TOKATLILAR MAMUŞA’DA BULUŞTU

18.4.2019
158 kez Okunmuştur.

Tokat, Zile’den Prizren Mamuşa’ya, Uluslararası Kültür Köprüsü programı kapsamında, Kosova’nın en güzel şehirlerinden Pirizren ve Mamuşa’da Tokatlılar bir araya geldi.

 Başkent Tokatlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (BAŞTEK) destek veganizasyonu, TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, Mamuşa, Zile ve Tokat Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen, Uluslararası Kültür Köprüsü” programı kapsamında, 25 kişilik bir grup Kosova’ya gitti.

 Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yunus Emre Enstitüsü (YEE) desteğiyle Başkent Tokatlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (BAŞTEK) ile Kosova`nın tek Türk belediyesi olan Mamuşa Belediyesi tarafından, Mamuşa Anadolu İlköğretim Okulunda düzenlenen sempozyuma, Kosova TİKA Koordinatör Yardımcısı Zeki Bulduk, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, BAŞTEK Başkanı Prof. Dr. Yaşar Özgök`ün yanı sıra ülkedeki Türk kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

 Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Tüzer, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, Mekanlar değişmiş olabilir, coğrafyalarımız değişmiş olabilir, fakat bizi bir araya getiren, aynı pota içerisinde bir kimlik kazanmamıza imkan veren kültürel ögeler hatırlandıkça devam eder ve nesilden nesile aktarılır. dedi.

 BAŞTEK Başkanı Özgök ise Türkiye Cumhuriyeti`nin bütün kurumlarıyla var gücüyle soydaşlarının yanında olacağını ifade ederek, Sizler burada bizim bekçilerimizsiniz. Bizler sizleri unutmadık, bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti kurumlarıyla askeriyle belediye başkanlarıyla rektörleriyle ve bilim adamlarıyla sizler için buradalar. diye konuştu.

 Mamuşa Belediye Başkanı Krasniç de Yurt dışında yaşayan Türkler olarak, Türkiye Cumhuriyeti`nin desteklerini özellikle Kosova Savaşı`nın ardından Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve gelmesinden sonra görmeye başladık. İnşallah Türkiye Cumhuriyeti’ndeki diğer tüm kurum ve kuruluşların da yurt dışındaki biz kardeşlerinize bundan sonra desteklerinizi devam ettireceğinize inanıyorum. ifadesini kullandı.

 

Dört gün sürecek olan sempozyumun diğer bölümleri Prizren, Priştine ve Kuzey Makedonya`nın başkenti Üsküp`te gerçekleştirilecek.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 18.4.2019
Güncelleme Tarihi : 18.4.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar