Ramazan Ayı Gıda Denetimleri hız kesmeden devam ediyor

15.5.2019
116 kez Okunmuştur.

Tokat Tarım Orman Müdürlüğü yürütmekte olduğu gıda denetim ve kontrol faaliyetlerini; Ramazan ayının gelmesi ile birlikte, halkın tüketim alışkanlıklarındaki değişiklikleri de dikkate alarak dün olduğu gibi bu günde büyük bir titizlik ve hassasiyetle yürütmektedir.

Konu ile ilgili olarak Tokat Tarım Orman Müdürü Orhan Şahin yapmış olduğu açıklamada: Gıdalarda olabilecek fiziksel, kimyasal, biyolojik ve her türlü zararların bertaraf edilmesi için alınan tedbir ve süreçlerin bütünü gıda güvenilirliği, raf ömrü süresince fiziksel, kimyasal ve biyolojik riskleri taşımayan gıda ise güvenilir gıda olarak tanımlanmaktadır.

Gıda güvenilirliğinin temini, her türlü gıda maddesinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin teknik ve hijyenik şekilde üretim, işleme, muhafaza, depolama, pazarlama ve tüketici sağlığının en üst seviyede korunması İl Müdürlüğümüzün görevleri arasında bulunmaktadır.

İlimizde bulunan gıda işletmelerinin yıl içerisinde resmi kontrol ve denetim işlemleri; İl Müdürlüğümüz koordinasyonluğunda, İl Müdürlüğümüzde ve yetkilendirilmiş 5 İlçe Müdürlüğümüzde görev yapan gıda kontrol görevlileri tarafından yürütülmektedir. Yapılan denetim ve kontrollerde, tüketime sunulan gıdaların, çiftlikten soframıza kadarki aşamalarda Gıda Mevzuatına uygunlukları denetlendiği gibi, bu gıdaları üreten, dağıtan ve tüketime sunan işletmelerinde ilgili mevzuat çerçevesinde denetimleri yapılmaktadır.

Risk esaslı yaptığımız denetimler ile birlikte 174 Alo Gıda Hattı ve Cimer başvurularına istinaden rutin olarak yürütülmekte olan denetim faaliyetlerimizin yanı sıra Ramazan ayının gelmesi ile birlikte, halkın tüketim alışkanlıklarındaki değişiklikler de dikkate alınarak Ramazan ayına özel bir denetim programı oluşturulmuş olup, denetimlerimiz hız kesmeden büyük bir titizlik ve hassasiyetle sürdürülmektedir.

Özellikle toplu iftarların yapıldığı yerler ve tedarik sağlayan şirketler, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, tatlı ve pastacılık ürünleri, şekerleme, unlu mamuller, ekmek ve pide üreten işletmeler ile `Ramazan paketi` adı altında muhtelif gıdaları içeren paketlerin satış ve dağıtımının yapıldığı iş yerlerinin denetimine önem verilmektedir.

Bu faaliyetlerimizi yürütürken her bir tüketiciyi denetici olarak gördüğümüz siz değerli halkımızın da yardım ve desteklerine ihtiyaç duymaktayız. Gıdaların etiketlerinde öncelikle Tarım ve Orman Bakanlığının kayıt veya onay numarası olmayan ürünlerin alınmaması, Ürünün, etiketlerde nasıl adlandırıldığına dikkat edilerek içindekiler bölümünün incelenmesi, Ürünün etiketi üzerin­deki son tüketim tarihi veya tavsiye edilen tüketim tarihi geçmiş ürünlerin alınmaması,  her ürünün kendine özgü muhafaza şartlarında (sıcaklık, nem, ışık, vb.) satışa sunulup sunulmadığı kontrol edilerek Teknik ve hijye­nik koşullara uygun olmayan açıkta satılan gıdalar ile ambalajı yırtılmış, bozulmuş ve deforme olmuş ürünler satın alınmaması, Dökme olarak (orijinal ambalajından çıka­rılmış) satın alınan gıdaların etiket bilgileri (son tüketim tarihi, üretici firma vb.) mut­laka istenmesi ve bu doğrultuda karşılaşılan olumsuzlukların İl Müdürlüğümüze doğrudan yada 174 Alo Gıda Hattı aracılığıyla bildirilmesi, birlikte yürüdüğümüz bu yolda büyük önem arz etmektedir.

Biz Tarım il Müdürlüğü olarak dün olduğu gibi bu günde, yarında halkımızın  güvenilir gıda tüketmesi için çiftlikten sofraya gıda güvenirliği konusundaki çalışmalarımızı aynı kararlılık ve titizlikle sürdüreceğimizin bir kez daha sözünü verirken, tüm halkımızın sağlık ve huzur dolu bir ramazan geçirmelerini dilerim dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 15.5.2019
Güncelleme Tarihi : 15.5.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar