Çiftçilere 2019 Yılında TKDK’dan Yeni Hibeler

15.5.2019
184 kez Okunmuştur.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 8 Mayıs 2019 tarihinde IPARD II Programı Altıncı Başvuru Çağrı İlanına çıktı. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında  Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbiri kapsamındaki başvurular kabul edilecek.

 Konu ile ilgili Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Fevzi Çiçek ve Uzman personeller İl Tarım ve Orman Müdürlüğünü ziyaret ederek, Altıncı Başvuru Çağrısı ile ilgili 2019 yılında çiftçilere ve yatırımcılara yapılacak hibe konuları, proje miktarı, desteklemeanları ve nasıl yararlanılacağı neler istenileceği hakkında,  İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin,  İl Müdür Yardımcıları, Şube müdürleri ve teknik personele detaylı bilgi verdi.

Fevzi Çiçek açıklamasında 08 Mayıs 2019 itibariyle çıkılan 6. Çağrının gerek konu, gerek proje bazında başvuracaklar için büyük avantajlar sağladığını Bitkisel Üretim, Arıcılık, Zanaatkarlık, Kırsal Turizm, Su ürünleri, Alet Makine parkları, Yenilenebilir Enerji Kaynakları ana başlıklarında birçok üretim kolunda yapılacak başvurulardan en az 5.000 - En çok 500.000 Avroluk projelere   65 destek verileceğini  20.000 Avroya kadarlık  başvurularda proje ve evrak hazırlamanın basitleştirildiğini Tokat çiftçisi ve yatırımcıların bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğini belirterek  son başvuru tarihi  olan 23.08.2019 geçirmemelerini istedi.

İl Müdürü Orhan Şahin ise ; TKDK İl Koordinatörü  Sayın Fevzi Çiçek`e verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederek, ilimizde uygulanan bazı projeler nedeniyle çiftçilerden yoğun talep geldiğini özellikle sera, tıbbı aromatik bitki yetiştiriciliği, fide, fidan, arıcılık vb. konusunda birçok çiftçinin müracaat ettiğini yeni açıklanan bu çağrının çiftçilerimize duyurularak müracaatlarının sağlanması için gerekli çalışmaların yapılacağını, Tokat`ın gelişmesi, üretimin arttırılması, çiftçinin ve Tokat`ın zenginleşmesi tarım teşkilatı ve paydaşlar olarak çalışıldığını, bu çağrıyla çiftçiye, yatırımcıya çok önemli fırsatlar sunulduğunu basitçe örneklendirildiğinde  100.000 TL’lik bir projenin 65.000 TL sinin desteklendiğini bunun  KDV desteğiyle 85.000 TL ye kadar çıktığını neredeyse yapılacak projelerde çiftçinin çok cüzi katkısıyla yatırımın  bedavaya kurulabildiğini, Bitkisel üretim, Arıcılık, Su Ürünleri işletmelerinin bu desteklerden yararlanması için mutlaka başvurmaları gerektiğini belirtti. Kurum olarak da her türlü desteği vereceklerini söyledi.

 Karşılıklı soru ve cevaplardan sonra toplantı sona erdi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 15.5.2019
Güncelleme Tarihi : 15.5.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar