İl Protokolü, Kendilerine Ayrılan Koltuklara Engellileri Oturttu

15.5.2019
89 kez Okunmuştur.

Tokat`ta Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlikte Tokat Valisi Ozan Balcı ve protokol üyeleri akülü araç ve tekerlekli sandalye dağıtımında kendilerine ayrılan koltuklara oturmayarak programı ayakta takip etti. Protokol için ayrılan koltuklara etkinliğe katılan engelliler oturtuldu.

Tokat`ta Valilik, Belediye ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğününganizasyonu ile 10-16 Mayıs Engelliler Günü için yürüyüş ve bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Engelliler ve il protokolünün de katılımı ile Niksar kavşağından başlayan yürüyüş Cumhuriyet Meydanında son buldu. Yürüyüş sonrası kent meydanında bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Programa katılan Vali Ozan Balcı, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan ve il protokolü engellilere destek olmak için kendileri için ayrılan koltuklara oturmayarak programı ayakta takip etti. Makamlar için ayrılan koltuklara engelli bireyler oturtuldu. Etkinlikte Sakatlar Derneği, Beyazay Derneği, Disleksi ve Hiperaktivite Derneği, Tokat Otizmli Bireyleri Destekleme Derneği temsilcileri Atatürk anıtını çelenk sundu. Programda Tokat Konfederasyonu tarafından temin edilen 10 akülü araç ve 45 tekerlekli sandalye engellilere dağıtıldı.

“TOKAT İNSANA VE ENGELLİYE DOST BİR ŞEHİR”

Tokat Valisi Ozan Balcı, engellilerin derdini dert edinmek onlarla bir araya gelmek için bu etkinliği yaptıklarını belirterek, “Bugün engelli kardeşlerimizin derdini dert edindik. Tokat insana ve engelliye dost bir şehir olarak engellinin derdini dert edinmek onlarla bir araya gelmek için herkesin katılımı ile bir araya geldik. Çok güzel bir etkinlik oldu. Şenlik havasında oldu. Yürüyüş yaptık. Koltukları da engellilere bıraktık. Onların sorunlarına problemlerine dikkat çekmek için bunu yaptık. Devletimiz engellilerin hayatını kolaylaştırmak, yaşamlarına değer katmak için her alanda güzel işler yaptı ve yapmaya da devam etmekte. Bizde Tokat’ta devlet olarak engellilerin derdini dert ediniyoruz. Problemlerini hissediyoruz, ailelerin ne tür sıkıntı ile karşı karşıya kaldığını biliyoruz. Amacımız onların hayatını kolaylaştırmak. Destek vermek, dokunmak, sonuçta biz bir aileyiz. Şehir olarak bir aileyiz. Ailenin diğer fertlerine sıkıntılarını dert olarak yüreğimizde hissediyoruz. Çözmek için de gayret ediyoruz. 1’inci engelliler yürüyüşünü de başlattık. Buda devam edecek.” dedi.

“BİZ ENGELLİLERİ GURURLANDIRDI”

Tokat Konfederasyonu Başkanı Ahmet Yılmaz ise ``il protokolünün koltukları bize bırakmasına çok sevindik. Bugün burada sayın protokolün protokole oturmaması kendilerinin yerine engellileri oturtmaları biz engellileri gururlandırdı, şereflendirdi. Tokat Konfederasyonu olarak bizde İstanbul’dan buraya 45 tane normal sandalye, 10 tane akülü sandalye getirmiş bulunmaktayız`` diye konuştu.

“BİZ ENGELLİLERİMİZİ BİR GÜNDE DEĞİL, BİR HAFTADA DEĞİL, YILIN 365 GÜNÜ HATIRLIYORUZ”

Başkan Eroğlu konuşmasında şunları söyledi; “Biliyorsunuz her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında biz engelliler haftasını kutluyoruz. Bu sadece Türkiye’de kutlanan bir hafta değildir. Bugün Birleşmiş Milletlere üye bütün dünyadaki ülkeler, eş zamanlı olarak bu haftayı kutluyor. Biz de hem Türkiye’de hem de Tokat’ta bu haftayı kutluyoruz. Ben değerli valimize teşekkür ediyorum. Zira bugün ilk kez başlattığı 1’inci Engelli Yürüyüşü gerçekten çok güzel oldu. Yaptığımız yürüyüşe halkımızın, esnafımızın bakışı, tepkisi çok güzeldi. Halkımızın da katılımıyla gerçekten güzel bir işe imza attığımızı düşünüyorum. Artık bu yürüyüşü her sene yaparak geleneksel hale getireceğiz inşallah. Engelli kardeşlerimiz bir haftaya veya bir özel güne sığmayacak kadar değerli ve kıymetli. Tokat, engelli dostu olan bir şehirdir. Bunu da biliyorsunuz 2 sene önce biz taçlandırdık. Sayın Cumhurbaşkanımızdan Tokat olarak bütün Türkiye’de yapılan sosyal projeler içinde ikincilik ödülü almıştık. Bu projemizin ismi de “Bir gün değil her gün farkındalık” idi. Yani biz engellilerimizi bir günde değil, bir haftada değil, yılın 365 günü hatırlıyoruz. İnşallah şimdi bu projelerimizi ve engelli kardeşlerimiz için yaptığımız çalışmaları daha da büyüteceğiz. Engelli kardeşlerimizle daha çok hemhal olup daha güzel işlere imza atacağız inşallah. Biz engelli kardeşlerimizle her zaman el ele, kol kolayız”

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 15.5.2019
Güncelleme Tarihi : 15.5.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar