RAMAZAN AYINDA DİYABETLİ HASTALARA ÖNERİLER

18.5.2019
3232 kez Okunmuştur.

Medicalpark Özel Tokat Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sezai Kaya’nın Ramazanda diyabetli hastalara detayları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

 Ramazan ayı boyunca günde 16-18 saatlik açlık ve susuzluk diyabet hastalarında önemli sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

 Gün içinde kan şekeri seviyesini dengede tutması gereken diyabet hastaları için uzun açlık ve susuzluk gerektiren Ramazan ayı bazen sağlık problemleri ile geçebiliyor. Son yıllarda yapılan birçok çalışmauç gibi aralıklı beslenme tarzının insülin direncini üzerinde olumlu etkiler yarattığınıtaya koysa da, diyabet hastalarınınuç tutma kararı almadan önce doktorlarıyla görüşmesi gerekir.

 Diyabet hastalarınınuç tutup tutmayacağı kararı alınırken genelleme yapmayarak hastanın sağlık durumuna göre karar alınması gerekmektedir. Bu nedenle diyabet hastalarıuç tutma kararını almadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Bununla birlikte diyabet hastası olupuç tutmaması gereken hasta grubu bulunmaktadır.

 * İnsülin kullanan hastalar,

 * İnsülin kullanmayan fakat kan şekeri kontrol altında olmayan hastalar,

 Sulfonilüre grubu ilaç kullananlar,

 * Diyabete bağlı göz ve böbrek hastalığı olanlar,

 * Gebelik diyabeti olanlar ve emzirme dönemindekiler,

 * Yaşlı hastalarınuç tutmaları sağlıkları bakımından sakıncalıdır.

 Ramazan ayı süresince beslenme alışkanlıklarındaki önemli değişiklikler düzenli giden şeker ve tansiyon değerlerinde bozulmalara yol açabilir. Ramazan ayı boyunca günlük kalori ve karbonhidrat alımının düşerken yağ tüketimi artmaktadır. Sağlıklı kişilerde günlük kalorinin 65’i iftarda alınmaktadır. Bu hatalı davranış yerine günlük kalori alımı iftar ve sahur arasındaki döneme yayılmalıdır. İftarda çorba gibi sıvı gıdalar ve hafif kahvaltılıklar yendikten sonra ana öğüne geçilmeli, öğünlerde aşırı kalori alımından kaçınılmalıdır. Gerekirse iftar ve sahur arasına düşük kalorili bir ara öğün ilave edilmelidir.

 Genel olarak günlük kalorinin 55-60’ı karbonhidratlardan, 30’u yağlardan, 10-20’si proteinlerden karşılanmalıdır. Ramazan ayı boyunca hem tip 1 hem tip 2 diyabetlilerde hipoglisemi yani kan şekeri düşüklüğü daha fazla yaşanmaktadır. Diyabetik hastalarda kan şekerinde saat 15.00 sularında düşme, saat 21.00 – 08.00 arasında ise artış olduğu görülmektedir. Sahur öğününün atlanması diyabetlilerde kan şekeri düşüklüğü yaşanmasına neden olabilir. Özellikle yaz aylarında yeterli sıvı alımı mutlaka sağlanmalıdır. Orta ve ağır egzersizlerden gün sonu saatlerde ve yaz aylarında kaçınmak gereklidir.

 Ramazan ayında insanlar genel olarak aç kaldıkları için zayıflayacaklarını düşünseler de genelde kilo alımı ile bayrama merhaba derler. Ramazan ayında kilo alımı kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Kilo veren kişiler olsa da ramazan ayı boyunca özellikle hamur işi, kızartmalar, şekerli içecek ve yiyeceklerin tüketiminde önemli artış olmaktadır. Bu tarz beslenmede ise kilo artışının olması kaçınılmazdır. Diyet planı kişiye özel olarak beslenme ve yaşam tarzını düzenleyecek şekilde düzenlenmelidir.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 18.05.2019
Güncelleme Tarihi : 18.05.2019
SAĞLIK
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar