436 GÜNEŞ PANELİ ÇİFTÇİLERE DAĞITILDI

12.4.2019
845 kez Okunmuştur.

Tokat Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında çiftçilere 436 güneş paneli dağıtıldı.

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Tokat Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği işbirliğinde hazırlanan Mobil Koyun Keçi Banyoluk Projesi ve Göçerlere Bir Umut Aydınlık Projesi kapsamında il merkezine bağlı köylerde hayvancılıkla uğraşan 436 çiftçiye güneş paneli dağıtıldı. Güneş paneli dağıtım törenine, Ak Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Ak Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat, Orman ve Tarım İl Müdürü Orhan Şahin, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Dökülen, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Turan Saldırıcıer, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Demir, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Köten ve çiftçiler katıldı.

Törende açılış konuşması yapan Tokat Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Turan Saldırıcıer, Çiftçilerin yağmur, çamur, kar, kış demeden hayatın bütün zorluklarına rağmen Ülkemize katma değer üretmek için seferber olduklarını söyledi.

Saldırıcıer, “Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği olarak sizleri temsil etmekten onur duyuyve emeklerinizin karşılığını alabilmeniz için yoğun çaba sarf ediyoruz. Yaptığımız birçok Projeden bölgelerimizin uzaklığı nedeniyle herkes haberdar olamayabiliyor. Göreve başladığımız günden beridir birçok Projeye imza attık ve hayata geçirdik. 2015 yılında mücadelesine başladığımız Koyun Keçi Banyo Havuzu Projemiz şu an itibariyle hayata geçmiş ve birkaç gün içerisinde hizmetinize sunulacaktır.         Geçen sene 409 adet Güneş Paneli dağıtımı yaptık. Bu sene ise 436 adet Güneş Paneli dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Bir diğer hayalimiz ise yetiştiricilerimizin Damızlık Koç ve Teke ihtiyaçlarını karşılayacağımız Damızlık Koç Teke İstasyonu kurmaktı. Çok yorulduk, çok zahmete ve riske girdik girdik. Ama Hamdolsun bu hayalimizi de gerçekleştirdik. Yetiştirmiş olduğumuz Karayaka ve Akkaraman Koçlarımızı 50 hibeli olarak bu ay sonu itibariyle dağıtacağız. Bir defa daha hatırlatmak istiyorum, Koç ihtiyacı olan yetiştiricilerimiz Birliğimize başvuru yapabilirler. Çoban Sigorta Desteği göreve başladığımız yıllarda 300 koyundu. Çalışmalarımız neticesinde 250 başa düşürüldü. Şimdi ise 200 anaç koyunu olan yetiştiricilerimiz sigorta desteğinden faydalanabilirler. Bizlerin önerileri ve Tarım Bakanlığımızın onayı ile önümüzdeki yıl itibariyle sürüde bırakılarak kesime gitmeyen damızlık dişi kuzular için ekstra 100 TL destek verileceğini belirtmek isterim. Bu bağlamda Tarım Bakanlığımıza teşekkür ederim. Sizlere hizmet etme fırsatı sunduğunuz için öncelikle siz değerli çoban kardeşlerime, akabinde çalışmalarımızın hayata geçirilmesine katkı sağlayan bütün kamu, kurum ve kuruluşlarına teşekkür ederim” dedi.

“TARIMDA İLKLERİ YAPAN İLİZ”

Tokat’ın tarımda ilkleri yapan bir il olduğunu belirten Ak Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, “Tarım müdürü ve birlik başkanlarımızın çalışmalarıyla güzel bir birlik kampüs alanı oluşturduk. Çiftçilerimiz tarım il müdürlüğündeki işlerini ve birliklerdeki işlerini burada halledip köylerine dönebilecekler. Tokat’ta 370 bin küçükbaş hayvan var. Karadeniz Bölgesinde küçükbaş hayvan varlığında birinci iliz. 310 bin civarında da büyükbaş hayvan varlığımız var. Buda Karadeniz Bölgesinde bizi ikinci yapıyor. Hayvancılığın daha çok gelişmesi için biz teşviklerimizi artırarak devam ettireceğiz. Bu dağıtmış olduğumuz güneş panelleri ile yaylaya çıkan çiftçi kardeşlerimiz elektrik ihtiyaçlarını karşılayacaklar” diye konuştu.

Konuşmaların ardından güneş panelleri çiftçilere dağıtıldı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 12.4.2019
Güncelleme Tarihi : 12.4.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar