Tilkilerin Kuduz Hastalığına Karşı Havadan Aşılanmasına Başlanıyor

23.5.2019
164 kez Okunmuştur.

Tarım ve Orman Bakanlığı son yıllarda görülen kuduz vakalarıanını azaltmak ve  yaban hayatında kuduz hastalığı ile mücadele amacıyla  ``Türkiye`de Kuduza Karşı Oral Aşı Temini`` isimli yeni bir Avrupa Birliği Projesini uygulamaya koydu. Proje kapsamında yaban hayatı kaynaklı kuduz hastalığının  görüldüğü Tokat’ın da içinde olduğu    26  İl`de, 225.000 km2 alanda 3 yıl süreyle yılda iki defa olmak üzere havadan aşılama çalışması yürütülecek.

Kuduz hastalığından  korunmanın en etkin yöntemi aşılamadır. Bunun için Bakanlık tilki, köpek ve kedileri bu tehlikeli hastalıktan korumak için aşılama kampanyası başlattı. Tilkiler havadan atılan BAİT (köfte şeklinde, kapsüllü yemler) kullanılarak, diğer hayvanlar ise enjeksiyon ( şırınga ) ile aşılanacak.

Proje kapsamında vatandaşların konu ile ilgili bilgilendirilmesi ve farkındalık oluşturmak maksadıyla eğitim faaliyetleri düzenlendi. Muhtarlıklar, köy okulları, kahvehaneler gibi halkın yoğun olduğu alanlara konu ile ilgili afişler asıldı, özellikle çocuklara yönelik el broşürleri dağıtıldı.

Konunun önemi nedeniyle, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli olarak bilgilendirme ve farkındalık oluşturmak maksatlı eğitimlere devam edilecek.

Vatandaşların tilkilerin aşı yemleri ile aşılanması kampanyası süresince, dikkat etmesi gereken  hususlar şunlardır;

Aşı yemi bulunduğunda kesinlikle dokunulmamalıdır. Bu yemler sadece tilkiler içindir. Dokunulduğunda yemlerin kokusu değişeceğinden tilkiler bu yemleri yemeyeceklerdir.

Aşı yemleri çoktalık bir yerde görülürse ona dokunmadan ayağımızla veya başka bir şeyle, tilkinin bulabileceği bir yere doğru uzaklaştırılması sağlanmalıdır.

Aşı yemlerinin atılmasını takiben bir hafta süresince köpekler başı boş bırakılmamalı ve aşılı yemleri yemeleri engellenmesi gerekmektedir.

Özellikle çocuklar bu aşılı yemlere dokunmamaları konusunda uyarılmalıdır.

Kapsülün içindeki aşı göze, cildimize veya cildimizdeki açık bir yaraya temas ederse, temas noktaları temiz su ve sabun ile yıkanmalı ve derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.

Bazı hayvanlarca bu yemler farklı yerlere taşınabilir. İnsanların bu yemleri bahçelerinde veya çevrede bulmaları halinde, yerden direk temastan kaçarak bir eldiven veya plastik bir torba ile almaları ve imha edilmesi için bir Veteriner Hekime veya sağlık tesisine götürmeleri gerekmektedir.

Projenin amacına ulaşması ve tüm vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamamaları hususunda yapılan uyarılara uymaları önemle duyurulur.

 

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 23.5.2019
Güncelleme Tarihi : 23.5.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar