Z KÜTÜPHANELER ARTIYOR

18.4.2019
178 kez Okunmuştur.

Tokat’ta Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Mali Hizmetler Daire Başkanı Halis Tekiner, Ders Kitapları ve Yayımlar Daire Başkanı Hüseyin Burak Fettahoğlu’nun katılımı ile Z-Kütüphane açılışı yapıldı.

Kent merkezinde Z-Kütüphane olarak tanımlanan, zenginleştirilmiş kütüphaneler okullarda hayat bulmaya devam ediyor. Atatürk Anadolu Lisesi ve Yeşilırmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Z-Kütüphane açılışı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen açılışlara Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Mali Hizmetler Daire Başkanı Halis Tekiner, Ders Kitapları ve Yayımlar Daire Başkanı Hüseyin Burak Fettahoğlu, Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Atatürk Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen açılışta açılış konuşması yapan İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, “Okumayı çok önemsiyoruz. Hedefimiz güzel şehrimiz Tokat’ı nitelikli kitapların en fazla olduğu, en çok Z kütüphaneye sahip ve sizlerin gayretleri ile de en çok okuyan il yapmak. İnşallah Tokat’ımızı kitabın başkenti yapacağız çünkü başarının çok okumaktan geldiğine inanıyoruz, inanmış bir ekibimiz, inanmış meslektaşlarımız ve buna gönül vermiş bunu başaracak öğrencilerimiz var” dedi.

Daha sonra konuşma yapan Ders Kitapları ve Yayımlar Daire Başkanı Hüseyin Burak Fettahoğlu, “Milli Eğitim Bakanlığımız 2014 yılından itibaren okuma kültürünün daha da yaygınlaşması amacı ile Z kütüphane projesi kapsamında Ergonomik tasarım ve renkli okumatamları ile öğrencilerimizin kitap okurken çok büyük zevk aldıkları Z-kütüphaneler kurmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ikinci 100 günlük acil eylem planında da yer verilen 255 adet Z kütüphanenin kurulum ve donatımını da tamamlayarak bugün itibariyle 146 adet Z kütüphaneyi öğrencilerimizin hizmetine sunmuş bulunmaktayız. Z kütüphanelerimiz zengin içerikleri (Bilgisayar, kitap, akıl oyunları) sayesinde öğrencilerimiz tarafından okullarımızda en çok ilgi duyulan ve kullanılan mekanlar haline geldi. 1446 Z kütüphanemize Bakanlığımız tarafından 1.5 milyon kitap temini sağlanmış olup okullarımızın kendi imkanları ve velilerimizin katkıları ile bu sayı 3 milyonu geçmiş bulunmaktadır. Bu veriler son derece önemli olup ülkemizde okuma kültürünün her geçen gün artışına bir işarettir. Sevgili Gençler, çocuklar ilk emri oku olan dinin mensuplarıyız. Tarih boyunca kitap ve kütüphaneye verdiği önemle bilinen, Kütüphaneler ve kitaplardan feyz alarak yetişen birçok bilim insanına ve Devlet adamına sahip bir medeniyetin mensuplarıyız. Sizler bu kütüphaneleri ne kadar çok kullanır ve ne kadar çok kitap okursanız yeni projeler yeni fikirler üretecek bilim, sanat edebiyat ve ekonomide daha da güçlenen bir Türkiye olacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bir konuşmasında ifade ettiği üzere “Çocuklarımızın da kitapları ve bu ülke için kuracakları büyük hayalleri olsun“ istiyoruz, Bu amaçla 2023 hedeflerine emin adımlarla yürüyen necip milletimizin evlatlarını kütüphane ve kitaplarla dost kılmaya çalışıyoruz. Bu amaçlarla açılışını gerçekleştireceğimiz Z kütüphanelerimizin hayırlı çalışmalara vesile olmasını ve çok sayıda edebiyat, sanat ve bilim insanının yetişmesine katkı sunmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 18.4.2019
Güncelleme Tarihi : 18.4.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar