DİMES 2019 Yılında Verimlilik Artışı ve İhracata Odaklanıyor

12.4.2019
170 kez Okunmuştur.

2018 yılında meyve suyu pazarının genelinden daha iyi performans gösteren Türkiye’nin yerli sermayeli ilk meyve suyu ve önde gelen içecek markası DİMES, 2019 yılında verimlilik ve ihracat büyümesi konularını, öncelik olarak belirledi. DİMES, yatırımlarını da sürdürecek.

 Türkiye’nin yerli sermayeli ilk meyve suyu ve önde gelen içecek markası DİMES, 2018 yılında olumsuz pazar koşullarına rağmen elde ettiği başarıyı, daha da güçlü bir şekilde 2019 ve daha sonrasına taşımayı hedefliyor. 2019’da ihracatta yüzde 50 büyüme hedefiyle hareket eden DİMES, yıl içerisinde yaklaşık 10 milyon TRY düzeyinde yatırım gerçekleştirecek.

 Meyve suyu pazarında 2018 yılında konjonktürel bir daralma yaşandığını ifade eden DİMES CEO’su Ozan Diren, “DİMES pazardan olumlu ayrışma başarısını gösterdi ve yılı cirosal büyüme ile kapattı. Üretim hacmi ve kapasite kullanımanlarında düzenlemeler yapmamız gerekti, ancak özellikle kendi markamızla gerçekleştirdiğimiz üretimde, pazardan daha iyi bir performans gösterdik. Bu da pazar paylarımıza olumlu yansıdı; lider olduğumuz kategorilerde pazar payımızı artırdık” dedi.

 Yatırımlar Devam Edecek

 2019 yılında verimlilik artışı ve kapasite kullanımına öncelik vereceklerini belirten Ozan Diren, “2019’un, dünya ve ülkemiz ekonomisi için zbir yıl olacağını biliyoruz. Öte yandan DİMES, zorluklar ve yoklukların Türkiye ekonomisinin temel gerçeği olduğu bir dönemde, milli tarımı milli sanayi ile destekleyip, bu zorluk ve yokluklara çözüm üretme azmiyle hayat bulmuş bir şirkettir. Hayata başka bakmayı ve her zaman daha iyisinitaya koymayı ilke edinmiş bir şirket olarak, bu dönemde paydaşlarımız ve ülkemiz için katma değer üretmeye odaklanıyoruz. Üretim hacmimiz ve kapasite kullanımımız arttıkça, katma değer üretme gücümüz de artıyor. Üretim hacmimizi artırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yatırıma da devam devam edeceğiz. 2019 yılında 10 milyon TRY düzeyinde yatırım gerçekleştireceğiz” dedi.

 İhracatta Agresif Büyüme Hedefi

 Ozan Diren, sözlerine şöyle devam etti: “Üretim hacmi artışı için, önceliklerimiz arasında başta ihracat geliyor. 100’ü aşan ülkeye kendi markamızla gerçekleştirdiğimiz ihracatımızda, agresif büyüme hedeflerimiz var. Farklı coğrafyalarda, farklı ürün portföyleri ile büyüme hedefliyoruz; ancak temel odağımız yüzde 100 ve sıkma kategorisi ürünler. Tüm dünyada beslenme farkındalığı ve tercihleri doğrultusunda önemi giderek artan yüzde 100 ve sıkma kategorisinde en çok çeşide sahip markayız. Bu gücümüzü, ihracata da yansıtıyoruz. İhracat rekabetçiliğimizi daha da artırmak amacıyla, stratejik bir yönetim felsefesi benimsiyoruz. Aynı zamanda, ihracat ekibimizi daha da güçlü kılacak yapılanma adımlarını da atmış bulunuyoruz. 2019 yılında ihracatta yüzde 50, hatta daha fazla büyüme hedefliyoruz.”

 DİMES, Türk Tarımını Katma Değerle Destekliyor

 DİMES’in, kuruluşundan bu yana Türk tarımını katma değerle desteklemeyi şiar edindiğini ifade eden Ozan Diren, “Tarım ve tarıma dayalı gıda endüstrilerinin, Türkiye’nin yeni büyüme öyküsünde çok önemli yer tutacağına yürekten inanıyoruz. Türk tarımını sanayinin gücüyle değerlendirmeyi şiar edinmiş bir şirket olarak, köklerimizden gelen bilincimizle, bu alanda öncü uygulamalarımızı sürdürmeye azimliyiz. Hammaddesi yüzde 100 yerli meyve ağaçlarından, ithal tohuma bağlı kalmadan, Türkiye topraklarında yetiştirilen meyveler olan meyve suyu endüstrisi ihracatının yaklaşık yüzde 90’ı, dış ticaret fazlası olarak yansımaktadır” dedi.

 

Yurtiçi İçecek Pazarında Büyümeye Devam

 

DİMES CEO’su Ozan Diren, iç pazarda büyümeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi ve şöyle konuştu: “2019 yılında, konjonktürel daralmanın devam edebileceğini ön gördüğümüz iç pazarda, yüzde 18 büyüme hedefliyoruz. Var olan ürünlerimizin yanı sıra, üretim hacimlerini artırmada bir diğer önceliğimiz, halkımıza yeni lezzetler, yeni içecek natifleri sunmak. Bu alanda yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Çalışma odaklarımızdan birini, bugüne dek meyve suyu sektöründe çok fazla işlenmemiş meyve çeşitlerini sektöre kazandırmak oluşturuyor. Sektörümüzde Ar-Ge Merkezi kuran ilk şirket, Türkiye’de meyve suyu üreten ilk yerli sermayeli marka olarak bunu görev biliyoruz.”

 3.5 Milyon Dolarlık Hammadde İthalatının Yerli Ürünle İkamesini Sağladı

 DİMES’in, Türkiye’nin ilk meyve suyu Ar-Ge merkezini kuran firma olduğunu anımsatan Ozan Diren, “Biz, aynı zamanda, Türkiye’de Sıkma ve Yüzde 100 portakal suyu üretiminde yerli portakal kullanan, bunun için üretim tesisinde özel üretim hattı kuran ilk markayız. Ar-Ge Merkezimiz’de geliştirdiğimiz ve bazı yerel portakal türlerinin kabuk acılığının, meyve suyuna geçmesini önleyen bir projemiz sayesinde, yerli portakal kullanımanımızı bir yıl içerisinde yüzde 90anında artırdık. Türk çiftçisinden iki kata yakınanda daha fazla portakal alıyoruz. Yerli portakal alımımızın, 9 bin tondan 17 bin tona çıkmasıyla, 3.5 milyon dolarlık hammadde ithalatı, Türk çiftçisinin ürünü ile ikame edilir hale geldi” şeklinde konuştu.

 Tarım Üreticisine Desteğe Devam

 DİMES CEO’su Ozan Diren, yerli tarım üreticilerini desteklemeye devam edeceklerini vurguladı ve devamla şunları söyledi: “Meyve üreticileriyle çok güçlü bir bağa sahibiz; onları sürekli destekliyoruz. Meyve üreticisinin dilinde ‘DİMES’lik Meyve’, sektörde ‘DİMES güvencesi’ gibi ifadelerin yerleşmiş olmasından da gurur duyuyoruz. Her yıl tarım üreticilerine ücretsiz dağıttığımız fidanların sayısı, milyonlarla ifade ediliyor.”

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 12.4.2019
Güncelleme Tarihi : 12.4.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar