Haklarımızdan Ve Taleplerimizden Vazgeçmiyoruz 

11.4.2019
180 kez Okunmuştur.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Başkanı Tayyar Özcan sağlık çalışanlarının yeterli ücret almadıklarını belirten bir açıklama yayımladı.

Özcan; “Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri, yoksulluk sınırının altında ücret alıyor” diyerek şunları söyledi; “ Ekonomik kriz ile artan hayat pahalılığı milyonlarca emekçinin yaşamını etkilemeye devam ediyor. TÜİK’in ve sendikaların yapmış olduğu araştırmaların sonuçlarını da göz önüne aldığımızda sağlık ve sosyal hizmet emekçileri, yoksulluk sınırının altında ücret alıyor. Yoksulluk sınır altında almış olduğumuz ücretlerimiz her gün erirken, gelirimizin büyük bir bölümü de temel gıda maddelerinin yanı sıra elektrik, su, doğalgaz gibi tüketim maddelerine gitmektedir. Her gün elektrikten doğalgaza, benzinden temel gıda maddelerine yapılan zamlarda göstermektedir ki, emekçilerin yaşadığı enflasyon resmi kaynaklarca açıklanan enflasyon rakamlarının kat be kat üstündedir. Yaşadığımız yüksekandaki enflasyon ve buna bağlı olarak temel tüketim maddelerine yapılan zamlar ücretlerimizin erimesine neden olurken, ücretlerimizin iyileştirilmesi talebimiz ise bizlere döner sermaye ödentileri gösterilerek ya reddediliyya da toplu sözleşme masasında yandaş sendika ile birlikte düşükanda zamlarla geçiştiriliyor. İktidarın sağlık alanında uyguladığı halk düşmanı politika ile sağlık, para kazanılan, kar elde edilen bir sektör haline dönüştürülmüştür. Sağlık alanında çalışanlar arasında çalışma barışının bozulmasına, adaletsiz katsayı hesaplamalarıyla gelir eşitsizliğinin derinleşmesine ve sağlık hizmeti sunumunun dengesinin bozulmasına neden olan ek ödeme/döner sermaye ödemeleri emekliliğe yansıtılmazken son zamanlarda artık “gelirler azaldı” denilerek, ya komik rakamlarla ifade ediliyor, ya da hiç ödenmiyor. Üniversite Hastaneleri’nin büyük bir bölümünde döner sermaye ödemeleri sıfırlanmışken, nöbet ücretleri ödenmezken, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri’nde ise döner sermaye ödentilerinde büyükanda düşüşler olmaktadır. Gün geçtikçe de döner sermaye ödemelerindeki sorunlar artarak devam etmekte, tüm emekçileri kapsayan bir sorun alanı oluşturmaktadır. Ek ödemelerde durum böyleyken temel ücretlerimizde de erime her geçen gün derinleşmektedir. Sağlık ve sosyal hizmetler alanında çalışanların temel ücretleri 2015 Temmuz’undan bugünetalama 270 dolar ile 373 dolar arasında bir kayıp yaşamıştır. Emekli olduğumuzda ise, ek ödemelerinin/ döner sermaye ödemelerinin emekliliğe yansıtılmaması nedeniyle de ücretlerimizde ciddianda azalma olmaktadır. Emekli maaşlarımızdaki bu düşüş, insanca yaşamaya yetecek düzeyin çok be çok altına ücret almamıza neden olması nedeniyle ağır ve tehlikeli iş koşullarına rağmen emekli olmaktan imtina ediyoruz.

Bu nedenle; Performansa göre ücretlendirme politikalarından vazgeçilmeli, ek ödeme ve performans ödemeleri yerine insanca yaşamaya yetecek temel ücret belirlenmelidir.

Ancak bu süre içerisinde de; Bu güne kadar ücretlerimizde yaşanan kayıplar ek zam ile karşılanmalı, gasp edilen döner sermaye ödentileri de faizleri ile birlikte ödenmeli, sabit ödemelerde enflasyon farkı ödenmeli, iki katına çıkarılarak maaşa ve emekliliğe yansıtılmalı, maaş hesaplamalarımız Sayıştay’ın ifadesi ile “çok karmaşık”tır. Bu karmaşıklıktadan kalkmalı, tüm ücretlerimiz temel ücret olarak ödenmeli ve TÜİK’in Eylül 2018 için açıkladığı yoksulluk sınırı 6.167 TL, Türk İş’in Aralık 2018 için açıkladığı yoksulluk sınırı 6.322 TL olması nedeniyle sağlık ve sosyal hizmet işkolunda çalışan bir emekçinin bugün için alması gereken en az temel ücret 6.500 olmalı ve tüm ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır. Yaşanan krizin faturasının emekçilere kesilmek istendiği bu günlerde sağlık ve sosyal hizmet emekçileri sendikası olarak krizin faturasının krizi yaratanlar tarafından karşılanması,

 

İnsanca yaşamı içeren taleplerimizin de bir an önce karşılanması için siyasi iktidarı uyarıyoruz. İnsanca yaşamaya yetecek kadar ücret için taleplerimizi iletirken, 11 Mayıs’ta ülkenin dört bir yanından gelecek olan emekçilerle; fiili hizmet süresi zammı (yıpranma payı) ve 3600 ek göstergenin verilmesi, Temel ücretimizin en az 6.500 TL’ye çıkarılması için, Ankara’da bir buluşma gerçekleştireceğiz. Yıpranma payı ve ek gösterge hakkımızın, temel ücretlerimizin yükseltilmesi için bu haklı taleplerimizin takipçisi olacağız. Bu büyük buluşmaya tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini yanımızda destek olmaya, SES’siz kalmamaya, SES`imize SES olmaya, haklarımız için mücadeleye davet ediyoruz”

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 11.4.2019
Güncelleme Tarihi : 11.4.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar