Dr. Dursun,  Rektum Kanseri hakkında bilgiler verdi

11.6.2019
1251 kez Okunmuştur.

Medicalpark Özel Tokat Hastanesi Genel Cerrahi Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. M. Kemal Dursun,  Rektum Kanseri hakkında tanı, tedavi yöntemleri ve yapılması gerekenlerle alakalı bilgilendirmelerde bulundu.

Kolorektal kanser en sık görülen 3.kanser türüdür. Dünyada her yıl 1 milyondan fazla kişiye kolorektal kanser tanısı konulmkata ve bunların 50’ sinden fazlasında hastalık metastaz ile seyretmektedir. Avrupa’da yılda 212.000 kişi kolorektal kanser sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Kolorektal kanserlerin 1/3’ü rektum kanseridir. Sağlık Bakanlığı’ nın 2006 yılında yayımladığı kanser istatistiklerine göre ülkemizde rektum kanseri insidansı tüm kanserler arasında erkeklerde 8. Ve kadınlarda 10. sıradadır.

Semptomatik olan hastaların çoğunda dışkılama alışkanlıklarında değişiklik, makattan kan gelmesi, makatta dolgunluk hissi veya karın ağrısı vardır. Karın ağrısının nedeni kısmi tıkanma ya da peritona yayılım olabilir. Rektum kanseri pelvik taban kaslarını tutarak ağrılı dışkılamaya yol açabilir. Dışkılama esnasında ağrı, karında şişkinlik,bulantı, kusma, kilo kaybı ve düşkünlük olabilir. Hastaların önemli bir kısmında hiçbir belirti olmayabilir. Kolorektal kanser tanısı konan hastaların yaklaşık 20 si tanı anında uzak metastaz yapmış durumdadır.

Rektum kanseri en sık bölgesel lenf nodları , karaciğer , akciğer ve peritona yayılır. Alt rektum kanserleri ilk olarak doğrudan akciğere yayılabilir.

Rektum kanserlerinin kolorektal kanserler arasında her evrede sağ kalımın en olumsuz olduğu tümörler olduğu bilgisi , günümüzde rektum kanseri lehine değişmektedir. Cerrahi tekniğin daha mükemmelleştirilmesi ve kemo- radyoterapilerle son yıllarda rektum kanserlerinde 5 yıllık sağ kalım sürelerinin kolon kanserinden daha iyi olmasına yol açtığı görülmektedir. Rektum kanserinin birinci tedavisi cerrahidir. Küratif cerrahi sonrası 5 yıllık sağ kalım evre I, II VE III için sırasıyla yaklaşık 80-90 , 50-60 ve 30-40’ dır.

Tanı genellikle rektal tuşe ve rektosigmoidoskopi ile konur. Kolonoskopi senkron lezyonların saptanması için hemen her hastada önerilir.

Rektum kanserinin belirti ve bulguları diğer maligniteler ve hemoroid , divertiküler hastalık, enfeksiyon ve inflamatuar barsak hastalığı gibi benign hastalıklarla karışabilir. Primer non-Hodgkin lenfoma rektumda görülebilir. Karsimoid tümörlere 2 cm ‘ den küçük submukozal nodüller olarak rektumda rastlanabilir. Bunlar genellikle iyi seyirlidir. Klinik yaşamda cerrahlar aralıklı , minimal parlak kırmızı renkli rektal kanama yakınması ile başvuran hastalarla sıklıkla karşılaşırlar. Tuvalet kağıdına taze kan bulaşması, dışkılamadan sonra birkaç damla kan akması ya da dışkı üzerinde küçük miktarda kan bulaşığı olması genellikle benign etiyolojilerden kaynaklanır.Ancak, bu hastalardan hangilerinde rektum kanseri araştırması yapılması önemli bir konudur.

 Rektum kanserinde cerrahi tedaviden sonra prognozu belirleyen en önemli faktör tümörün evresidir. Bölgesel lenf nodlarının metastatik olması da kötü prognostik faktördür, kemoterapi ve / veya radyoterapi endikasyondur.Rezidü tümör kalması ya da çevresel rezeksiyon sınırı pozitif olması kötü prognostik faktördür.Karsinoembroyenik antijen (CEA) ‘nın 5 ng/ml üstünde olması evreden bağımsız kötü prognoza işaret eder.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 11.06.2019
Güncelleme Tarihi : 11.06.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar