CANİKLİ KONAĞI, TOKATLI HANIMLARI BEKLİYOR

CANİKLİ KONAĞI EL SANATLARI MERKEZİNDE EĞİTİMLER BAŞLADI

19.4.2019
742 kez Okunmuştur.

1700’lü yıllarda Rufai Şeyhinin evi olarak inşa edilen Canikli Konağı, Tokat belediyesi tarafından istimlak edilmiş ve konağın proje kapsamında restorasyonu gerçekleştirilmişti.

Canikli Konağı El Sanatları Merkezinde Tokat yazmacılığı, yöresel Kızık kilimi, gümüş işlemeciliği tezhip, hat, çinicilik ve iğne oyası alanında üretim yapılacak.

Tokat Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanarak El Sanatları Merkezi olarak hizmet verecek olan Canikli Konağı, Tokatlı hanımları bekliyor.

Behzat Bölgesinde önemli bir üretim merkezine dönüşecek olan Tarihi Konak, geleneksel el sanatları ürünleri geleceğe taşıyacak. Tokatlı hanımlar burada hem el becerilerini geliştirecek, hem de Tokat ekonomisine önemli katkılar sağlayacak.

Canikli Konağı El Sanatları Merkezi Müdiresi Saliha Duran, konakta faaliyetlerin başladığını, kursiyerlerin de merkeze gelmeye başladığını kaydetti.

Saliha Duran; “Merkezimizde sadece geleneksel el sanatları yer alacak. Kilim, tahta baskı, çinicilik kurslarımız var. Yakın zamanda da iğne oyası ve gümüş kursumuz açılacak. El sanatları merkezimiz sadece bayanlara yönelik. Bahsettiğim kurslar da Halk Eğitim Merkeziyletaklaşa açtığımız kurslar. Halk Eğitim Müdürlüğü öğretmen ihtiyacımızı karşılıyor. Bir kursun açılabilmesi için en az 15 kişi gerekiyor. Çoğunluk sağlandıkça kurslar açmaya devam edeceğiz. Hafta içi her gün kurslarımız olacak. Şimdilik hafta sonları kapalıyız ama kurs ve kursiyer sayımız arttıkça cumartesi günleri de açık olacağız. Konağımızda küçükganizasyonlara da yer vereceğiz. Mevlit programları, çay sohbetleri gibi küçükganizasyonlar da merkezimizde yapılabilecek” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 19.04.2019
Güncelleme Tarihi : 19.04.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar