TOKAT’IN YÖRESEL EKMEĞİ

12.4.2019
350 kez Okunmuştur.

Tokat`ta ekmek fabrikasında yöresel ev ekmeğini üreten İlker Erkek, ürettiği ev ekmeklerinin  bin tanesini günlük Ankara ve İstanbul`a gönderiyor.

Tokat merkeze bağlı Kemalpaşa köyünde ekmek fabrikasında Tokat`ın yöresel meşhur ev ekmeği üreten işletme sahibi İlker Erkek son 1 yıldır ürettiği ekmeklerin  bin tanesini İstanbul ve Ankara`ya gönderiyor. Doğal un, tuz ve su ile yoğurulduktan sonra belirli bir süre bekletilen hamur, özel olarak hazırlanan taş fırınlarda odun ateşi ile pişiriliyor. 1 saat boyunca pişirilen ekmekler daha sonra kasalara konularak kent merkezinde bulunan bayilere ve Ankara ve İstanbul`a gönderiliyor.

 “ÖZEL VE YÖRESEL EV EKMEĞİ”

Yöresel ve Tokat’a ait bir ekmek olduğunu söyleyen İlker Erkek, “Burada yöresel ev ekmeği üretiyoruz. Bu ekmeğin özelliği yöresel olması, kendi kültürümüzden gelmesi, eski yıllardan bu güne kadar evlerimizde köylerimizde üretilen doğal un, tuz, suyla başkada katkı maddesi katılmadan üretilen ev ekmeğimiz. Bu ekmeğin özelliği 1 saatte odun ateşinde pişmesidir. Bu üretimi burada biz yapıyoruz. Diğer ekmeklerden ayırt edici özelliği ise, bu ekmeğin bayatlamaması. Bu ekmek serin birtamda aylarca kalabiliyor. İhtiyaç halinde çıkarttığımız aman ısıtıp ilk günkü tazeliği ile yiyebiliyoruz. Lezzetinden hiçbir şey kaybetmeden vatandaşımız yiyebiliyor. Tokat’ın özel ve yöresel ev ekmeği.

 “DİĞER İLLERDEN TALEP VAR”

Erkek, “Burada günlük 3 bin 500 ekmek üretiyoruz. Üretim sayımız günden güne değişebiliyartabiliyor. Günlük ürettiğimiz bu ekmeklerin 500 tanesini İstanbul’a, 500 tanesini de Ankara’ya gönderiyoruz. Diğer illerden de talep oluyor. Bu ekmeği biz İstanbul ve Ankara’daki vatandaşlarımıza sunuyoruz. Tercihte ediliyor. Diğer illere servisimizin yeterli olmaması nedeniyle diğer illere de ulaştıramıyoruz. Diğer illerden de bu ekmeğe talep oluyor.

İl merkezinde yapıyoruz. İlçelerinde genelde yapıldığı için sadece il merkezine veriyoruz. Merkezde de 190 noktada satışı yapılmaktadır.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 12.4.2019
Güncelleme Tarihi : 12.4.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar