“Bir Akşam Tokat’ta Mevlana’da Olmak“

26.4.2019
293 kez Okunmuştur.

Vali Dr. Ozan Balcı,  “Bir Akşam Tokat’ta Mevlana’da olmak” adlı programa ve Sema törenine katıldı.

Konya Uluslararası Mevlâna Vakfı Başkan Vekili ve 22. kuşaktan Hz. Mevlâna`nın torunu Esin Çelebi Bayru’nun katılımıyla Tokat Mevlevihane Vakıf müzesinde gerçekleşen programda Sivas Tasavvuf Mevlâna Kültür Derneği semazen ekibi de hazır bulundu.

Hz. Mevlana’nın hayatı ile ilgili bilgiler verilerek başlayan programda, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu konuşma yaptı. Hz. Mevlana’ya dair şiir dinletisinin ardından 22. kuşaktan Hz. Mevlâna`nın torunu Esin Çelebi Bayru, konferansını verdi.

Esin Çelebi Bayru, konferansında Hz. Mevlâna eserlerinin günümüze ışık tutan örneklerinden bahsederek, Mevlevilik ve sema töreni ile ilgili bilgiler paylaştı.

Konferansta, Uluslararası Mevlâna Vakfı`nın projesi olan Mevlevihanelerin yaşayan müzeler olarak tadil edilip, ayağa kaldırılması gerektiğini söyleyen Esin Çelebi Bayru, Sayın Valimiz Dr. Ozan Balcı, Tokat Mevlevihanesi’nin proje kapsamında değerlendirilmesi için gerekli çalışmaları başlattı. Mevlevihane inşallah Tokat’a hizmet eden bir mekan olacaktır.’’ dedi.

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun da destek olduğu projenin yakın zamanda hayata geçeceği belirtildi. Program sema gösterileriyle son buldu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 26.04.2019
Güncelleme Tarihi : 26.04.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar