.

Baba Hamza Yıldız çocuklarını parka oynamaya getirdiğini söyleyerek, “Ağabeysi ve ablası parkta oynarken İlayda da onların yanına koşarak gitti. Elini Uzay Yürüyüşü’nün üzerine koyması ile elini hemen geri çekti. Bende karşıdan gördüm çocuğumun parmağı sallanıyordu. Etraftakiler hemen toplandı ambulansı aradık ve hemen hastaneye götürdük. Parmak tekrar tutmayacak. Dokt15-20 gün içerisinde düşebilir dedi. Başka ile sevk edilmesini istedik fakat doktorlarada yapılan tedavi sonucun parmağın tutup tutmayacağını bilemeyiz dediler.

‘PARK GÜVENLİ DEĞİL’

Parkın güvenli olmadığını belirten ve önlem alınması gerektiğini belirten Zeynep Yıldız, “Eşimle birlikte parkta oynamaya gittiler. Kardeşleri oynarken bir anda spaletine parmağını kaptırıyor. Parçalatmış damarı kopmuş, kemiklerde kırıklar olmuş. 2 saatlik operasyonla kurtarmaya çalıştılar ama parmağın henüz ne olacağı belli değil. Tedavisi devam ediyor. Park güvenli değil. Gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz.”

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Ataç Çelik ise, “İlayda isimli kız çocuğu dün akşam itibari ile parkta oynarken sol elinin başparmağının sıkışması ve ezilmesi sonucu bizim acil servisimize getirildi. Acil serviste bakılıyve sol el başparmağında ciddi bir ezilme tespit ediliyor. Hemen ameliyata alınıyor. Ameliyatta atar damarın uç kısmının zedelendiği görülüyor. Ameliyat ile gereken işlem yapılıyve şuan itibari ile servisinde yatıyor. Tamir yapılmış durumda. Buradaki sıkıntı iyileşmeye bırakılan parmak. Parmaktaki ezilmeden dolayı doku kaybı olup parmağının uç kısmı kesilmek zorunda kalabilir. Yada burası iyileşerek parmağı kurtarılabilir.” Diye konuştu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 19.06.2019
Güncelleme Tarihi : 19.06.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar