REPLİKALARINI YAPTIĞI TARİHİ ESERLERİ MÜZEDE SERGİLİYOR

11.6.2019
68 kez Okunmuştur.

Tokat`ta çini işleme sanatı ile uğraşan Ozan Büyükkayalar(35) 3 farklı ülkenin müzelerinde sergilenen 5 tarihi eserin replikalarını yaptı. Yapılan replikalar Tokat Belediyesi Şehir Müzesi’nde sergileniyor.

Tokat İl Merkezinde yaşayan Ozan Büyükkayalar Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü`nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra mesleği olan öğretmenlikte ataması gerçekleşmediği için mesleğini yapamayan Büyükkayalar, nişanlısı ile birlikte hobi olarak çini işleme işine başladı. Lisansını tarih üzerine yapan Büyükkayalar, Büyük Selçuklu dönemine ait eserleri araştırarak eserlerin replikalarını yapmaya başladı. Daha sonra 11, 12 ve 13’üncü yüzyıla ait olduğu bilinen tarihi eserlerin replikalarını yaparak müzede sergilemek istediklerini Tokat Belediyesi Müze Müdürlüğüne bildirdi. Büyükkayalar, olumlu yanıt alınca eserleri belediye bünyesinde hizmet veren Şehir Müzesi’nde sergilenmeye başladı. Yaklaşık 2 ay gibi bir süre müzede sergilenecek olan replikalardan 12-13 yüzyıllara ait olan aslan figürlü eserinijinali Smithsonian `s Museum Of Asia Art Rusya’da, geyik figürlü eser, Museum Of İslamic Arts da Mısır’da, Aslan-ceylan av sahnesi, Khalili Collectinda İran’da,  11’inci yüzyıla ait Leylek figürlü eser ise İslamic World Londra’da sergileniyor.

 

“BU ESERLERİN TAMAMI BÜYÜK SELÇUKLUYA AİT”

Sergi açmak istediklerini ve ilk açtıkları serginin Türkiye’den götürülen ya da kaçırılan Büyük Selçuklu eserleri üzerine olmasını istediklerini belirten Ozan Büyükkayalar, “Bu eserlerin tamamı envantere geçerken Pers olarak geçmiş. Bu durum bizi çok üzdü. Sergiden bahsederken özellikle Büyük Selçuklu demeyi tercih ediyoruz. Çünkü bu eserlerin tamamı Büyük Selçukluya ait. Benim asıl lisansım tarih üzerinedir. Yaptığım işe nasıl bir yenilik katabilirim diye düşünürken büyüklerimizle de paylaştım. Onlarda destekleri ile bu serginin açılmasına vesile oldular. Eserlerimiz burada sergileniyor. Benim aklımdaki sergi 32 parçadan oluşuyordu. Şuan 7 parçasını sergileyebiliyoruz. Diğer parçaları da tamamlayıp eserlerimin tamamını sergilemek istiyorum. Eserlerimiz burada kabul gördü. İnsanlar eserler hep bu müzede sergileniyormuş müzenin parçasıymış yeni bir eser değilmiş gibi davranıyorlar. Herkese tek tek anlatmam gerekiyor. Bunlarınijinal değil replikaijinalleri farklı ülkelerde sergileniydiyoruz” dedi.

 

“ORİJİNAL FOTOĞRAFLARA BAKARAK YAPTIM”

Replikalarını yaptığı tarihi eserlerinijinallerini yakından görmediğini fotoğraflara bakarak yaptığını belirten Büyükkayalar, “Araştırma yaptık Hermitage Müzesi’ndeki ürünlerin arşivini çıkarttık. Daha sonra British Museum’daki eserlerin arşivlerini çıkarttık. Sonra bunların arasından eledik. Çünkü Büyük Selçukluya ait ama Bizans diye kaydedilmiş, farklı bir kaynakta yer almış. Benimde bunların elemelerini yapmam gerekti ve yapılan çalışma sonucunda bu ürünlertaya çıktı. Bu eserlerin yapımında biz sgrafitto denilen bir tekniği kullandık. Bu eserlerin yapımı yaklaşık 3 ile 4 gün sürüyyapım şekline bağlı olarak. Eserlerin tamamını 30 santimetre tabağa yaptım. Tabağın tamamı siyaha boyanır ve daha sonra iğne ile kazılarak desentaya çıkartılır. Orijinal eserlerin tamamı samur dediğimiz teknikle yapılmış. Yani fırça ile yapılmış. Fakat renkler çok solgun ve mat olduğu için fırçayla çalışmak yerine sgrafitto tekniği ile çalışmak istedim.” diye konuştu.

 

 

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 11.6.2019
Güncelleme Tarihi : 11.6.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar